Zamknięte będą czytelnie, kąciki dziecięce, a biblioteka będzie przyjmować zwroty i wypożyczać książki zamówione mailowo i telefonicznie. Oddawane książki trafią na 7-dniową kwarantannę. Otwierają się też dwa poznańskie muzea - również z obostrzeniami.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chcesz dostawać mailem najważniejsze informacje z Poznania? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

Choć biblioteki – podobnie jak m.in. muzea i galerie sztuki – mogły otworzyć się dla czytelników już na mocy rozporządzenia Rady Ministrów opublikowanego 2 maja, w Bibliotece Raczyńskich od ponad dwóch tygodni trwało przygotowywanie placówki do nowych sanitarnych wymogów.

– Musimy zapewnić bezpieczeństwo pracowniczkom i pracownikom, a także osobom odwiedzającym te przestrzenie. Dlatego każda instytucja objęta aktualnymi regulacjami będzie miała odrębny tryb ponownego uruchomienia działalności – tłumaczył kilka dni temu wiceprezydent Jędrzej Solarski.

Czytelnie wciąż zamknięte

Jak wygląda codzienność Biblioteki Raczyńskich po tak długiej przerwie – można się przekonać od dziś.

– Do obsługi czytelników wraca gmach główny i filie, z małymi wyjątkami, a oddziały muzealne pozostają zamknięte – mówi Katarzyna Wojtaszak, rzeczniczka Biblioteki Raczyńskich.

Nieczynne dla czytelników do odwołania pozostają: filie zlokalizowane w szkołach (Filia 35, ul. Druskiennicka 32; Filia 52, os. Czecha 59; Filia 63, ul. Żonkilowa 34) oraz Filia 32, os. Armii Krajowej 84. Termin wypożyczonych tam zbiorów będzie sukcesywnie przedłużany aż do momentu otwarcia. Nieczynne pozostają: Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza, Mieszkanie Pracownia Kazimiery Iłłakowiczówny, Pracownia-Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego i Ośrodek Dokumentacji Wielkopolskiego Środowiska Literackiego.

– Od poniedziałku do piątku zapraszamy w standardowych godzinach, w soboty biblioteka będzie zamknięta – zapowiada Katarzyna Wojtaszak. Na teren biblioteki wejdziemy tylko z zakrytymi ustami i nosem, obowiązuje też nakaz zachowania odstępu. Zwracane książki trafiać będą na 7-dniową kwarantannę.

– Zamknięte będą czytelnie, kąciki dziecięce, a biblioteka będzie przyjmować zwroty i wypożyczać książki zamówione mailowo i telefonicznie – wyjaśnia rzeczniczka.

W związku z niemożnością prowadzenia działań kulturalnych i edukacyjnych w bibliotece cały czas prowadzone będą działania na stronie internetowej biblioteki i na profilu na Facebooku.

Nowe ceny biletów. Zwiedzanie w otwartych przestrzeniach

18 maja, z okazji Międzynarodowego Dnia Muzealnika, swoje dwa oddziały postanowiło otworzyć także Wielkopolskie Muzeum Niepodległości. Po kilkutygodniowej przerwie wejdziemy do Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli oraz Muzeum Martyrologii Wielkopolan w Forcie VII. Będzie można je zwiedzać z wyłączeniem pewnych fragmentów ekspozycji.

Na stronie Fortu VII czytamy m.in.: „Choć nasza placówka standardowo udostępniana jest zwiedzającym od wtorku do niedzieli, wyjątkowo będziemy czekali na Państwa już w poniedziałek 18 maja!”. Muzeum na razie udostępni wyłącznie otwartą przestrzeń ekspozycyjną w obrębie lewego majdanu Fortu VII. Nie będzie ona dostępna dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich – z powodu prac budowlanych w pobliżu wejścia do obiektu.

Muzeum otwarte będzie od wtorku do niedzieli w godzinach od 10 do 15. „Ze względu na to, że udostępniamy niepełną ekspozycję, obowiązywać będą specjalne bilety wstępu w cenie – 5 zł normalny i 2 zł ulgowy. Wtorki pozostają dniami bezpłatnego zwiedzania” – zapowiadają pracownicy muzeum.

W Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli póki co też dostępna będzie wyłącznie ekspozycja plenerowa. Wejście i wyjście na teren Muzeum Uzbrojenia będzie możliwe wyłącznie bramą wjazdową od zachodniej strony ogrodzenia. Na potrzeby uruchomienia placówki w tymczasowej formie zostało stworzone zewnętrzne stanowisko kasy biletowej. Znajduje się z lewej strony bramy. Bilety można kupić w promocyjnych cenach 5 i 3 zł. – Bardzo prosimy o dokonywanie płatności przede wszystkim bezgotówkowych, najlepiej zbliżeniowo lub BLIK-iem – proszą pracownicy muzeum.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Pracownicom! Pracownicom! Czy pan Solarski jest wiceprezydentkiem?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0