Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Plebiscyt Supermiasta trwa we wszystkich redakcjach lokalnych „Gazety Wyborczej”. Zorganizowaliśmy go z okazji 30. rocznicy pierwszych w historii III RP wyborów do rad gmin. Przez ten czas nasze miasta diametralnie się zmieniły – nie tylko, jeśli chodzi o infrastrukturę czy organizację przestrzeni, ale też sposób funkcjonowania, zaangażowanie obywatelskie, budowę więzi społecznych.

Supermiasto Poznań

Naszą akcję rozpoczęliśmy w marcu, zachęcając poznaniaków do odpowiedzi na pytania: Co nam się przez ostatnie trzy dekady najlepiej udało? Z czego możemy być najbardziej dumni? Czym możemy się chwalić?

Spośród wszystkich zgłoszonych propozycji wytypowaliśmy 12.

Głosowanie trwa do północy 30 kwietnia. Wyniki śledzimy na bieżąco (ostateczne podamy 8 maja). Pierwsze miejsce należy do hasła „Wolne miasto Poznań” – i wszystkich związanych z nim wartości: otwartości, tolerancji, niezłomności, przywiązania do tolerancji.

To w skali całej Polski zjawisko wyjątkowe – zwykle mieszkańcy wskazują namacalne osiągnięcia: budynki, rozwiązania komunikacyjne, wydarzenia. W Gdańsku na pierwszym miejscu jest teraz Port Lotniczy Gdańsk, w Bydgoszczy – Wyspa Młyńska i przywracanie Brdy miastu; w Katowicach – siedziba NOSPR, w Szczecinie - powrót nad Odrę, w Warszawie - budowa metra. Ale już we Wrocławiu - solidarna obrona przed powodzią.

Zachęcamy – głosujcie, jest jeszcze trochę czasu.

Supermiasta
CZYTAJ WIĘCEJ
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.