Festiwal Malta? A może tereny rekreacyjne nad jeziorem Malta? Stary Browar czy stadion miejski? Tramwaj na Franowo czy PEKA? Wybierzmy wspólnie największe osiągnięcie Poznania. Głosowanie w naszym plebiscycie trwa do 30 kwietnia
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Mija 30 lat od pierwszych w historii III RP wyborów do rad gmin. Przez ten czas nasze miasta diametralnie się zmieniły – nie tylko jeśli chodzi o infrastrukturę, ale też sposób funkcjonowania, zaangażowanie obywatelskie. Z okazji tej niezwykle ważnej rocznicy zaprosiliśmy Was do udziału w plebiscycie Supermiasta. Przez pierwszy tydzień trwania naszej akcji prosiliśmy o zgłaszanie inwestycji, wydarzeń, przemian, z których jesteście najdumniejsi. Z tych propozycji wybraliśmy 12. Teraz czas na głosowanie i odpowiedź na pytanie: Co jest największym osiągnięciem Poznania ostatniego 30-lecia?

Supermiasta
CZYTAJ WIĘCEJ

Jesteśmy bardzo ciekawi, czy wybierzecie jedną z wielkich inwestycji publicznych, jak Pestka albo stadion, czy prywatną – Stary Browar. A może za najważniejsze osiągnięcie uznacie coroczne wielkie wydarzenie kulturalne, jakim jest festiwal Malta? Wielu poznaniaków uważa, że naszym największym sukcesem ostatnich trzech dekad jest rozwój społeczeństwa obywatelskiego. To setki działaczy rad osiedli i ruchów miejskich, organizacje takie jak My-Poznaniacy i Prawo do Miasta czy Inwestycje dla Poznania. Ważną kandydaturą jest także nowy wizerunek Poznania jako miasta tolerancyjnego, otwartego, utożsamianego z hasłem „Wolne Miasto Poznań”.

Nominacje w plebiscycie Supermiasta - Poznań

1. Tor regatowy i tereny rekreacyjne na Malcie. Tor regatowy został ukończony w 1990 r. na kajakarskie mistrzostwa świata, okolice Malty to ulubione miejsce wypoczynku poznaniaków.

2. Poznański Szybki Tramwaj. Pierwsza w Polsce bezkolizyjna trasa tramwajowa została ukończona w 1997 r., w 2013 r. przedłużona do dworca kolejowego.

3. Festiwal teatralny Malta. Najważniejsza impreza kulturalna w mieście, przyciągająca ludzi z całego świata. Ale służy przede wszystkim poznaniakom, łączy mieszkańców z różnych środowisk.

4. Parking pod placem Wolności. Oddany w 2006 r., był pierwszym krokiem do ucywilizowania parkowania w mieście. To także udany przykład partnerstwa publiczno-prywatnego.

5. Trasa tramwajowa przez most Rocha. Pierwsza z inwestycji zmieniających centrum Poznania – odcinek trasy przy Starym Mieście zastąpił ruchliwą ulicę. Przy tym niezwykle użyteczna.

6. Stary Browar. Budynek o wyjątkowej architekturze. Mimo kontrowersji wokół przekazania ziemi pod drugie skrzydło Starego Browaru, nikt nie kwestionuje klasy tej inwestycji.

7. Stadion Miejski. Największa inwestycja w Poznaniu po 1990 r., zbudowany na Euro 2012. Bez stadionu mistrzostw w Poznaniu by nie było. Dał kibicom i piłkarzom nową jakość.

8. Tramwaj na Franowo i zajezdnia. Trasa z pierwszym w Poznaniu tunelem tramwajowym i nowoczesna, wielka zajezdnia. Dzięki trasie można dojechać tramwajem także do centrów handlowych na Franowie.

9. PEKA i bilet metropolitalny. PEKA to wygodny elektroniczny bilet, można go doładować przez internet. Dzięki porozumieniu samorządów można z nim podróżować także po okolicach Poznania.

10. Poznań obywatelski. Ruchy miejskie i rady osiedli są w Poznaniu potęgą. Zgłaszają mnóstwo inicjatyw, kontrolują władzę. A nawet do niej dochodzą – wywodzi się z nich prezydent Jacek Jaśkowiak.

11. Wolne Miasto Poznań. Od 2014 r. zaczęła się zmiana wizerunku Poznania – z miasta konserwatywnego w otwarte i tolerancyjne. Wzmocniły ten wizerunek wielkie demonstracje w obronie konstytucji i sądów.

12. Nowy Święty Marcin. Najważniejsza ulica w Poznaniu po przebudowie zyskała nowy blask. To zmiana równie symboliczna jak wcześniejszy upadek Świętego Marcina.

Pierwotnie głosowanie miało trwać dwa tygodnie – ale ze względu na pandemię koronawirusa musieliśmy zmodyfikować kalendarium wydarzeń. Głosowanie potrwa do 30 kwietnia, wyniki ogłosimy 8 maja. Zapraszamy do udziału. A także do przesyłania komentarzy: supermiasta@poznan.agora.pl.

Regulamin plebiscytu Supermiasta

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
    Uprzejmie informuję, że bycie konserwatystą nie wyklucza bycia otwartym i tolerancyjnym.

    Co więcej, jest raczej gwarancją dla tych cech.
    już oceniałe(a)ś
    6
    1
    Zapomnieli napisać jak się głosuje.
    @szulaj
    Się klika :-)
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    Czy tylko na jedną propozycję?
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    zagłosowałem na tereny maltańskie. Szkoda, tylko że w sumie w moim mniemaniu największy sukces miasta ma już 30 lat.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Nr 11 i 12 to chyba tak dla żartu albo żeby nie było że nic za prezydenta Jaśkowiaka nie zostało stworzone...Reszta.spoko. Grobelny jaki był taki był ale brakuje go bardzo.
    już oceniałe(a)ś
    0
    1
    Karta Peka, Stadion miejski, Poznań obywatelski, nowy Święty Marcin to chyba plebiscyt na bubel 30-lecia. Lekki żart z czytelników. Wiem, że jesteśmy narodem przewlekle narzekającym ale chyba można było się bardziej postarać i poszukać jakiś innych ciekawszych i udanych inicjatyw.
    już oceniałe(a)ś
    3
    6
    Jakie społeczeństwo obywatelskie? Te wszystkie rady osiedli, stowarzyszenia to atrapy, miastem autorytarnie, bez współpracy z organizacjami skupiającymi aktywnych mieszkańców włada Jaśkowiak. Nomen omen były działacz stowarzyszenia My Poznaniacy, który przepoczwarzył się w autokratę ignorującego ruchy miejskie
    @obywatel_RT
    Oczywiście że tak, i ma wsparcie w beznadziejnych zastępcach którzy z głosem obywateli wcale się nie liczą- wszystko co robią to ruchy pozorne, a i tak osiągają to co z góry założyli- to nie fair!
    już oceniałe(a)ś
    0
    0