Mobilne Centrum "Mój Dom" to inicjatywa dla uchodźców z Ukrainy mieszkających w okolicach Poznania. W programie wydarzeń są warsztaty artystyczne, projekcje bajek dla dzieci, wystawa fotograficzna oraz spotkania z psychologami.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Od 21 września Fundacja Barak Kultury, organizator projektu, uruchamia pomoc psychologiczną również w swojej siedzibie w Poznaniu. Można przyjść i porozmawiać bezpłatnie.

Mobilne Centrum „Mój Dom" odwiedza po kolei siedem miejscowości powiatu poznańskiego. Do tej pory było już w Mosinie, Tulcach i Swarzędzu. – Projekt jest dobrze przemyślany, jego sens jest niepodważalny. Poruszyliśmy wspólnie trudny temat, bardzo cieszy nas zadowolenie uczestników! – mówi Maciej Frąckowiak, dyrektor GOKiS Kleszczewo.

Мобільний центр 'Мій дім'. У Познані Ви зустрінетесь з психологом

W każdej z miejscowości na zaplanowanej trasie Mobilne Centrum proponuje uchodźcom z Ukrainy serię wydarzeń – warsztaty taneczne, plastyczne i z tworzenia lalek motanek, projekcje filmów dla najmłodszych, wystawę „Mój dom" , z fotografiami artystki Angeliny Storozhenko, jak również możliwość spotkania i rozmowy z psycholożkami. Opowiadają o sposobach rozwiązywania problemów wynikających ze zmiany miejsca, otoczenia, języka i kultury. Uczestnicy wydarzeń mogą też porozmawiać z psychologami indywidualnie i poruszyć swoje prywatne problemy. Wszystkie zajęcia prowadzone są w języku ukraińskim, udział w nich jest całkowicie bezpłatny.

Każde takie wydarzenie odbywa się jednego dnia. Fundacja Barak Kultury, która organizuje projekt, postanowiła rozszerzyć i ułatwić dostęp do pomocy psychologicznej. Od najbliższej środy, 21 września, z psycholożką będzie można spotkać się także w siedzibie fundacji, przy ul. Marcinkowskiego 21 w Poznaniu. To również propozycja bezpłatna.

– Wiemy, jak ważna jest pomoc psychologiczna dla osób po tak trudnych przejściach, jakich doświadcza obecnie naród ukraiński. Dlatego chcemy kontynuować i rozszerzyć nasze działania na teren całego powiatu poznańskiego – mówi Mateusz Gruchot z Fundacji Barak Kultury. – Mamy świetnie wykwalifikowane psycholożki z Ukrainy, które będą mogły od 21 września przyjąć więcej osób, w dogodniejszym terminie i dla wielu też w dogodniejszym miejscu – dodaje.

Psycholog Yanina Mischenko, zaangażowana w projekt: – Wiele osób z Ukrainy przebywających w Polsce to matki z dziećmi. Zaczął się teraz rok szkolny i jest to kolejna trudna kwestia. Nie wszystkie dzieci mają łatwość adaptacji – pojawia się proces izolacji. Dzieci do wielu spraw podchodzą inaczej niż dorośli, dlatego jako rodzice musimy obserwować zachowania, być czujni i reagować, kiedy pojawia się problem. Zapraszam na rozmowę nie tylko osoby, które same potrzebują pomocy, ale też te, które chcą pomóc swoim dzieciom – zachęca.

Мобільний центр 'Мій дім'. У Познані Ви зустрінетесь з психологом

Uruchomienie stacjonarnego punktu w siedzibie fundacji to również sposób na to, by spotkania z psychologiem mogły kontynuować osoby, które nawiązały lub nawiążą z nim kontakt podczas „wyjazdowych" wydarzeń Mobilnego Centrum.

Jak informują przedstawiciele Fundacji Barak Kultury, celem projektu jest integracja uchodźców z Ukrainy, pomoc im w adaptacji w nowych miejscach oraz próba zniwelowania złych emocji wynikających z wciąż trwającej agresji rosyjskiej na Ukrainie. Projekt jest finansowany przez powiat poznański.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem