Paweł mocno przeżywał hejt. Opowiadał mi, jakie wiadra pomyj na niego wylewają - mówi "Wyborczej" prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Tomasz Nyczka: „Najpierw niedowierzanie, a teraz szok” – napisał pan po ataku na prezydenta Pawła Adamowicza.

Jacek Jaśkowiak: W ciągu ostatnich czterech lat brałem wraz z Pawłem udział w wielu debatach. Szczególna była ta we Wrocławiu dwa lata temu. Dotyczyła nienawiści i nastrojów nacjonalistycznych, które w Polsce eksplodowały. I niechęci wobec uchodźców. Razem ze mną brali w niej udział prezydenci Paweł Adamowicz i Rafał Dutkiewicz. Przywołaliśmy wtedy słowa Marka Edelmana, który mówił, że najpierw jest nienawiść słowna, potem pobicia, a na końcu – zabójstwa. Widzieliśmy już wtedy, co się w Polsce dzieje. Młodzież Wszechpolska wystawiła nam za to polityczne akty zgonu.

Bo zadeklarowaliście, że jesteście gotowi przyjąć do swoich miast uchodźców.

– Pawła to działanie Młodzieży Wszechpolskiej bardzo dotknęło, mocno to przeżywał. Na pewno bardziej niż ja, choć mi też taki akt zgonu wystawiono. Opowiadał mi, jakie wiadra pomyj wylewają na niego publiczne radio i telewizja. Może ja byłem wtedy bardziej gruboskórny, bo mnie poruszyło to mniej.

„Wiadomości” TVP, szczególnie w czasie ostatniej kampanii wyborczej, nie oszczędzały ani pana, ani Pawła Adamowicza. Ale to jego nazwisko pojawiało się na paskach TVP.

– Sądzę, że propagandyści telewizji publicznej z Gdańska byli jeszcze bardziej perfidni niż Molska czy Wawrzyniak [pracownicy poznańskiego ośrodka TVP – red.]. Musieli wykazywać się jeszcze większym chamstwem, bo Paweł skarżył mi się na ten rynsztok.

Czyli przejmował się tym hejtem. A bał się o siebie?

– Nie mówił mi, że się boi. Ale my musimy być blisko ludzi. Nie możemy jak prezes Jarosław Kaczyński, który zresztą tę wojnę rozpętał, chować się za ochroniarzami… To Kaczyński zdecydował, że szefem publicznej telewizji będzie Jacek Kurski, a ten z kolei decyduje o tym, że telewizja pełna jest propagandystów i nienawistnych materiałów. Dla mnie ten związek jest jasny. Adamowicza zaatakował oczywiście kryminalista o jakichś psychopatycznych cechach, ale ja tu widzę związek z przyzwoleniem na mowę nienawiści i wykorzystaniem emocji politycznych. Nie może być też zgody na taki poziom agresji i nienawiści w internecie. Choć nie chcę teraz ferować wyroków i stawiać pod pręgierzem polityków Prawa i Sprawiedliwości. Teraz musimy zmierzyć się z wyzwaniem, by nad tym zapanować.

Po ataku na prezydenta Gdańska w internecie pojawił się komentarz: „Jeszcze Jaśkowiaka i prezydenta Wrocławia”. W domyśle – trzeba zaatakować. Policja informuje, że jego autor został zatrzymany.

– Przede wszystkim oczekuję, że zostaną wyciągnięte wnioski z tej pasywności, z którą mieliśmy do czynienia przez cztery lata. Praca na poziomie samorządu czy państwa powinna polegać nie na tym, że podejmuje się jakieś działania, gdy już się coś zdarzy, ale że próbuje się zapobiec takim sytuacjom. Reagować trzeba wcześniej.

Pojawiły się wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa prezydentów na takich imprezach jak w Gdańsku. Będzie pan miał ochronę? Czy ta sytuacja coś zmieni? 

– Nie będę się odgradzał od ludzi ochroniarzami i limuzynami. Muszę być blisko nich. Zapewniam, że nadal będę się poruszał rowerem i tramwajem. I nadal będę wśród mieszkańców.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Mikołaj Chrzan poleca
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  >>Nie będę się odgradzał od ludzi ochroniarzami i limuzynami. Muszę być blisko nich. Zapewniam, że nadal będę się poruszał rowerem i tramwajem. I nadal będę wśród mieszkańców.<<

  Dziękuję za odwagę. Nie wiem, czy byłbym równie odważnym. Chciałbym, ale nie wiem, czy dałbym radę. Tym bardziej: dziękuję i "szacun"!
  @ku_spoleczenstwu_otwartemu
  Wiemy za to, że Kaczyński tak odważny nie jest, mimo, że to on osobiście steruje całą tą agresywną machiną nienawiści.
  już oceniałe(a)ś
  30
  0
  @ku_spoleczenstwu_otwartemu
  Przyłączam się do słów podziwu i szacunku.
  już oceniałe(a)ś
  20
  0
  @ku_spoleczenstwu_otwartemu
  Uważam że powinien mieć ochronę.
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  PiSu nie można się bać. To kuriozalna antypolska mniejszość, aktualnie z pełnymi gaciami.
  już oceniałe(a)ś
  63
  2
  Niech cała Polska od dziś będzie Polską im. Pawła Adamowicza. Niech wszyscy idą na wybory i pokażą do kogo należy prawdziwa większość. Niech odsunięci raz na zawsze będą ci wszyscy, dla których słowo KONSTYTUCJA stało się ściganym z urzędu przekleństwem.
  @adstepixx
  Pomarzyc, mila rzecz.
  Ja juz nie mam zludzen.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Każdy z nas musi wyzbyć się niechęci i uprzedzenia. Postawmy się w sytuacji innego człowieka. Pamiętajmy że los dał nam inne możliwości finansowe i intelektualne. Zawsze z pokorą, empatią i zrozumieniem pomagajmy słabszym. Jeśli nie zaczniemy kochać bliźniego jak siebie samego i nie przestaniemy odwracać oczu na widok krzywdy ludzkiej, czeka nas wojna domowa.
  @archimeda21
  Juz ja mamy. A wypowiedzial ja ten maly tchorz otoczony dziesiatkami goryli.
  już oceniałe(a)ś
  1
  1
  Jarosław Kaczyński tę wojnę rozpętał - w punkt! sama prawda.
  już oceniałe(a)ś
  18
  1
  prawie 100 000 widzów obejrzało przed zbrodnią nienawistny vlog Michalkiewicza na You Tube. Szok!
  już oceniałe(a)ś
  11
  0
  Czy możnaby prosić redakcję Gazety Wyborczej, by twórca Młodzieży Wszechpolskiej, Roman Giertych, nie gościł już nigdy więcej na łamach tego portalu?
  Promowanie ludzi, bo są pożyteczni, bez patrzenia na ich odrażające przekonania i poglądy, przypomina mi finansistów dających pieniądze NSDAP - bo to wspierało bierzące cele. I tak, znam prawo Godwina, ale nie spieramy się o coś abstrakcyjnego, ale o osobę, która jest ultranacjonalistą i która stworzyła potwora.
  To Młodzież Wszechpolska, jak czytam powyżej, wystawiła Pawłowi Adamowiczowi polityczny akt zgonu - ciekawe czy morderca przypadkiem na niego nie trafił?
  już oceniałe(a)ś
  3
  1
  Przypominam, że wolą rodziny zmarłego jest to, by nie wykorzystywać jej nieszczęścia w sposób polityczny. Trochę umiaru proszę, zwłaszcza że to ciało chyba jeszcze dobrze nie ostygło.
  @akst1@gazeta.pl
  Ty błaźnie już swoje wygrałeś na tragedii w Smoleńsku, więc wiesz w jaką nutę teraz uderzyć.
  już oceniałe(a)ś
  18
  1
  @akst1@gazeta.pl
  Czemu nie zwracałeś uwagi w tym samym temacie kaczorowi podczas comiesięcznej parodii smoleńskiej ?
  już oceniałe(a)ś
  21
  1
  @akst1@gazeta.pl
  Idź na miesięcnicę i nie wykorzystuj tragedii do trollowania.
  już oceniałe(a)ś
  14
  1
  @ostatni_polski_patriota
  Proszę, nie nazywaj tego pajaca błaznem. To zupełnie różne postacie. Pochlebiasz mu w ten sposób.
  już oceniałe(a)ś
  7
  1
  @akst1@gazeta.pl
  Powiedz to Pawłowiczównie.
  już oceniałe(a)ś
  11
  1
  @akst1@gazeta.pl
  Więc wyp.erdalaj PiSowska szujo!
  już oceniałe(a)ś
  9
  4
  @akst1@gazeta.pl
  KOSZ!
  już oceniałe(a)ś
  2
  2