W swojej siedzibie na al. Marcinkowskiego 21 w Poznaniu stworzyli przestrzeń otwartą dla artystów i przedstawicieli grup mniejszościowych. Prezentowane są tam różne formy twórczości: od spektakli przez wystawy, pokazy filmowe czy koncerty, po spotkania autorskie i warsztaty. W działania włączają osoby z niepełnosprawnościami oraz ze środowisk imigracyjnych.
Чим займається Барак Культури. Вони окреслюють себе як друзів різноманіття
– Pomoc dla uchodźców z Ukrainy ruszyła u nas od samego początku wojny. Przerobiliśmy naszą siedzibę na magazyn, gdzie organizowaliśmy zbiórkę i wysyłaliśmy transporty do Ukrainy. Wiemy, że teraz zmieniła się sytuacja i potrzeby – wychodząc im naprzeciw we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Poznaniu stworzyliśmy projekt „Mój Dom". Nasza siedziba jest w centrum Poznania, ale wiemy, że wielu Ukraińców mieszka w mniejszych miejscowościach, dlatego tym razem wyjeżdżamy do gmin powiatu poznańskiego. Ideą projektu jest stworzenie takiego „domu" dla Ukraińców, gdzie będą czuli się u siebie, otoczeni własną kulturą. Chcemy tworzyć platformę spotkania, wzajemności i wspólnotowego bycia razem. Projekt „mój dom" ma pozwolić chociaż na chwilę zapomnieć Ukraińcom o wojnie – opowiada Przemek Prasnowski, prezes Fundacji Barak Kultury.
Spotkania oraz indywidualne konsultacje będą prowadzić dwie ukraińskie psycholożki Yanina Mishchenko i Alina Mykh. Opowiedzą o różnych sposobach wspierania osób zmuszonych do opuszczenia ojczyzny w wyniku wojny, wyjaśnią, jak radzić sobie z codziennością w innym kraju i nowymi emocjami.
Osoby, które doświadczyły wojny i uchodźstwa, żyją często w traumie. Wsparcie psychologiczne jest dla nich bardzo ważne. Uczestnicy projektu będą mogli spotkać się z psychologami przy okazji zaplanowanych wydarzeń i aktywności. To istotne ułatwienie przede wszystkim z punktu widzenia rodziców.
Mobilne Centrum Mój Dom proponuje zarówno indywidualne konsultacje, jak i spotkania grupowe.
– Pomoc psychologiczna potrzebna jest wtedy, gdy człowiek sam nie może wyjść z trudnej sytuacji, nie może sam rozwiązać problemu, który go przytłacza – mówi Alina Mykh. – Przepracowanie takiego problemu, wskazanie nowych dróg, powoduje, że osoba w inny sposób zaczyna postrzegać świat, w inny sposób zaczyna żyć, chce zrobić coś dobrego, otwiera się i przyjmuje pomoc od innych ludzi, zaczyna pracować na sobą, odnajduje radość, szczęście i psychiczną równowagę, która potem dobrze wpływa również na zdrowie fizyczne – wyjaśnia.
Чим займається Барак Культури. Вони окреслюють себе як друзів різноманіття
Jej zdaniem, w obecnej sytuacji priorytetem jest pomoc osobom, które musiały niespodziewanie przeorganizować swoje życie i przyjechać w miejsce dla nich obce: – Nie mają tu domu, nie znają języka. Nie wiedzą co zrobić i na nowo muszą uczyć się funkcjonować. Celem jest umożliwienie im kontynuowania życia takim, jakim było na Ukrainie. Na takie spotkanie w pierwszym szeregu zaprosiłabym kobiety, które mają dzieci. Jeżeli ich nie mają, to szybciej sobie poradzą. Te z dziećmi, same będąc zestresowane, przenoszą to na dzieci i odbija się to na całej rodzinie.
Oczywiście osoby starsze, mężczyźni i młodzież również znajdą pomoc – podkreśla Alina Mykh.
Yanina Mishchenko: – Jestem matką dwójki dzieci, które wychowuję wraz z kochającym mężem. Przeprowadziliśmy się do Polski w 2017 roku. Była to nasza dobrowolna decyzja wynikająca z chęci zamieszkania w Poznaniu. Przyjechaliśmy sami, nikt nam nie pomagał, nie znaliśmy wtedy żadnego słowa po polsku – opowiada. – Sami musieliśmy się dowiedzieć, jak załatwić dokumenty na mieszkanie, papiery, by dziecko poszło do szkoły, umowy i mnóstwo innych spraw. Rozumiem jaki to jest stres. Jak przeżywają to wszyscy członkowie rodziny. Jest to nowa sytuacja, nowy język, nowa kultura, nowe miejsce i to wszystko wpływa na stan psychiczny. Wiem, jak ważne w tym czasie jest wsparcie i dlatego tak istotna jest możliwość wzięcia udziału w takim projekcie jak „Mój Dom – zauważa.
Pomoc psychologiczna obejmie wsparcie emocjonalne oraz adaptacyjne czy tematy związane z relacjami rodzinnymi. – Będziemy starać się pomóc wszystkim osobom, które w tym momencie potrzebują takiego wsparcia – dodaje Yanina Mishchenko.
Spotkania i konsultacje z psycholożkami są przeznaczone dla osób w wieku powyżej 16 lat.
– W przypadku potrzeby dłuższego, indywidualnego wsparcia, udostępniamy bezpłatną kontynuację spotkań z psychologiem do końca trwania projektu – zapewnia prezes Fundacji.
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze