Dziewięć szkół branżowych w północnej Wielkopolsce otrzymało unijne wsparcie na podnoszenie kwalifikacji uczniów i nauczycieli. Z kolei miasto Poznań otrzymało prawie 30 mln zł na renowację płyty Starego Rynku. To dwie ważne umowy, które podpisano w ostatnich dniach.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Od kilku lat Wielkopolska konsekwentnie stawia na szkolnictwo zawodowe. Oczywiście efekty różnych inwestycji w szkołach branżowych nie przychodzą z dnia na dzień, ale zarówno samorządy, jak i dyrekcje placówek oświatowych nie pozostają bezczynne i skutecznie zabiegają o dofinansowanie różnych projektów z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014–2020.

Dziewięć szkół na północy Wielkopolski

Pod koniec kwietnia dziewięć szkół z powiatu pilskiego, obornickiego, złotowskiego i gminy Wieleń otrzymało dofinansowanie na łączną kwotę około 6,5 mln zł.  

Celem każdego z projektów jest inwestowanie w kształcenie oraz szkolenie zawodowe. Chodzi o ich lepsze dostosowanie do potrzeb rynku pracy, ułatwianie przechodzenia z etapu nauki do zatrudnienia. Priorytetem jest też prognozowanie umiejętności oraz odpowiednią poprawę programów nauczania, np. przez praktyczną naukę zawodu realizowaną we współpracy z pracodawcami.

– Szczególnie chodzi o poprawę zdolności do zatrudnienia uczniów szkół i placówek kształcenia zawodowego przez podniesienie ich kwalifikacji zawodowych. Wsparcie skierowane jest do uczniów szkół i placówek systemu oświaty prowadzących kształcenie zawodowe – mówi Jacek Bogusławski, członek zarządu woj. wielkopolskiego. Ale projekt obejmuje też młodocianych pracowników i nauczycieli kształcenia zawodowego. Na wsparcie mogą również liczyć instruktorzy praktycznej nauki zawodu i nauczyciele oraz specjaliści z zakresu doradztwa edukacyjno-zawodowego.

Dofinansowanie otrzyma sześć placówek z powiatu pilskiego, w tym pięć z samej Piły: Zespół Szkół Gastronomicznych, Zespół Szkół Technicznych, Zespół Szkół przy Teatralnej, Zespół Szkół Budowlanych w Pile oraz Zespól Szkół Ekonomicznych. To grono uzupełnia Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wyrzysku. Programem zostanie objętych 887 uczniów i 43 pedagogów ze szkół prowadzonych przez powiat pilski. Pozostałe jednostki, które są objęte programem, to Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Złotowie, Zespół Szkół im. gen. Tadeusza Kutrzeby w Obornikach oraz Samorządowa Administracja Oświatowa w Wieleniu, która sprawuje nadzór nad szkołami w gminie.

Andrzej Hencel, dyrektor CKZiU w Złotowie, podkreśla, że w ich przypadku głównym programem zostanie objętych 300 uczniów. – Chodzi o to, by zdobyli kwalifikacje poszukiwane przez lokalnych pracodawców, które zostaną potwierdzone zaświadczeniem lub certyfikatem. Kupimy sprzęt, a kadra nauczycielska zostanie profesjonalne przygotowana, by zdobyte doświadczenie przekazać młodzieży – tłumaczy Hencel.

Na nieco mniejszą skalę program będzie realizowany w Obornikach, bo chodzi o 50 uczniów z klas I–III technikum z kierunków technik budownictwa, technik informatyk, technik ekonomista oraz technik handlowiec. Te kierunki kształcenia są zgodne z zapotrzebowaniem rynku pracy i zostały wskazane jako branże o największym potencjale rozwoju lub też branże strategiczne dla regionu. Projektem zostanie objętych również sześciu nauczycieli kształcenia zawodowego.

Jeszcze inny cel realizować będzie gmina Wieleń. – W naszym przypadku również chodzi o podniesienie kompetencji zawodowych uczniów Zespołu Szkół w Wieleniu, zwiększając ich szanse na rynku pracy. Tym bardziej że jesteśmy jedyną gminą w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim, która jako samorząd prowadzi szkołę zawodową, a projekt dotyczy tylko dwóch profili. Grupę docelową stanowi 50 uczniów i trzech nauczycieli kształcenia zawodowego. Zakładamy podniesienie kompetencji zawodowych uczniów w zawodach technik logistyk i technik informatyk – mówi Elżbieta Rybarczyk, burmistrz Wielenia, gdzie również zostanie zakupiony sprzęt, dzięki któremu uczniowie poznają nowoczesne techniki w zawodzie.

Stary Rynek na 42,5 pkt

Drugą ważną umowę samorząd wojewódzki podpisał w tym tygodniu z miastem Poznań. Chodzi o renowację płyty Starego Rynku, na którą samorząd miejski pozyskał prawie 30 mln zł. Cały projekt jest wart 53,3 mln zł. Komisja oceniająca wnioski przyznała projektowi rewitalizacji płyty Starego Rynku i ul. Jana Baptysty Quadro aż 42,5 pkt, czyli najwięcej spośród wszystkich zgłoszonych projektów.

– To najbardziej prestiżowy i wizerunkowy projekt spośród wszystkich biorących udział w konkursie na unijne dofinansowanie, które przeznaczamy na rewitalizację. Obok renowacji płyty Starego Rynku ważna jest także kwestia aktywizacji społecznej. Stary Rynek zasługuje na to, aby być miejscem, które dobrze służy mieszkańcom – mówi Marek Woźniak, marszałek woj. wielkopolskiego.

Przedsięwzięcie zakłada przebudowę i modernizację nawierzchni i chodników Starego Rynku, natomiast fragment bloku przy ul. Jana Baptysty Quadro, gdzie mieści się Galeria Miejska Arsenał, zostanie dostosowana do potrzeb kulturalnych.

– Stary Rynek, plac Kolegiacki czy ulica Święty Marcin to wizytówki Poznania i regionu. Cieszę się, że tym symbolom systematycznie przywracamy dawny blask. Uważam, że dbałość o to, co zostawili nasi przodkowie, to najlepsza forma nowoczesnego patriotyzmu – tłumaczy Jacek Jaśkowiak.

Prace mają się rozpocząć po zakończeniu rewitalizacji placu Kolegiackiego, który na czas przebudowy Starego Rynku przejmie część funkcji społecznych i kulturalnych. Także po zakończeniu prac na rynku plac przed urzędem miasta oraz plac Wolności mają przejąć część imprez. Sam Stary Rynek ma pełnić funkcję reprezentacyjną miasta, ale z zachowaniem w sezonie ogródków gastronomicznych.

Plany zakładają, że prace budowlane rozpoczną się jesienią 2021 r., kiedy zamknięte zostaną wszystkie ogródki gastronomiczne. Cała płyta Starego Rynku ma być gotowa na wiosnę 2023 r.

Według koncepcji płyta Starego Rynku zostanie wyrównana i położona zostanie nowa nawierzchnia. Na dziś wiadomo tylko, że zrezygnowano ze szlifowanej kostki. W większości ma być użyta nowa kostka kamienna, ale w części śródrynkowej, m.in. w okolicach ratusza, położone zostaną najlepsze elementy z obecnej nawierzchni. Cała powierzchnia rynku będzie równa i bez krawężników. Dzięki temu ogródki gastronomiczne będą mogły być ustawione bezpośrednio na płycie, bez konieczności budowania podestów. Nowa nawierzchnia zostanie też ułożona na ulicach Wronieckiej, Żydowskiej, Wielkiej, Woźnej, Wodnej, Świętosławskiej, Szkolnej, Paderewskiego, Sierocej, Kramarskiej, Franciszkańskiej oraz na skrzyżowaniu Zamkowej i Rynkowej.

Weekend na 15-lecie naszego członkostwa w Unii

W ten weekend kontynuujemy obchody naszego 15-lecia w Unii Europejskiej. Tym razem w ramach kolejnej edycji Dni Otwartych Funduszy Europejskich.

W Wielkopolsce odbędą się pikniki pod nazwą „Miasteczka Europejskie”. W Poznaniu (w niedzielę 12 maja, od godz. 12 do 16) swoje drzwi otworzy zajezdnia tramwajowa Franowo. Goście będą mogli zobaczyć m.in. wystawę nowoczesnego taboru zakupionego przy wsparciu Brukseli oraz zwiedzić największą w Polsce zajezdnię tramwajową. Nie zabraknie atrakcji dla dzieci, będą punkty informacyjne urzędu marszałkowskiego oraz strefa gastronomiczna. Na Franowo będzie można dojechać bezpłatną linią tramwajową F z ronda Kaponiera (trasa św. Marcin, Marcinkowskiego, Podgórna, most św. Rocha, trasa Kórnicka, Piaśnicka, Szwedzka, Franowo). Odjazdy z Kaponiery: 11.40, 12.15, 12.50, 13.25, 14, 14.35, 15.10; powrót z Franowa: 12.26, 13.01, 13.36, 14.11, 14.46, 15.30, 16.05. Tramwaje linii F zatrzymywać się będą na wszystkich przystankach na trasie przejazdu.

W Lesznie (sobota 11 maja, od godz. 10 do 14) na rynku zaplanowano Dzień Europy i targi organizacji pozarządowych. Tego samego dnia w Koninie na Błoniach (od godz. 15 do 19) odbędzie się Piknik Patriotyczny.

W czasie weekendu niespodzianki przygotowały także m.in.: Park Orientacji Przestrzennej w Owińskach, Swarzędzkie Centrum Historii i Sztuki, Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, Baszta Dorotka w Kaliszu, skansen Olandia w Prusimiu. Będzie także można zobaczyć z bliska, jak działa oczyszczalnia ścieków (Oborniki i Konin). W Poznaniu natomiast na zainteresowanych czekać będzie Teatr Wielki, Biblioteka Raczyńskich oraz Muzeum im. H. Sienkiewicza. 

Szczegółowy program atrakcji przygotowanych w ramach DOFE można znaleźć na stronie www.wrpo.wielkopolskie.pl oraz dniotwarte.eu.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Bartosz T. Wieliński poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem