Wydawać by się mogło, że w działania rewitalizacyjne w centrach miast angażują się przede wszystkim samorządy. Nic bardziej mylnego. Z unijnego dofinansowania na ten cel potrafią skorzystać szkoły wyższe. I potrafią przygotować naprawdę imponujące projekty.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Poznań zmieni oblicze swojego Starego Rynku. Wymieniona zostanie nie tylko nawierzchnia, ale i zupełnie inaczej wyglądać będzie okolica Arsenału, która ma stać się centrum życia kulturalnego. W działania rewitalizacyjne angażują się również mniejsze samorządy. Np. Chodzież stworzy Aleję Gwiazd Jazzu, a Wieleń w północnej Wielkopolsce zmieni swoje tereny nad Notecią.

Ale na rewitalizację stawiają nie tylko samorządy. Dwie uczelnie z Poznania podpisały ostatnio ważne umowy na dofinansowanie działań z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014+. Pokazują, że stare budynki mogą odzyskać dawny blask.

Akademia Muzyczna znów korzysta

Poznańska Akademia Muzyczna już w poprzedniej dekadzie skorzystała skutecznie z unijnych pieniędzy. W październiku 2006 r. została otwarta Aula Nova, położona na tyłach zabytkowych budynków przy ul. Św. Marcin. Znajduje się tam m.in. sala koncertowa na ponad pół tysiąca miejsc, a także pomieszczenia gdzie artyści przygotowują się do występów, jest też studio nagrań. Warto dziś przypomnieć, że ta realizacja została uznana za „Budowę Roku 2006” w konkursie organizowanym przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa (PZITB), Ministerstwo Budownictwa oraz Ministerstwo Transportu i Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. A na jej budowę złożyły się pieniądze z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego na lata 2004-2006. Dołożyło się też Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

Teraz Akademia Muzyczna inwestuje po raz kolejny. Tym razem w swoje zabytkowe budynki. Przygotowała projekt o wartości prawie 7,9 mln zł, z czego dotacja z WRPO 2014+ wynosi ponad 4 mln zł.

- Po zbudowaniu nowych obiektów, które widać w przestrzeni miasta, dla Akademii Muzycznej przyszedł czas na inwestowanie w budynki zabytkowe. Dzięki ich modernizacji na pewno wszystkich ucieszy poprawa wizerunku tego ważnego dla Poznania miejsca – powiedział Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego, podczas podpisania umowy z Akademią Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.

Marszałek nie ukrywa, że rewitalizacja to jeden z unijnych priorytetów. Dlatego tego typu konkursy cieszą się coraz większą popularnością.

- Ten konkurs traktujemy prestiżowo, ponieważ projekty rewitalizacyjne w całej Wielkopolsce wiele wnoszą do przestrzeni, głównie miejskich – uważa marszałek. – Bo one tworzą nowe elementy aktywności społecznych i otwierają tę przestrzeń dla organizacji pozarządowych i mieszkańców.

W przypadku projektu Akademii Muzycznej udostępnimy te przestrzenie dla osób z niepełnosprawnościami, także osób starszych, którym trudno dziś pokonać bariery architektoniczne w budynkach mających 100 lat i więcej.

Dzięki wsparciu z WRPO 2014+ nastąpi przebudowa i remont zabytkowego budynku muzycznej poznańskiej uczelni oraz remont dziedzińca. To pozwoli na utworzenie centrum lokalnej aktywności, które będzie pełnić funkcję ośrodka działalności kulturalnej i edukacji artystycznej oraz biblioteczną i archiwalną. - Zostanie gruntownie odrestaurowana sala koncertowa, do której z powodu stromych schodów wyjątkowo trudno dostać się osobom starszym czy z niepełnosprawnościami. A ona stanowi serce uczelni - zwraca uwagę prof. Halina Lorkowska, rektor Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Inwestycje w Wyższej Szkole Bankowej

Dzięki unijnemu wsparciu inwestują też uczelnie niepubliczne. Dwie kamienice przy ul. Ratajczaka nr 1 i 3 wyremontuje Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu. To zabytkowe budynki, które dziś są w kiepskim stanie, a jeszcze niedawno mieszkali w nich lokatorzy.

- Dziś to właściwie pustostany, a po rewitalizacji będzie w nich działało Centrum Kształcenia Przedsiębiorczości Społecznej - mówi Rafał Kaszta, kanclerz Wyższej Szkoły Bankowej.

Stworzenie takiego centrum jest dla tej uczelni bardzo ważne. Dlaczego? - Jesteśmy  jedną z nielicznych uczelni, które prowadzą studia MBA z zakresu ekonomii społecznej. I to centrum zaś będzie miejscem, w którym oprócz działalności dydaktycznej i badawczej, będzie prowadzona także działalność doradcza.

Między kamienicami zostaną także wybudowane łączniki i wszystkie budynki staną się dostępne dla osób z niepełnosprawnościami.

Inwestycja potrwa dwa lata. Projekt o wartości ponad 6,3 mln zł otrzymał ponad 4,3 mln zł dofinansowania.

Łącznie w ramach WRPO 2014+ na działania rewitalizacyjne wydano ponad 276 mln zł. To dowód na to, że wielkopolskie instytucje chcą zmieniać oblicza miejsc, w których działają.

Rawicz też stawia na rewitalizację

Prawie 7 mln zł z Unii Europejskiej otrzymał Rawicz na rewitalizację zabytkowej przestrzeni miejskiej przy ulicach Rynek, Ignacego Buszy 5 oraz Szarych Szeregów 3.

Remont obejmie m.in. przebudowę elewacji, fasad, dachów oraz modernizację instalacji. Projekt zakłada przede wszystkim nadanie nowych funkcji społecznych remontowanym miejscom. Gmina planuje utworzyć Centrum Wsparcia Ekonomii Społecznej, a także uruchomić nową ,,Multibibliotekę”, do której zostaną przeniesione wszystkie zasoby z dotychczasowej głównej siedziby Biblioteki Publicznej. Umowę podpisał w tym tygodniu marszałek Marek Woźniak.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Roman Imielski poleca
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  A o przedmieściach kuzwa nikt w tym chilernym keście nie pamięta. To po diaska je przyłączyli do Miasta?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0