Jaka jest idea tej inicjatywy?
– Mobilne Centrum Mój Dom to projekt, który pozwoli zapomnieć o złych emocjach związanych z wojną i stworzy bezpieczną przestrzeń do wspólnych spotkań, rozmów, działań twórczych oraz zabawy i odpoczynku – wyjaśnia Mateusz Gruchot z Baraku Kultury. – Budowanie wspólnoty poprzez uczestnictwo w wydarzeniach projektu pomóc może w przywróceniu równowagi psychicznej. Niwelowanie dyskomfortu i strachu ułatwione będzie również dzięki komunikacji w języku ukraińskim – zaznacza.
Wszystkie zajęcia będą prowadzone przez osoby znające język ukraiński i polski.
Майстер-класи, кіно, виставка. Серія заходів для громадян України
– Głównym celem działalności Centrum jest niesienie pomocy osobom w kryzysie uchodźczym z Ukrainy, które znalazły dach nad głową w gminach powiatu poznańskiego. Ma to być jednak pomoc szczególna, pozwalająca stworzyć dla nich nowy dom, w którym będą mogli poczuć się jak u siebie. Jest to niezwykle istotne, gdyż nie wszyscy Ukraińcy mogą wrócić do swojej ojczyzny – dodaje Bartłomiej Brzeziński.
Wydarzenia są zaplanowane w siedmiu miejscowościach. W każdej z nich jednego dnia odbędzie się seria warsztatów i projekcje kinowe, a dodatkowo też wystawa fotograficzna. Projekt jest finansowany przez powiat poznański.
1. Warsztaty plastyczne „Namaluj swój świat"
Rysowanie i malowanie to dla dzieci dobra zabawa i możliwość rozwijania swojej kreatywności. Te zajęcia to okazja, by poznały różne techniki i materiały, w tym ich rodzaje i cechy, poznają też tajniki barw, podstawy perspektywy i zasady budowania prawidłowej kompozycji. W czasie warsztatów powstają m.in. akwarelowe zachody słońca i martwe natury szkicowane z wykorzystaniem światłocienia. W warsztatach może wziąć udział do 20 osób, w wieku 5-15 lat.
– Takie zajęcia to niepowtarzalna okazja, aby wejść w świat sztuki plastycznej i wspaniale spędzić czas w twórczej atmosferze. Rysowanie i malowanie odbywa się w małych grupach, co pozwala także na pracę z każdym z osobna – opowiada Laura Adamski.
Warsztaty poprowadzi białoruska artystka oraz nauczycielka sztuk pięknych i rysunku Anastasia Shumchyk. Do września 2019 mieszkała w Mińsku, stolicy Białorusi. W marcu 2020 stworzyła w Poznaniu małą pracownię Magia sztuki. Studio artystyczne.
2. Kino świetlicowe, czyli projekcje filmów dla dzieci
Co będzie grane? Jest w programie jeden film pełnometrażowy – łotewsko-polska produkcja (z ukraińskim lektorem), „Jakub, Mimmi i gadające psy". To przygodowy film animowany, kino typowo familijne. Magnesem dla młodszej publiczności może być fakt, że można obejrzeć, co wyprawia gang gadających psów. Film jest dystrybuowany przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty.
Do tego organizatorzy zapowiadają również dwa zestawy klasycznych polskich bajek krótkometrażowych, przede wszystkim z lat 60. i 70. To dzieła nie byle jakiej wytwórni, bo słynnego Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej.
W pierwszym zestawie znalazły się m.in. filmy z Reksiem w roli głównej („Reksio poliglota" i „Reksio kompozytor"). Będą też „Robocik", „Sportowcy" czy „Podwodna wycieczka.
W drugim zestawie uwagę zwracają „Reksio medalista" i „Reksio czyścioch", a oprócz tego są tu również filmy „Myszka i kotek" czy „Żyrafa".
Propozycje filmowe zostały przygotowane z myślą o dzieciach w wieku 5-15 lat. W miejscach, do których zawita Mobilne Centrum Mój Dom, prezentowane będą albo pełen program, albo film pełnometrażowy lub zestawy bajek.
3. Warsztaty taneczne
Niektórzy mają taniec we krwi, inni muszą się najpierw przekonać. Pewne jest jedno – w dobrej atmosferze daje mnóstwo radości i satysfakcji. Te warsztaty są zainspirowane wybranymi tradycyjnymi tańcami ukraińskimi. Jeśli kogoś odrobinę przeraża określenie „warsztaty", spokojnie: organizatorzy zapewniają, że nie będzie to typowa lekcja tańca, lecz właśnie zabawa ruchowa, bazująca na fragmentach wspomnianych tańców ukraińskich.
Kto może wziąć udział w tym wydarzeniu?
– Do udziału zapraszamy rodziców z dziećmi od 6. roku życia. Trzeba będzie wykazać się dokładnością, kreatywnością, aktywnością ruchową i odwagą – uczestnicy będą współdziałać ze sobą i zmieniać tanecznych partnerów – opowiada Laura Adamski.
Майстер-класи, кіно, виставка. Серія заходів для громадян України
Dodajmy, że tradycyjny ukraiński taniec, mający swoje korzenie w dawnych czasach, stworzony na Rusi Kijowskiej, jest bardzo ważnym elementem tamtejszej kultury. Ma wiele odmian: przede wszystkim ceremonialną (rytualną) i nieceremonialną, a w niej korowody, tańce domowe, tańce opowieści i tańce kozackie (bojowe). Pojawiał się zawsze w czasie obchodów ukraińskich świąt. Do połowy XX wieku był obowiązkowym elementem ludowej rozrywki. Inspirował się codziennym życiem ludzi, odnosił do spraw dla nich ważnych, przenikały go emocje, czasem radość, czasem smutek.
Warsztaty poprowadzi Olga Kebas – kuratorka, organizatorka wydarzeń kulturalnych, choreografka, performerka, tancerka. Od 2005 roku prowadzi kursy mistrzowskie tańca współczesnego, improwizacji, kompozycji i performance. W 2009 roku założyła katedrę tańca współczesnego, jest też wykładowcą tańca współczesnego (teoria i praktyka) w Kolegium Sztuk Choreograficznych „KMAD im. Serge Lifar" w Kijowie. Reżyseruje i wykonuje spektakle w ramach międzynarodowych festiwali. Jest też członkiem jury ukraińskich i międzynarodowych konkursów sztuki choreograficznej w Ukrainie.
4. Warsztaty robienia lalek motanek
W tych zajęciach mogą uczestniczyć całe rodziny – dzieci (powyżej 6 lat), młodzież i dorośli, oczywiście włącznie z dziadkami. To okazja, by wykonać swoją autorską motankę. Pomogą w tym aktorki Teatru Emigrant. A czym właściwie one są? Wykonuje je się z przeróżnych materiałów. Podstawą są skrawki różnych tkanin, ale dodaje się zarówno wstążeczki, nici, włóczki, jak i kolorowe szkiełka, koraliki, słomę czy suszone kwiaty. Tradycyjnie motanki są tworzone bez użycia ostrych przedmiotów, jak igły czy nożyczki. Istnieje wiele rodzajów motanek na różne momenty w życiu, a każdy region dodatkowo ma swoje własne tradycje z nimi związane, jak śpiewanie w czasie ich tworzenia, dlatego także podczas warsztatów uczestnicy razem z aktorkami będą śpiewać tradycyjne pieśni ukraińskie. Motanka w kulturze ludowej Ukrainy to częsty prezent, wykonywany z intencją pomyślności, zdrowia czy zapewnienia udanego małżeństwa.
Olga Hryhorash, założycielka Teatru Emigrant, dodaje: – Ukraińska kultura ludowa jest bardzo bogata. Lalki motanki są idealne do tego, by przekazać i symbolizować tę naszą kulturę.
Nie znajduję nic innego, co byłoby tak ukorzenione i „mocne". Każda lalka jest jednocześnie prosta i trudna, pojęta i niepojęta, magiczna i zwykła – wszystko w niej jest!
Podkreśla, że motankę zrobić może każdy: – Dziecko, rodzic, jako prezent czy jako amulet. I nie musi być idealna. Bo nie chodzi o jej wygląd, a o to, by była po prostu Twoja... i tyle – podsumowuje.
Teatr Emigrant powstał w 2019 roku. To twórcza przestrzeń dla emigrantów z różnych krajów (m.in. Ukrainy i Białorusi). Projekt jest realizowany dzięki wsparciu Fundacji Barak Kultury. Aktorki i aktorzy Teatru Emigrant mają wspólny cel – integrować się z życiem i kulturą Polski, ale zachować swoją autentyczność.
5. Wystawa fotograficzna
Na wystawie można zobaczyć zdjęcia Angeliny Storozhenko.
– Są ciepłe i pełne światła, pozwalają na moment oderwać się od szarej rzeczywistości. Przywiezione przez nią kadry przedstawiają ludzi i dom, zarówno ten w krajobrazie urbanistycznym, jak i naturalny, przyrodniczy – opowiada Laura Adamski.
Fotografie powstawały kilka lat temu, podczas pobytu artystki w rodzinnym Niecieszynie, Kijowie i okolicach.
– Jednak w obliczu wojny ich wyraz wzmocnił się, przypominając o najważniejszych wartościach. Ta wystawa to przestrzeń, która pozwoliłaby zapomnieć osobom z doświadczeniem uchodźczym o traumatycznych przeżyciach wojennych i umożliwiłaby symboliczny powrót do czasów sprzed wojny – mówi Bartłomiej Brzeziński.
Angelina Storozhenko przyjechała do Polski w 2018 roku, by rozwijać swój warsztat artystyczny. Współpracuje z teatrami w Poznaniu i Kijowie. Obecnie przygotowuje się do studiów w Szkole Filmowej im. L. Schillera w Łodzi, równolegle realizując swoje projekty i uczestnicząc w planach filmowych jako fotografka.
Wystawę będzie można zobaczyć w Mosinie (27 sierpnia – 8 września), Swarzędzu (10-22 września), Suchym Lesie (24 września – 6 października), Przeźmierowie (8-13 października) oraz w Murowanej Goślinie (15-28 października).
Wszystkie informacje dotyczące udziału w wydarzeniach z projektu „Mobilne Centrum Mój Dom" można znaleźć na stronie internetowej Baraku Kultury oraz na jego Facebooku.
Materiał promocyjny partnera
Materiał promocyjny partnera
Materiał promocyjny partnera
Wszystkie komentarze