Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Mija 30 lat od pierwszych w historii III RP wyborów do rad gmin. Przez ten czas nasze miasta diametralnie się zmieniły – nie tylko jeśli chodzi o infrastrukturę, ale też sposób funkcjonowania, zaangażowanie obywatelskie. Z okazji tej niezwykle ważnej rocznicy zaprosiliśmy Was do udziału w plebiscycie Supermiasta. Przez pierwszy tydzień trwania naszej akcji prosiliśmy o zgłaszanie inwestycji, wydarzeń, przemian, z których jesteście najdumniejsi. Z tych propozycji wybraliśmy 12. Teraz czas na głosowanie i odpowiedź na pytanie: Co jest największym osiągnięciem Poznania ostatniego 30-lecia?

Supermiasta
CZYTAJ WIĘCEJ

Jesteśmy bardzo ciekawi, czy wybierzecie jedną z wielkich inwestycji publicznych, jak Pestka albo stadion, czy prywatną – Stary Browar. A może za najważniejsze osiągnięcie uznacie coroczne wielkie wydarzenie kulturalne, jakim jest festiwal Malta? Wielu poznaniaków uważa, że naszym największym sukcesem ostatnich trzech dekad jest rozwój społeczeństwa obywatelskiego. To setki działaczy rad osiedli i ruchów miejskich, organizacje takie jak My-Poznaniacy i Prawo do Miasta czy Inwestycje dla Poznania. Ważną kandydaturą jest także nowy wizerunek Poznania jako miasta tolerancyjnego, otwartego, utożsamianego z hasłem „Wolne Miasto Poznań”.

Nominacje w plebiscycie Supermiasta - Poznań

1. Tor regatowy i tereny rekreacyjne na Malcie. Tor regatowy został ukończony w 1990 r. na kajakarskie mistrzostwa świata, okolice Malty to ulubione miejsce wypoczynku poznaniaków.

2. Poznański Szybki Tramwaj. Pierwsza w Polsce bezkolizyjna trasa tramwajowa została ukończona w 1997 r., w 2013 r. przedłużona do dworca kolejowego.

3. Festiwal teatralny Malta. Najważniejsza impreza kulturalna w mieście, przyciągająca ludzi z całego świata. Ale służy przede wszystkim poznaniakom, łączy mieszkańców z różnych środowisk.

4. Parking pod placem Wolności. Oddany w 2006 r., był pierwszym krokiem do ucywilizowania parkowania w mieście. To także udany przykład partnerstwa publiczno-prywatnego.

5. Trasa tramwajowa przez most Rocha. Pierwsza z inwestycji zmieniających centrum Poznania – odcinek trasy przy Starym Mieście zastąpił ruchliwą ulicę. Przy tym niezwykle użyteczna.

6. Stary Browar. Budynek o wyjątkowej architekturze. Mimo kontrowersji wokół przekazania ziemi pod drugie skrzydło Starego Browaru, nikt nie kwestionuje klasy tej inwestycji.

7. Stadion Miejski. Największa inwestycja w Poznaniu po 1990 r., zbudowany na Euro 2012. Bez stadionu mistrzostw w Poznaniu by nie było. Dał kibicom i piłkarzom nową jakość.

8. Tramwaj na Franowo i zajezdnia. Trasa z pierwszym w Poznaniu tunelem tramwajowym i nowoczesna, wielka zajezdnia. Dzięki trasie można dojechać tramwajem także do centrów handlowych na Franowie.

9. PEKA i bilet metropolitalny. PEKA to wygodny elektroniczny bilet, można go doładować przez internet. Dzięki porozumieniu samorządów można z nim podróżować także po okolicach Poznania.

10. Poznań obywatelski. Ruchy miejskie i rady osiedli są w Poznaniu potęgą. Zgłaszają mnóstwo inicjatyw, kontrolują władzę. A nawet do niej dochodzą – wywodzi się z nich prezydent Jacek Jaśkowiak.

11. Wolne Miasto Poznań. Od 2014 r. zaczęła się zmiana wizerunku Poznania – z miasta konserwatywnego w otwarte i tolerancyjne. Wzmocniły ten wizerunek wielkie demonstracje w obronie konstytucji i sądów.

12. Nowy Święty Marcin. Najważniejsza ulica w Poznaniu po przebudowie zyskała nowy blask. To zmiana równie symboliczna jak wcześniejszy upadek Świętego Marcina.

Pierwotnie głosowanie miało trwać dwa tygodnie – ale ze względu na pandemię koronawirusa musieliśmy zmodyfikować kalendarium wydarzeń. Głosowanie potrwa do 30 kwietnia, wyniki ogłosimy 8 maja. Zapraszamy do udziału. A także do przesyłania komentarzy: supermiasta@poznan.agora.pl.

Regulamin plebiscytu Supermiasta

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.