Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Na początku września ośmioletni Michał Milczarek poczuł ból w plecach. Po wizycie u lekarza rodzinnego przeszedł rutynowe badania, które nie wykazały niczego niepokojącego. Jednak przez kolejne dni ból pleców narastał, pojawiły się gorączka i bóle nóg. Michał nie był już w stanie przejść kilkunastu kroków. Rezonans magnetyczny wykazał obecność guza w okolicy kręgosłupa.

NFZ nie refunduje terapii

Diagnoza: neuroblastoma (inaczej nerwiak zarodkowy) - rodzaj nowotworu złośliwego układu nerwowego. Jest to nowotwór zaliczany do nowotworów wieku dziecięcego i najczęściej atakuje znacznie młodsze dzieci. - W naszym przypadku zaawansowanie choroby okazało się bardzo wysokie - zdiagnozowano przerzuty do kości i szpiku. Nasz synek opadł z sił, praktycznie nie wstaje z łóżka, a kilka kroków do toalety to dla niego prawdziwe wyznanie. Jego szpik nie działa prawidłowo z powodu zajęcia przez chorobę, stąd konieczność okresowego przetaczania krwi - mówili rodzice Michała. - Terapia zakłada wiele cykli chemioterapii, operacyjne usunięcie guza, kolejną silną chemioterapię - tzw. megachemioterapię - autologiczny przeszczep szpiku, radioterapię, i ostatecznie immunoterapię - wyliczają.

Guz uciska kręgosłup i aortę, prawdopodobnie tylko ośrodki zagraniczne będą w stanie podjąć się jego operacji. Z kolei immunoterapia nie jest terapią refundowaną przez NFZ, a jest bardzo droga – na ten moment lekarze szacują jej koszt na ok. 1,5 mln zł. – Na ten cel przeznaczymy wszystkie oszczędności i inne środki, które będziemy w stanie pozyskać, jednak nadal nie będziemy w stanie podołać sami takiemu wyzwaniu – mówią rodzice.

Akcja charytatywna w Komornikach

W niedzielę 11 listopada, a więc w Święto Niepodległości, w Komornikach odbędzie się turniej piłki nożnej dla dzieci do lat 8, którego będą towarzyszyły takie atrakcje jak:

 • loteria fantowa,
 • aukcje,
 • przejazd bryczką po Wielkopolskim Parku Narodowym,
 • fotobudka,
 • pokaz motocykli,
 • malowanie twarzy,
 • grochówka wojskowa,
 • kiełbaski,
 • rogale i domowe wypieki,
 • gorące napoje,
 • dmuchańce,
 • wata cukrowa.

Cały dochód z akcji charytatywnej będzie przeznaczony na leczenie Michała.

Na leczenie Michała Milczarka potrzeba 1,5 mln. złNa leczenie Michała Milczarka potrzeba 1,5 mln. zł mat.fundacji

Każdy, kto chciałby pomóc w leczeniu Michała, może przesyłać pieniądze na konto bankowe:

31 1090 2835 0000 0001 2173 1374,

tytuł: „1864 pomoc dla Michała Milczarek”.

Można też przekazać na ten cel 1 proc.: KRS 0000382243, dopisek: „1864 pomoc dla Michała Milczarek”.

Michał jest podopiecznym Fundacji Pomocy Dzieciom i Osobom Chorym „Kawałek Nieba”.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.