Średnio 3,5 tys. zł na rękę mogą zarobić na starcie absolwenci szkół zawodowych, nazywanych dziś branżowymi. A nic nie stoi na przeszkodzie, by później zdać maturę i pójść na studia. Jednak chętnych do nauki zawodu zabraknie, jeśli szkoły nie będą na europejskim poziomie. Powiat poznański i ostrowski pokazują, jak taki poziom osiągnąć.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Rok temu „Wyborcza” wspólnie z Wielkopolską Izbą Rzemieślniczą i Volkswagen Poznań zorganizowała debatę  .„Zawodowcy – szansa dla młodych” Wspólnie zastanawialiśmy się nad tym, jak zachęcić młodych ludzi do praktycznej nauki zawodu w szkole branżowej, która daje niemal od ręki pracę z pensją nawet powyżej średniej krajowej, bo ok. 3,5 tys. zł na rękę. Wnioski nie były zbyt optymistyczne. Jedna z nauczycielek opowiadała, jak zapytała kiedyś uczniów w szkole podstawowej, „kim chcą zostać w przyszłości?” – Youtuberem – padała nieraz odpowiedź. I jest to często powtarzający się motyw podczas rozmów na lekcjach wychowawczych. O takich zawodach z przyszłością, jak np. technik mechatronik czy elektromechanik, rzadko kto wspomina.

Niestety, szkoły zawodowe, nazywane dziś branżowymi, nadal źle kojarzą się uczniom, a przede wszystkim rodzicom. W latach 80. i 90. pierwsza myśl o edukacji zawodowej była taka, że to przede wszystkim miejsce dla najgorszych uczniów, którzy nie poradzą sobie w liceum i na studiach. Dzisiaj jest zupełnie inaczej, ale z tymi stereotypami nadal trudno jest walczyć.

Trzy osoby na jedno miejsce

Dlatego od kilku lat samorządy w Wielkopolsce robią wszystko, by odbudować edukację zawodową. – Sam ukończyłem technikum i od lat walczę ze stereotypem szkoły zawodowej, do której chodzą tylko ci, co mają gorsze wyniki w nauce. Młodzi ludzie po ukończeniu takiej szkoły mają fach w ręku, a nic nie stoi na przeszkodzie, by po zdaniu matury szli na studia – mówi Jan Grabkowski, starosta poznański. To właśnie powiat poznański już w 2005 r. podpisał umowy z Volkswagenem czy Solarisem na prowadzenie tzw. klas patronackich. Uczniowie mają dzięki temu praktyki, a wielu z nich po ukończeniu szkoły od razu znajduje zatrudnienie.

Jeśli chodzi o szkolnictwo zawodowe, to najprężniej w powiecie poznańskim działa Zespół Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Swarzędzu. To właśnie w tej placówce działają klasy patronackie Volkswagena, do których chętnych jest więcej niż miejsc. – Do klas patronackich mamy mniej więcej trzy osoby na jedno miejsce, do technikum zgłasza się ok. 30 proc. więcej uczniów niż możemy przyjąć – mówi dyrektor szkoły Przemysław Jankiewicz i tak tłumaczy sukces placówki. – Uczniom, którzy do nas przychodzą, oferujemy specjalistyczne kursy i certyfikaty oraz nowoczesne wyposażenie technologiczne. Tak, by nie odstawali od tego, co używa się w przemyśle i usługach. Chcemy, by uczeń oprócz wiedzy zdobywał też kompetencje miękkie, które będą mu potrzebne w przyszłości – tłumaczy Jankiewicz.

Efektem tego są m.in. ogólnopolskie sukcesy uczniów ze Swarzędza. Np. w tym roku Mateusz Nadstazik i Bartosz Wyderski z klasy elektromechanicznej pod patronatem Volkswagena w turnieju „Mistrz elektroniki samochodowej Gordon Champion” pokonali uczniów wszystkich tego typu szkół branżowych w Polsce. Nic dziwnego, że swarzędzka placówka ma już swoją renomę. Uczy się tu młodzież z całego powiatu.

Najnowocześniejsza placówka w kraju

Właśnie ze względu na jej popularność i sukcesy władze powiatu poznańskiego podjęły decyzję o budowie przy szkole nowoczesnego Centrum Kształcenia Praktycznego. W projekcie uwzględniono m.in. 18 specjalistycznych pracowni do nauki zawodu, stację obsługi diagnostycznej z garażem oraz część hotelowo-gastronomiczną, która także służyć będzie nauce zawodu w klasach o takim właśnie profilu. Urządzono również recepcję hotelową z zapleczem gastronomicznym i pokojami. W supernowoczesnym centrum zajęcia będą odbywać się nawet na dachu budynku, gdzie zamontowano najnowocześniejsze solary słoneczne i panele fotowoltaiczne.

Budowa rozpoczęła się w 2017 r. Inwestycję skalkulowano na 34 mln zł, z czego 18 mln zł powiat otrzymał ze środków unijnych Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014+ w ramach tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Miesiąc temu ta nowoczesna placówka na prawdziwie europejskim poziomie została otwarta. Młodzież będzie się tu kształcić w 30 zawodach.

– Np. takich jak mechanik i elektromechanik pojazdów samochodowych, technik i monter mechatronik, mechanik automatyki przemysłowej i urządzeń precyzyjnych, technik mechanik elektryk i kucharz. Niektóre pracownie mają tak nowoczesny sprzęt, że właściciele firm będą mogli nam go pozazdrościć – podkreśla dyrektor Jankiewicz.

Ostrów też stawia na zawodowców

Podobny projekt, choć na mniejszą skalę, zrealizował powiat ostrowski. Przy ul. Wojska Polskiego w Ostrowie Wlkp. przy Zespole Szkół Usługowych we wrześniu tego roku również oddano do użytku Centrum Kształcenia Praktycznego.

– Kiedy bezrobocie jest na poziomie nieco ponad 3 proc., brakuje fachowców do pracy. Dlatego od kilku lat konsekwentnie podejmujemy działania, żeby zmienić tendencję i wspieramy rozwój szkolnictwa technicznego. Jednym z elementów tej strategii jest właśnie budowa nowoczesnego Centrum Kształcenia Praktycznego, które dysponować będzie wysokiej klasy sprzętem. Szkoląc uczniów w różnych branżach, odpowiemy na zmieniające się potrzeby rynku pracy – mówił podczas otwarcia Paweł Rajski, starosta ostrowski.

W rozbudowanej placówce odbywać się będą zajęcia dydaktyczne, praktyczne i zawodowe dla uczniów z trzech placówek branżowych: Zespołu Szkół Transportowo-Elektrycznych, Zespołu Szkół Technicznych oraz Zespołu Szkół Budowlano-Energetycznych. Podobnie jak w Swarzędzu do zajęć również wykorzystany będzie dach, na którym zlokalizowano instalacje do fotowoltaiki.

Inwestycja objęła budowę nowego budynku i modernizację już istniejących. Dzięki temu powstało 10 nowych pracowni do kształcenia zawodowego w takich specjalnościach jak obróbka skrawaniem, budowlano-instalacyjna oraz projektowanie i programowanie komputerowe. Prowadzone też będą tu zajęcia z energetyki odnawialnej i mechatroniki. Znalazła się również pracownia obróbki ręcznej, szkoleń BHP, chłodnictwa i mechatroniki, elektrotechniki, elektroniki i elektroenergetyki, pojazdów motocyklowych oraz spawalnicza. Przyszli fachowcy będą się kształcić w najnowocześniejszych wnętrzach.

Wartość całego przedsięwzięcia wraz z wyposażeniem wyniosła ponad 13,1 mln zł, z czego dofinansowanie z WRPO 2014+ wynosi 9,6 mln zł. Integralną częścią inwestycji będzie program szkoleń i kursów zawodowych uczniów i nauczycieli szkół powiatowych pod nazwą „Kompleksowy program rozwoju kształcenia zawodowego młodzieży w Powiecie Ostrowskim”, który będzie wsparty dofinansowaniem w wysokości 2,8 mln zł.

Powiat poznański i ostrowski powinny zainspirować pozostałe samorządy, by również postawiły na szkolnictwo branżowe. Ono ma ogromną przyszłość.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem