Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– „Pan aspirant pokazał, jak trzeba starannie zapiąć pasy. Powiedział, że dzieci, mimo iż takie małe, mają ważną rolę do odegrania, jeśli przypominać będą rodzicom o pasach. O tym, że nie wolno rozmawiać przez telefon w czasie prowadzenia samochodu i o odpowiedniej prędkości” – czytamy w relacji klasy 3C z podstawówki w Mochach w powiecie wolsztyńskim. Dzieci spotkały się ze strażakami i policjantami w ramach misji w akcji Autostrada do Szkoły. Adresatami programu są dzieci ze szkół podstawowych z województwa wielkopolskiego i lubuskiego, leżących wzdłuż koncesyjnego odcinka autostrady A2. W tym roku spółka Autostrada Wielkopolska uruchomiła już drugą odsłonę programu, który w ciekawy i zabawny sposób przybliża dzieciom tematykę bezpieczeństwa na drodze.

Misje z zebrą

Nowością tegorocznej edycji programu była grywalizacja, czyli metoda nauki oparta na zasadach znanych dzieciom z gier. Autostrada Wielkopolska uruchomiła w ramach kampanii platformę internetową, gdzie uczniowie i nauczyciele mogą znaleźć materiały edukacyjne. Tam też zamieszczają relacje z wykonywanych zadań w ramach programu. Szkoły między sobą rywalizowały, bo zadania były punktowane. Na postawie zdobytych punktów powstał ranking.

– Przygoda w grywalizacji Autostrady do Szkoły polega przede wszystkim na realizowaniu misji wspólnie z całą klasą. Misje zostały podzielone na trzy części: klasowe, domowe oraz specjalne. Solidnie przygotowaliśmy się do ich stworzenia. Scenariusze zajęć opracowaliśmy we współpracy z organizacjami uczącymi bezpiecznego poruszania się po drodze, policją i nauczycielami. Zależało nam także na tym, by oprócz sporej dawki wiedzy dzieci mogły także rozwinąć swoje społeczne kompetencje: nauczyć się pracy w grupie, logicznego myślenia czy wykorzystać swoją kreatywność, a przy tym świetnie się bawić – wyjaśnia Zofia Kwiatkowska, rzeczniczka prasowa Autostrady Wielkopolskiej.

W zadaniach dzieciom towarzyszy postać zebry Zbyszka, której głosu użyczył ambasador programu – Jarosław Boberek. Dla wielu dzieci zebra brzmi znajomo, bo mogły ją usłyszeć np. w filmie animowanym „Madagaskar”, gdzie Boberek użyczył głosu królowi Julianowi. Dzięki grywalizacji dzieci uczą, się jak bezpiecznie poruszać się w drodze do szkoły i nie tylko. Poznają podstawowe znaki drogowe, rolę pasów bezpieczeństwa czy odblasków, które nie tylko ratują życie, ale mogą być też fajnym gadżetem.

50 klas w grze

Jak sugeruje nazwa – grywalizacja to również rywalizacja. Znamy najlepsze szkoły pierwszej edycji grywalizacji. Nagrody wędrują do najbardziej zaangażowanych i kreatywnych uczniów oraz nauczycieli, którzy zdobyli najwięcej punktów za wykonywane zadania. Najlepsza okazała się Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Mochach (klasa 3C), drugie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 6 im. K. Makuszyńskiego w Świebodzinie (klasa 3A), a trzecie – Szkoła Podstawowa w Ostrowążu (klasa 1A).

– W pierwszej edycji grywalizacji wzięło udział 50 klas z województw wielkopolskiego i lubuskiego. Przesłano 110 relacji z zajęć, zrobiono podczas nich blisko 700 zdjęć. To pokazuje skalę zaangażowania nauczycieli, którzy zachęcali dzieci do realizowania misji klasowych, domowych i specjalnych. Cieszymy się, że scenariusze także w praktyce okazały się interesujące. Przykładaliśmy do nich dużą wagę, opracowując je wspólnie z organizacjami uczącymi bezpiecznego poruszania się po drodze, policją i nauczycielami – mówi Zofia Kwiatkowska.

Nagrody dla dzieci to m.in. bilety do kina czy wycieczka do Centrum Zarządzania Autostradą. Szkoły otrzymają stojaki na rowery, a nauczyciele sprzęt elektroniczny. Nagrodę dostaną też wszystkie inne szkoły, które ukończyły co najmniej dwie misje w programie Autostrada do Szkoły. Każda taka placówka dostanie odblaski dla uczniów.

Wirtualne ulice, realne inwestycje

Grywalizacja to jeden z kilku elementów akcji Autostrady Wielkopolskiej. Animatorzy programu odwiedzają też uczniów w szkole i podczas nietypowych lekcji uczą dzieci poprzez zabawę. Szczególnie pomocne są w tym zdobycze nowoczesnych technologii, jak gogle przenoszące na wirtualną ulicę. Dzieci prowadzone przez głos Jarosława Boberka wykonują zadania związane z bezpieczeństwem, jak np. przejście na drugą stronę ulicy. Powodzeniem wśród uczniów cieszy się też interaktywny stół. Wyświetlają się na nim puzzle, z których trzeba układać znaki drogowe, przesuwając dane elementy palcem. Wszystko na czas, więc trzeba mieć refleks! Autostrada do Szkoły to też inwestycje na rzecz poprawy bezpieczeństwa przy szkołach poprzez nową infrastrukturę, jak np. barierki czy progi zwalniające.

Autostrada Wielkopolska będzie kontynuować program. Kolejna edycja grywalizacji rusza już we wrześniu. Chęć udziału w programie można zgłaszać na stronie: www.autostradadoszkoly.pl/grywalizacja. Jest bezpłatny.

Autostrada do szkoły - logotyp akcjiAutostrada do szkoły - logotyp akcji x

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.