Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Bardzo ogólne szacunki wskazują, że z problemami psychicznymi zmaga się od ok. 5 do nawet 8 mln Polaków. Jeśli dodamy do tego dzieci i młodzież, to ta liczba może wzrastać nawet do 12 mln osób. Skala problemu w naszym województwie dotyka łącznie ok. 670 tys. osób, zarówno dzieci, jak i dorosłych. Niestety, na profesjonalną opiekę może liczyć zaledwie jedna czwarta.

Dlatego to właśnie w naszym regionie narodził się pomysł utworzenia w każdym powiecie Środowiskowych Centrów Zdrowia Psychicznego (ŚCZP), dzięki którym pacjent mógłby liczyć na fachową pomoc psychologa, psychoterapeuty czy lekarza psychiatry bez konieczności hospitalizacji. Niestety, na razie dofinansowanie z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014+ zdobyły tylko dwa projekty.

– Zdajemy sobie sprawę, że powinno być ich więcej. Niestety, wiele samorządów zniechęca się kryteriami, które na pierwszy rzut oka wydają się wyśrubowane. Chodzi np. o konieczność uruchomienia tzw. oddziałów dziennych i współpracy ze szpitalami, które nie zawsze mają kontrakt na tego typu pomoc. Ale zachęcamy samorządy do składania projektów, bo do wielu problemów podchodzimy „na miękko". Zdajemy sobie sprawę, jak ważna oraz istotna jest pomoc psychologiczna i psychiatryczna dla dzieci i dorosłych – mówi Sylwia Wójcik, dyrektor Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego w Urzędzie Marszałkowskim.

To już się udało

O tych dwóch udanych projektach pisaliśmy już na naszych łamach wielokrotnie. Ale w kontekście ogłoszonego właśnie kolejnego konkursu przypomnijmy je ponownie.

Jeden projekt na poznańskiej Wildzie realizuje Centrum Medyczne HCP w Poznaniu. Docelowo będzie mogło z niego skorzystać ok. 600 osób, które ukończyły 18 lat oraz pracują lub mieszkają w Poznaniu. Unijny projekt przygotowano z myślą o ludziach zagrożonych wykluczeniem społecznym m.in. z powodu długotrwałego bezrobocia czy zaburzeń psychicznych, jak np. depresja czy załamanie nerwowe. Ośrodek ma im pomóc wrócić nie tylko do zdrowia, ale także do pracy lub nauki i pracy. Jednym z elementów jest też całodobowa linia telefoniczna. W ramach projektu uwzględniono także programy aktywizacyjne i edukacyjne, które prowadzą psycholodzy i terapeuci oraz mediatorzy, pedagodzy czy logopedzi. Na realizację tego pilotażu HCP dostało z WRPO 2014+ prawie 10,5 mln zł.

– W tym projekcie chodzi m.in. o przesunięcie akcentów z placówki służby zdrowia na pacjenta. To dzięki współpracy pacjenta z przypisanym mu menedżerem zdrowia to on sam współdecyduje o leczeniu i bierze odpowiedzialność za swoje zdrowie – podkreśla Lesław Lenartowicz, prezes zarządu Centrum Medycznego HCP.

Dzięki takiemu centrum zmniejszona też zostaje liczba hospitalizacji. A jeżeli ona jest naprawdę konieczna, to ważne jest zapewnienie pacjentowi ciągłości opieki zaraz po wyjściu ze szpitala. Planowane działania, zakładające udział członków rodzin oraz środowisk kontaktowych pacjentów, a więc np. szkoły, zakładu pracy czy rówieśników, mają również prowadzić do zmiany postaw społecznych wobec osób z zaburzeniami psychicznymi. Chodzi przede wszystkim o przeciwdziałanie stygmatyzacji i wykluczeniu społecznemu tej grupy.

Drugie takie centrum obejmuje swoją działalnością teren Obornik, Rogoźna oraz Ryczywołu. Od 1 września 2018 r. współtworzy je Centrum Opieki Zdrowotnej Sanitas, Fundacja AKME oraz spółdzielnia socjalna „Uciec dysforii”. – Trafiają do nas osoby, które nawet nie mają świadomości, że potrzebują wsparcia. Natomiast każda z nich potrzebowała przynajmniej wsparcia psychologicznego – podkreśla dr Aleksandra Biezmienow, kierownik centrum.

Większość osób, które tutaj trafiają, ma już diagnozę psychiatryczną. Jeśli nie, to przygotowywana jest ona w trakcie przyjęcia. Niestety, najczęściej pacjenci wymagają farmakoterapii, ale każdy z nich dostaje wsparcie psychologiczne. – Atutem tego projektu jest jego elastyczność, której nie ma w instytucjonalnym systemie opieki zdrowotnej. Możemy precyzyjnie dopasować pomoc do potrzeb uczestnika – podkreśla Biezmienow.

Jeszcze 33 powiaty

Biorąc pod uwagę, że na 35 powiatów w Wielkopolsce Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego działa tylko w dwóch, widać, że mamy sporo do nadrobienia. W ramach WRPO 2014+ ogłoszono właśnie konkurs „Usługi społeczne i zdrowotne", gdzie m.in. można składać tego typu projekty. Łącznie do podziału jest ponad 100 mln zł.

– Zachęcamy do składania projektów, bo to ogromna szansa dla ludzi, którzy naprawdę są w potrzebie, a nie zawsze mogą liczyć na fachową pomoc – mówi dyr. Sylwia Wójcik z Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu.

Więcej informacji o konkursie można znaleźć na stronie www.wrpo.wielkopolskie.pl.

Głosuj na wielkopolskie projekty

Jeszcze do 9 lipca można głosować w internecie na wielkopolskie przedsięwzięcia, które zostały nominowane w prestiżowym unijnym konkursie REGIOSTARS. Z naszego województwa zakwalifikowano w tym roku cztery projekty.

Nagrody REGIOSTARS przyznawane są w pięciu kategoriach tematycznych: inteligentny, trwały, sprzyjający włączeniu społecznemu wzrost gospodarczy, rozwój obszarów miejskich oraz temat roku. Tegoroczna edycja poświęcona jest pięciu obszarom uznawanym za kluczowe z punktu widzenia przyszłości unijnej polityki regionalnej. Chodzi więc np. o wspieranie transformacji cyfrowej, łączenie zielonej, niebieskiej i szarej infrastruktury, zwalczanie nierówności i ubóstwa, budowanie miast odpornych na zmianę klimatu oraz modernizację służby zdrowia.

Nabór zgłoszeń minął w maju. Zostaną one teraz ocenione przez jury złożone z czołowych przedstawicieli środowisk akademickich. W październiku w Brukseli odbędzie się uroczysta ceremonia, podczas której zostaną wręczone nagrody. Ale to nie wszystko, bo dodatkowo każdy obywatel Unii Europejskiej może zagłosować na wybrany przez siebie projekt za pośrednictwem internetu. Wyłoniony tą drogą zwycięzca otrzyma nagrodę publiczności. Głosowanie właśnie trwa i zakończy się 9 lipca.

Do głosowania zakwalifikowano cztery projekty z Wielkopolski. „Profil kierowcy – system rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo w ruchu drogowym” przygotowany przez spółkę Neptis, odpowiedzialną m.in. za wprowadzenie na rynek popularnej drogowej aplikacji Yanosik. „Poprawa dostępu do usług społecznych w powiecie szamotulskim” - projekt przygotowany przez powiat szamotulski. „Wdrożenie chirurgii robotowej w Wielkopolskim Centrum Onkologii (robot Da Vinci)", który realizuje WCO w Poznaniu. I wreszcie „Opieka koordynowana w zakresie ortopedii i rehabilitacji w Szpitalu Powiatowym w Chodzieży” zgłoszony oczywiście przez tamtejszą lecznicę.

Dokładny instruktaż jak głosować oraz konkretne linki można znaleźć na stronie www.wrpo.wielkopolskie.pl.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.