W czwartek, 9 kwietnia, o 17.30 regulujemy nasze internety na kanał Lotaryńska 6: Mikro Dom Kultury, siadamy wygodnie w fotelu w naszych ulubionych kapciach i odpalamy roślinną transmisję! - zapraszają twórcy najmniejszego domu kultury w Poznaniu.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chcesz dostawać mailem najważniejsze informacje z Poznania? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

Na otwarciu – prawie dokładnie rok temu, w kwietniu – było domowe ciasto z kruszonką, kawa i muzyka Krzysztofa Komedy grana na żywo. Buzował piec kaflowy, a okoliczni sąsiedzi i miejscy aktywiści podawali sobie rozkładane krzesła.

Miejsce z klimatem

Naramowicki Mikro Dom Kultury powstał w miejscu z niezwykłą historią. Osiedle, wybudowane w latach 30., miało początkowo służyć bezdomnym. Każdy z domków miał 32 metry kwadratowe: maleńki pokój, korytarz, kuchnię i spiżarnię. Na każdą rodzinę przypadał też ogródek. Część postawionych w dwudziestoleciu międzywojennym budynków rozrosła się z biegiem lat w pokaźne domy. Ale niektóre prawie się nie zmieniły.

Dziś niewielki dom przy ul. Lotaryńskiej 6 wygląda, jakby czas zatrzymał się tu w latach 60. Opustoszał po śmierci małżeństwa, które mieszkało tu od początku lat 50. Podczas festiwalu Malta w 2018 r. budynek za zgodą miasta zajęli artyści. Zorganizowali wystawę starych zdjęć i zabytkowych przedmiotów, przypomnieli historię życia dawnych lokatorów. Były wspólne warsztaty, w których wzięły udział dzieci z pobliskiej szkoły, a także piknik sąsiedzki.

Rok temu dzięki staraniom miejscowych aktywistów, którzy zdobyli na taką działalność zgodę ZKZL, przy Lotaryńskiej 6 powstał Mikro Dom Kultury. Pierwsze miejsce sąsiedzkich spotkań na Naramowicach, a zarazem najmniejszy dom kultury w Poznaniu.

Przesadzaj i pytaj

W czasie epidemii Lotaryńska 6 nie może działać w realu, rozpoczyna więc cykl spotkań online na żywo. – Na specjalnie zwołanym posiedzeniu doszliśmy do porozumienia nad kulturalną tarczą antykryzysową dla naramowickiego fyrtla – zapraszają organizatorzy. – Zapowiedź każdego spotkania będzie pojawiać się na naszej stronie wraz z krótką zajawką tego, co będzie na was czekać – obiecują.

W czwartek o godz. 17.30 na profilu Mikro Domu Kultury na Facebooku spotkanie z ogrodnikiem Bartkiem Wojtczakiem. Dowiemy się, jak przesadzać nasze ulubione rośliny i o co warto zadbać podczas tego procesu. Będzie można też zadawać pytania na żywo.

Koronawirus w Polsce. Zapisz się na specjalny newsletter, w którym zawsze znajdziesz sprawdzone informacje.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem