Dla wielu wymarzone wakacje to albo piaszczysta plaża, albo skaliste turnie w górach. Ale kto powiedział, że w Wielkopolsce nie można dobrze wypocząć i nie poznać przy tej okazji polskiej historii? Wakacje to również idealny czas na odkrywanie najbliższej okolicy.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wielu poznaniaków i Wielkopolan dobrze pamięta szkolne wycieczki Szlakiem Piastowskim. Kto jednak myśli, że Gniezno, Lednogóra czy Giecz wyglądają tak jak 30, 20, a nawet 10 lat temu, ten się bardzo myli. Czasy, gdzie jedyną atrakcją oprócz zabytków architektury były tablice z opisem, to już naprawdę przeszłość. Dzięki finansowemu wsparciu z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego przeprowadzono wiele inwestycji, które sprawiły, że mnóstwo miejsc zmieniło się nie do poznania.

Spora w tym zasługa Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej, która przygotowała specjalny projekt, całościowo zmieniający tereny położone na wschód od Poznania. Realizuje go wspólnie z miastami Gniezno, Konin i Kalisz, gminą Pobiedziska oraz Muzeum Regionalnym Ziemi Pyzdrskiej w Pyzdrach.

– Chodzi m.in. o oznakowanie Traktu Królewskiego w Gnieźnie, modernizację Baszty Dorotka w Kaliszu i utworzenie Kaliskiego Centrum Baśni i Legend. Do tego dochodzi zagospodarowanie otoczenia Słupa Konińskiego, wykonanie prac remontowych w zabytkowym Domu Podcieniowym w Pyzdrach i modernizacja Skansenu Miniatur w Pobiedziskach – wymienia Ewa Przydrożny, dyrektor biura WOT.

Przed wszystkimi obiektami postawione zostaną nowe tablice informacyjne, docelowo umożliwiające również pobranie aplikacji mobilnej.

Atrakcje turystyczne Wielkopolski: Pobiedziska - nowe oblicze skansenu miniatur

Z Poznania ruszamy tzw. starą „piątką”, czyli drogą, która przed wybudowaniem wschodniej obwodnicy z Gniezna do Poznania była głównym szlakiem komunikacyjnym w kierunku Bydgoszczy. Pierwszy przystanek warto zrobić w Pobiedziskach, gdzie znajduje się skansen miniatur. Dziś tego typu obiekty znajdują się już w całej Polsce, np. w dolnośląskich Kowarach, ale to właśnie wielkopolskie miasteczko w 1998 r. przecierało szlaki. Dlatego po ponad 20 latach skansen wymagał już odświeżenia i po remoncie ponownie został otwarty w lutym tego roku.

Znajduje się tutaj 30 miniatur budowli Szlaku Piastowskiego i Wielkopolski, wykonanych w skali 1:20. Zobaczyć można m.in. pałac w Rogalinie, Bibliotekę Raczyńskich, Zagrodę Wiejską Biskupin, katedrę w Gnieźnie i Stary Rynek w Poznaniu. Dzięki unijnej inwestycji powiększono jego teren, na którym wyodrębnione zostały miniatury samego Szlaku Piastowskiego. Postawiono nowe ogrodzenia z drewnianych pali, które stylistyką odnoszą się do średniowiecznego grodu. Jest też wieża widokowa i można z niej podziwiać widok na pobliskie jezioro.

Rozbudowano również istniejące pomieszczenie administracyjne, w którym powstały toalety, kasa oraz punkt informacji turystycznej. Dobudowano też pomieszczenie przeznaczone na salę audiowizualną, w której docelowo zostanie otwarta wystawa dotycząca samych Pobiedzisk. Skansen zostanie wyposażony w audio-przewodniki oraz tablice informacyjne z oznaczeniami dla osób niewidomych i słabowidzących. Jak widać, niepozorny skansen odzyskuje swój blask.

Atrakcje turystyczne Wielkopolski: Początki państwa polskiego na Lednicy

Z Pobiedzisk jedziemy dalej do Muzeum Początków Państwa Polskiego w Lednicy, które opiekuje się m.in. Ostrowem Lednickim – wyspą, na której Mieszko I prawdopodobnie przyjął chrzest. Muzeum podlegają też Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach i skanseny – rezerwaty archeologiczne w Gieczu oraz Grzybowie, gdzie zainwestowano unijne pieniądze. W 2011 r. zakończono rozbudowę budynków muzealnych, które przystosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych. Powstały też nowe parkingi oraz toalety.

– Przez szerokie prace modernizacyjne i budowlane oraz dodatkowe wyposażenie chcieliśmy przede wszystkim podnieść atrakcyjność tych trzech rezerwatów. Patrząc na minioną dekadę, chyba nam się to udało, bo zwiedzających jest więcej – podkreśla prof. Andrzej Marek Wyrwa, dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Placówka szykuje kolejny unijny projekt, dzięki któremu do historycznych obiektów zawitają nowoczesne multimedia.

Atrakcje turystyczne Wielkopolski: Gniezno z katedrą na Trakcie Królewskim 

Z piastowską historią związane jest również Gniezno, gdzie za pieniądze z WRPO 2014+ swój blask odzyskuje także katedra. Ale nie tylko siedziba biskupów jest priorytetem dla archidiecezji gnieźnieńskiej. Kolejny projekt obejmuje prace renowacyjno-konserwatorskie także w kościele św. Jerzego i św. Jana Chrzciciela.

Ale dzięki wsparciu z Brukseli w Gnieźnie powstał również Trakt Królewski, po którym przewodnikami są Królowie i… Króliki. Dzięki projektowi WOT turyści mogą  korzystać z systemu informacji edukacyjnej, przewodnika oraz aplikacji mobilnej. Jest też sieć informacyjno-turystyczna, w którą wystarczy dać się „złapać”, aby wizyta w pierwszej stolicy Polski była inspirująca.

Atrakcje turystyczne Wielkopolski: Konin i Kalisz też są na szlaku

Żeby zrobić atrakcyjną pętlę, z Gniezna ruszamy na południowy wschód do Konina. To miasto kojarzy się przede wszystkim z przemysłem, ale ma jeden cenny zabytek. Stoi tu pochodzący z czasów romańskich Słup Drogowy z wypisaną po łacinie inskrypcją. Jego historia sięga XII wieku i pierwotnie wyznaczał połowę dystansu między Kaliszem a Kruszwicą. On także dzięki unijnemu wsparciu dostał „nowe życie”. Po renowacji stanął na skwerze przy kościele pw. św. Bartłomieja, choć trzeba zaznaczyć, że nie jest to jego pierwotna lokalizacja.

A skoro wymieniliśmy już Kalisz, to z Konina do tego miasta jest bardzo blisko. Tutaj z kolei popularna jest legenda nieszczęśliwej miłości córki starosty zamku i skromnego szewczyka. Dlatego związana z nią XIV-wieczna Baszta Dorotka może stać się dodatkowym turystycznym magnesem. Już przeprowadzono przy niej prace konserwatorskie i remontowo-budowlane. Zamontowano urządzenia multimedialne, powstał również mural przedstawiający historię lokacji Kalisza. A opowieść o Dorotce i Marcinku ożyła w pełnowymiarowych rzeźbach.

Atrakcje turystyczne Wielkopolski: Pyzdry na finał

Z Kalisza można do Poznania wrócić przez małe Pyzdry, które w czasach piastowskich były jednym z największych miast Wielkopolski. Stał tu zamek, w którym przyszły król Kazimierz Wielki, jeszcze jako książę, schronił się podczas najazdu krzyżackiego w XIV wieku. W tym mieście partnerem unijnego projektu jest Muzeum Regionalne Ziemi Pyzdrskiej, które zrealizuje prace z Domem Podcieniowym na Rynku. Projekt obejmuje m.in. powstanie stałej ekspozycji związanej ze Szlakiem Piastowskim, wymianę pokrycia dachowego oraz prace remontowe wewnątrz obiektu.

Cały unijny projekt wart jest ponad 6 mln zł, z czego 4,5 mln zł to dotacja z WRPO 2014+. Jeśli do tego dodamy ponad 12,5 mln zł, które już zainwestowano na Lednicy, to widzimy, że turystyka w Wielkopolsce ma swój potencjał. Warto ten szlak uwzględnić w swoich wakacyjnych planach i na własne oczy przekonać się, że wiele miejsc wygląda zupełnie inaczej niż jeszcze kilka lat temu.

Konin i Babiak stawiają na ekologię

Konin kupi autobusy, a gmina Babiak wybuduje sieć kanalizacyjną. Umowy na unijne dofinansowanie zostały podpisane. 

Miasto Konin w ramach ekologicznych przedsięwzięć kupi niskoemisyjny tabor autobusowy, a także wybuduje nowe drogi dla rowerów oraz zamontuje nowe i energooszczędne oświetlenie uliczne. Dofinansowanie z WRPO 2014+ wynosi 4,4 mln zł.

– Musimy inwestować w ochronę środowiska. Cieszę się, że Konin i gminy tego obszaru decydują się zwiększyć wykorzystanie nieemisyjnego transportu oraz zadbać o ekologiczne oświetlenie uliczne. Zrównoważona mobilność i niska emisja pozwalają nam skutecznie walczyć z przekroczeniami wartości pyłu PM10 na tym terenie, co jest dla jakości życia bardzo istotne – mówi Marek Woźniak, marszałek woj. wielkopolskiego. 

Do grona beneficjentów WRPO 2014+ dołączyła również gmina Babiak – także z subregionu konińskiego. Miejscowy samorząd otrzymał ponad 856 tys. zł na budowę sieci kanalizacyjnej oraz wodociągowej. Celem projektu jest nie tylko podłączenie do sieci kolejnej grupy mieszkańców gminy, ale także poprawa bezpieczeństwa i sprawności systemu oczyszczania ścieków. Powstanie więc 2,1 km kanalizacji sanitarnej i prawie 1,5 km sieci wodociągowej. Z tego samego konkursu, czyli działania „Gospodarka wodno-ściekowa”, zarząd województwa wybrał 12 projektów, na łączną kwotę 43 mln zł dotacji z WRPO 2014+. Obydwie umowy podpisywał w piątek marszałek Marek Woźniak.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Mikołaj Chrzan poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem