"Jarocin Festiwal jest w całości finansowany z budżetu gminy i w zaistniałej sytuacji zrozumiałe jest to, że gmina podjęła decyzję o przesunięciu tych pieniędzy na walkę z pandemią" - napisał w oficjalnym komunikacje Darek Malejonek, dyrektor artystyczny festiwalu.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chcesz dostawać e-mailem najważniejsze informacje z Poznania? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter .

Festiwal miał się odbyć między 9 a 12 lipca. Ale z uwagi na stan epidemii i ryzyko zarażenia koronawirusem władze gminy Jarocin podjęły decyzję o przełożeniu imprezy na przyszły rok.

„Jako dyrektorowi artystycznemu i muzykowi jest mi bardzo smutno, bo udało się zaprosić naprawdę doborowe grono artystów. Jednocześnie rozumiem podjętą decyzję i że potrzeby mieszkańców na walkę z zagrożeniem są bezdyskusyjne” – pisze Malejonek, laureat Rytmów Młodych z 1984 r. „Mam nadzieję, że szybko uporamy się z epidemią i w przyszłym roku będziemy wspólnie świętować 50-lecie festiwalu radośnie i przede wszystkim bezpiecznie” – dodaje.

Ogłoszono już pierwsze gwiazdy Jarocina

Tegoroczna edycja Jarocin Festiwalu miała się odbywać pod hasłem 50-lecia Wielkopolskich Rytmów Młodych. Organizatorzy zapowiedzieli wielki powrót do dawnego klimatu festiwalu. Ogłoszono już pierwsze gwiazdy. Wśród nich znaleźli się: Porter Band (zespół miał tu świętować 40-lecie kultowej płyty „Helicopters”), legendy Jarocina – Armia i Apteka, Robert Cichy – laureat ubiegłorocznych Fryderyków, Kasia Kowalska czy słynny węgierski zespół Omega.

– Nie możemy od razu odkrywać wszystkich jokerów – mówił niedawno Malejonek. Podkreślał, że podczas jubileuszowej edycji pojawi się kilka zespołów, które wystąpią w Jarocinie po raz pierwszy od dłuższego czasu.

Festiwal w Jarocinie to legenda. Za czasów PRL był kolorową odskocznią od szarej rzeczywistości i oazą wolności. Choć pojawiały się też głosy, że jest to celowo zorganizowany przez władze rodzaj wentylu bezpieczeństwa dla sfrustrowanej młodzieży z subkultur. Swoje kariery rozpoczynały tu takie muzyczne marki jak T.Love, Dżem, TSA, Oddział Zamknięty, Izrael, Dezerter, Farben Lehre, Acid Drinkers, Closterkeller czy Hey.

Koronawirus w Polsce. Zapisz się na specjalny newsletter, w którym zawsze znajdziesz sprawdzone informacje .

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem