Ruszyła seria wydarzeń dla obywateli Ukrainy, którzy mieszkają w okolicach Poznania. Jutro kolejne spotkanie, tym razem w Tulcach w gminie Kleszczewo.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Projekt jest skierowany przede wszystkim do tych Ukraińców, którzy uciekli z kraju po rosyjskiej inwazji.

– Zależy nam, by choć na chwilę mogli zapomnieć o wojnie – mówi Przemek Prasnowski, prezes Fundacji Barak Kultury, która organizuje Mobilne Centrum Mój Dom we współpracy ze starostwem powiatowym w Poznaniu.

Для мешканців України. Стартував Мобільний центр 'Мій дім'

Jest to seria jednodniowych wydarzeń odbywających się w kilku miejscowościach pod Poznaniem. W programie m.in. warsztaty plastyczne, taneczne i z robienia motanek oraz kino z filmami dla dzieci, a także wystawa fotografii ukraińskiej artystki Angeliny Storozhenko.

Wszystkie zajęcia i spotkania prowadzą osoby znające zarówno język ukraiński, jak i polski.

Warsztaty. Motanki świetnie integrują

Pierwszym przystankiem była Mosina. Jakim zainteresowaniem cieszyło się to spotkanie?

– Jesteśmy zadowoleni z frekwencji, cieszymy się, że przyszło dużo Ukraińców, bo z myślą o nich powstał ten projekt. Liczymy, że podczas kolejnych spotkań będzie jeszcze lepiej, bo drzwi do Mojego Domu są szeroko otwarte – zaznacza Jacek Broda z Fundacji Barak Kultury.

Olga Hryhorash, założycielka teatru Emigrant, w Moim Domu poprowadziła warsztaty z robienia motanek, zajmujących ważne miejsce w ludowej kulturze Ukrainy. W tych zajęciach mogą brać udział wspólnie całe rodziny, od sześciolatków (dolna granica wieku) po seniorów.

– Wspólnie z uczestnikami udało się stworzyć rodzinny, ciepły ukraiński klimat – mówi.

Opowiada, że świetnie wyszła integracja, na której organizatorom bardzo zależało: – Część Ukraińców porozumiewa się na co dzień w języku rosyjskim, jednak w trakcie zajęć wszyscy przeszli na język ukraiński. Cieszy mnie, że mogliśmy swoim rodakom przybliżyć trochę elementy naszej kultury. Okazuje się, że nie wszyscy znają tradycje. Byli jednak bardzo ciekawi i zafascynowani – podkreśla.

I dodaje: – Pięć lat czekałam na realizację warsztatów z tworzenia lalek motanek.

Pomoc psychologiczna. Konsultacje indywidualne i grupowe

Częścią każdego wydarzenia w projekcie są spotkania oraz indywidualne konsultacje prowadzone przez ukraińskie psycholożki – Yaninę Mishchenko oraz Alinę Mykh. Opowiadają m.in. o różnych sposobach wspierania osób zmuszonych do opuszczenia ojczyzny w wyniku wojny, często obarczonych traumą charakterystyczną dla osób w kryzysie uchodźczym. Wyjaśniają również, jak radzić sobie z codziennością w innym kraju i nowymi emocjami.

Для мешканців України. Стартував Мобільний центр 'Мій дім'

W sobotę 3 września Mobilne Centrum Mój Dom zaprasza do miejscowości Tulce w gminie Kleszczewo (Hala Sportowa GOKiS, ul. Poznańska 1). Kolejne wydarzenia są planowane w Swarzędzu (10 września), w Koziegłowach w gminie Czerwona (17 września) oraz w Suchym Lesie (24 września).

Szczegóły na temat programu wydarzeń w kolejnych miejscowościach, do których dotrze Mobilne Centrum Mój Dom, można znaleźć na stronie poznańskiej Fundacji Barak Kultury.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem