Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chcesz dostawać mailem najważniejsze informacje z Poznania? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

Jednym z najbardziej znanych inkubatorów przedsiębiorczości w Wielkopolsce jest ten działający w Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym. Ale podobne instytucje, które wspierają lokalne firmy, zwłaszcza na starcie, funkcjonują w całym regionie. W południowej Wielkopolsce wyróżnia się ten, który pomaga firmom w strukturach Leszczyńskiego Centrum Biznesu.

Siedem dni w tygodniu i 24 godziny na dobę

LCB to spółka komunalna, w której 100-proc. udziałowcem jest miasto. Jej podstawowym zadaniem jest wspieranie przedsiębiorczości, a także konkurencyjności i innowacyjności przedsiębiorców. Pierwsze dofinansowanie otrzymała z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Z tych pieniędzy w lipcu 2012 roku otwarto pierwszy w subregionie Inkubator Przedsiębiorczości, który oferował pod wynajem biura i miejsca produkcyjno-magazynowe.  

Ale na tym nie poprzestano. W tym roku w ramach projektu „Nowa infrastruktura i usługi Inkubatora Przedsiębiorczości w Lesznie”, dofinansowanego już z WRPO 2014+, udało się oddać do użytku kolejny, nowy budynek, w którym znajdują się nowoczesne biura, sala konferencyjna i sala kreatywności, a także strefa coworkingu. Budynek wybudowany został w standardzie energooszczędnym. Projekt umożliwił również wprowadzenie kolejnych specjalistycznych usług dla inkubowanych firm.

Obecnie Inkubator Przedsiębiorczości w Lesznie oferuje pod wynajem 64 biura i siedem hal o powierzchni od 38 do 650 m kw. Firmy mają dostęp do linii telefonicznej, internetu, obsługi pocztowej czy usług ksero. Uzupełnieniem oferty jest centrum konferencyjne z pięcioma różnej wielkości salami szkoleniowymi. Co ważne, wszystkie pomieszczenia są dostępne siedem dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę. Obiekt posiada klimatyzację, monitoring, nowoczesne zaplecze sanitarne i socjalne, blisko 200 miejsc parkingowych oraz udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Młode firmy, działające nie dłużej niż 3 lata, mogą liczyć na znaczne zniżki w czynszu, sięgające nawet 75 proc.

- To, na czym nam zależy, to wsparcie naszych lokatorów. Wielu z nich przygodę z biznesem rozpoczyna właśnie w Inkubatorze Przedsiębiorczości – mówi dr inż. Alicja Szczepińska, prezes Leszczyńskiego Centrum Biznesu. I dodaje: – Dlatego, oprócz atrakcyjnego wynajmu pomieszczeń, w Inkubatorze zapewniamy kompleksowe wsparcie w postaci Indywidualnego Planu Inkubacji. 

Pomoc dla małych i średnich firm

W ramach WRPO 2014+ Leszczyński Inkubator Przedsiębiorczości realizuje także projekt „Rozwiń skrzydła w biznesie”. Na razie oferuje wsparcie finansowe dla 40 firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw z woj. wielkopolskiego w początkowej fazie działalności (do 24 miesięcy). Wkład własny firmy wynosi w tym przypadku 15 proc.

W Inkubatorze swoje siedziby mają zarówno podmioty i firmy świadczące usługi dla biznesu, jak i przedsiębiorstwa z branży IT, budowlanej, transportowej, tworzyw sztucznych, branży metalowej. 

– Naszymi największymi sukcesami są sukcesy naszych lokatorów. Dumni jesteśmy z ich rozwoju, osiągania kolejnych etapów, pozyskiwania nowych klientów, zdobywania nagród i wyróżnień. Cieszą nas również relacje biznesowe nawiązywane między naszymi lokatorami – mówi prezes Alicja Szczepińska.  

Po siedmiu latach działalności leszczyńscy przedsiębiorcy wiedzą, że mogą liczyć m.in. na wsparcie doradcze w przygotowaniu biznesplanu, a także na różnego rodzaju szkolenia. Łatwiej tu o pozyskiwanie środków unijnych, wdrażanie innowacji i nowych technologii, ochronę własności intelektualnej czy eksport produktów. Spółka pomaga także w zakresie marketingu, ochrony środowiska, prawa i podatków.

Zdobyli pomoc, idą na swoje

Jak to często w biznesie bywa, jednym z największych problemów, zwłaszcza na starcie, jest brak funduszy. Dlatego stworzono fundusz pożyczkowy LCB, którego ideą jest wsparcie kapitałowe podmiotów, gdy z wielu przyczyn nie mają dostępu do bankowych produktów kredytowych. Ponadto eksperci pomagają w pozyskaniu finansowania z innych źródeł, np. z programu Jeremie.

Leszczyńskie Centrum Biznesu ma już spore doświadczenie w zdobywaniu funduszy zewnętrznych, nie tylko na własne działania, ale również dla swoich klientów. Spółka specjalizuje się w przygotowywaniu wniosków o dofinansowanie studiów wykonalności, ale także w monitorowaniu i rozliczaniu projektów. Do tej pory udało się pozyskać blisko 33 mln zł dofinansowania na projekty własne oraz klientów.

- Dzięki pomocy ekspertów udało nam się uzyskać dofinansowanie z WRPO 2014+ na realizację dwóch projektów: „Wzmocnienie potencjału innowacyjnego firmy Sistech” oraz „Innowacje w firmie Sistech”. Łączna wartość obu projektów przekracza 3,6 mln zł – mówi Remigiusz Skrzypczak, członek zarządu spółki Sistech FN. – Ponadto nasza firma w trakcie  trzech lat korzystania z infrastruktury i usług Inkubatora bardzo rozwinęła skrzydła. Jeszcze w tym miesiącu opuszczamy Inkubator Przedsiębiorczości i przenosimy się do własnej, nowo wybudowanej siedziby.

W narzędziowni firmy produkuje się m.in. formy wtryskowe, wykrojniki oraz inne narzędzia dla branży motoryzacyjnej, elektronicznej, elektrycznej, wyposażenia wnętrz, RTV i AGD. Za pieniądze z WRPO firma kupiła m.in. współrzędnościową maszynę pomiarową wraz z wyposażeniem i oprogramowaniem.

Inkubator Przedsiębiorczości w Lesznie jest też koordynatorem działalności trzech klastrów: spożywczego Leszczyńskie Smaki, Informatycznego IT Leszno Klaster oraz Leszczyńskiego Klastra Budowlanego. Ich działalność podnosi konkurencyjność i innowacyjność wszystkich działających w nim podmiotów, a także przyczynia się do rozwoju regionu i przyciąga nowe przedsiębiorstwa.

Pomysł na biznes i propozycje dla dzieci

Dla osób przedsiębiorczych organizowany jest też konkurs „Pomysł na biznes”, który LCB organizuje z własnych funduszy. Osoby z ciekawymi projektami przygotowują biznesplany swoich przedsięwzięć. Zyskują bezpłatną pomoc ekspercką w opracowaniu tego dokumentu i mogą wziąć udział w szkoleniach. Uczestnicy zdobywają wiedzę dotyczącą m.in. rejestracji firmy, wyboru formy opodatkowania, przygotowania części merytorycznej i finansowej biznesplanu. W każdej chwili można dodatkowo skorzystać z nieodpłatnego doradztwa i skonsultować swój biznesplan z ekspertami. Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach: teoretycznej (dla uczniów i studentów) i praktycznej, w której warunkiem odbioru nagród jest uruchomienie działalności gospodarczej.

Warto też zaznaczyć, że przedsiębiorczość promuje się tu już wśród najmłodszych. Konkurs na najciekawsze zajęcia z przedsiębiorczości dla przedszkolaków czy warsztaty kreatywności to tylko niektóre podejmowane inicjatywy. Dla dzieci lubiących spędzać czas kreatywnie organizowane są półkolonie, podczas których najmłodsi uczą się przedsiębiorczości i współpracy w grupie. Popularyzacji nauk ścisłych i przyrodniczych służy z kolei Leszczyński Piknik Naukowy odbywający się w Inkubatorze. Jak rozdzielić izotopy uranu? Jak skonstruować jądro atomowe? Jakie tajemnice skrywa powietrze? Jak wygląda skakanka dla krasnoludków? Odpowiedzi na te i dziesiątki innych pytań można znaleźć podczas kolejnych edycji wydarzenia.

Inkubator Przedsiębiorczości to ważny instrument polityki miasta, które walczy o zatrzymanie i przyciąganie młodych oraz kreatywnych mieszkańców. Wspieranie przedsiębiorczości, rozwoju gospodarczego, stwarzanie szans, przyciąganie ludzi młodych, pełnych pasji, energii i pomysłów to najważniejsza misja Inkubatora Przedsiębiorczości w Lesznie.

Szansa na wsparcie dla firm

Jeszcze przez tydzień mogą się zgłaszać firmy, które mają pomysł na biznes. Leszczyński Inkubator Przedsiębiorczości oferuje wsparcie inwestycyjne do 40 tys. zł. Wszystko w ramach projektu „Rozwiń skrzydła w biznesie”, które oprócz wsparcia finansowego na rozwój oferuje wsparcie merytoryczne na usługi szkoleniowe, doradcze i specjalistyczne o wartości 15 tys. zł. W grę wchodzi także zniżka w opłacie eksploatacyjnej przy wynajmie powierzchni w Inkubatorze. Zgłoszenia do II tury projektu przyjmowane są do przyszłego piątku, 15 listopada 2019 roku. Więcej informacji: www.inkubator.leszno.pl; tel. 65 32 22 101, e-mail: lcb@lcb.leszno.pl.

Konkurs na promocję gospodarczą

Są w Wielkopolsce samorządy, które dzięki wsparciu z Unii Europejskiej stawiają na promocję gospodarczą. Warto pójść w ślady Koła czy powiatu pilskiego, które skorzystały z finansowego wsparcia.  

Konkurs „Promocja gospodarcza regionu” w ramach WRPO 2014+ to szansa dla samorządów czy związków gminnych, które chcą np. pomóc swoim przedsiębiorcom w promocji na rynkach krajowych albo zagranicznych. Może to być np. udział firm w międzynarodowych imprezach gospodarczych, przygotowanie analiz wybranych rynków zagranicznych, monitoring trendów w gospodarce krajowej i światowej albo stworzenie systemu komunikacji w postaci platformy internetowej. Warto rozważyć również aktualizację bazy ofert inwestycyjnych.

W konkursie, który trwa do 15 listopada, do podziału jest 15 mln zł. Więcej informacji na www.wrpo.wielkopolskie.pl.

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.