Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chcesz dostawać e-mailem najważniejsze informacje z Poznania? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

Na koniec października tego roku stopa bezrobocia w Wielkopolsce wynosiła tylko 2,8 proc. W powiatowych urzędach pracy było zarejestrowanych tylko 44 850 osób.

– Jeszcze kilka lat temu mieliśmy w Wielkopolsce problem, żeby np. bezrobotni znaleźli jakąkolwiek pracę. Dziś to się zmieniło i borykamy się z problemem braku rąk do pracy – mówi Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego. – To oczywiście nie oznacza, że każdy znajduje zatrudnienie w firmie swoich marzeń. Trzeba czasami się przekwalifikować albo zdobyć dodatkowe umiejętności. I temu właśnie służą różnego rodzaju kursy dofinansowywane z pieniędzy Unii Europejskiej – podkreśla Jankowiak.

Wyszukaj na stronie

Schemat szukania interesującego nas kursu jest bardzo prosty. Wchodzimy na stronę Bazy Usług Rozwojowych (www.uslugirozwojowe.parp.gov.pl), klikamy województwo wielkopolskie i pokazują się nam oferty z naszego regionu. Na koniec listopada było ich prawie 2 tys., a będzie jeszcze więcej. W tym tygodniu samorząd województwa wielkopolskiego podpisał umowy z kolejnymi sześcioma operatorami, którzy będą przygotowywać takie kursy dotyczące szeroko rozumianego kształcenia zawodowego. Tym razem w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014+ podzielono 29 mln zł.

– To właśnie te podmioty przygotują ofertę dla pracowników i osób bezrobotnych, które chcą podnosić, uzupełnić czy zdobyć kwalifikacje i umiejętności. One ułatwią im poruszanie się na rynku – podkreśla Jankowiak.

Dofinansowanie przeznaczone jest dla inicjatyw wspierających kształcenie zawodowe osób dorosłych. Chodzi o ludzi aktywnych zawodowo, w szczególności w wieku od 25 do 64 lat (głównie o niskich kompetencjach i kwalifikacjach i/lub w wieku 50+), które z własnej inicjatywy zgłaszają potrzebę podniesienia kwalifikacji. W projektach weźmie udział prawie 7 tys. Wielkopolan, którym w zależności od ich sytuacji na rynku pracy (osoba pracująca czy bezrobotna) będzie udzielane wsparcie nawet do 93 proc. kosztów kształcenia.

Ponad 3 tys. osób w południowej i wschodniej Wielkopolsce

Projekty obejmują całą Wielkopolskę i będą realizowane w latach 2020–2021 przez sześciu operatorów w podregionach: kaliskim, konińskim, leszczyńskim, pilskim, poznańskim oraz w mieście Poznań.

Fundacja Kaliski Inkubator Przedsiębiorczości przygotowała projekt pod nazwą „EduAkcja w podregionie kaliskim”, który uzyskał ponad 5,4 mln zł dofinansowania. – Obejmie on osiem powiatów w południowo-wschodniej Wielkopolsce, a skorzystają z niego 1373 osoby – mówi Zuzanna Szczudlik, prezes fundacji. – Oprócz standardowych informacji na naszej stronie internetowej planujemy uruchomienie punktów kontaktowych w miastach powiatowych, które będą czynne minimum dwa razy w tygodniu, żeby każdy mieszkaniec zainteresowany tą formą dokształcania miał pełną informację – zwraca uwagę Szczudlik. Każdy kurs będzie się kończyć egzaminem i potwierdzeniem zdobycia konkretnych kwalifikacji zawodowych.

W Koninie za wszystko będzie odpowiadać Agencja Rozwoju Regionalnego. Jej projekt „Dobre kwalifikacje – lepsza przyszłość” uzyskał ponad 5,4 mln zł dofinansowania. – Program obejmie 1345 osób, a średnie dofinansowanie to ok. 5 tys. zł na osobę. Z tej puli pieniędzy nie mogą korzystać lekarze, pielęgniarki czy położne, ale jest już oferta dla rehabilitantów czy masażystów – mówi Krzysztof Gubański, wiceprezes ARR w Koninie.

W subregionie leszczyńskim będzie działać MDDP Spółka Akcyjna Akademia Biznesu. Ona przygotowała projekt „Wielkopolska Akademia Kwalifikacji Zawodowych – podregion leszczyński” (ponad 4,4 mln zł dofinansowania).

– Projekt będziemy realizować wspólnie z Wielkopolską Izbą Przemysłowo-Handlową. Do sierpnia 2021 r. skorzysta z niego 1010 osób. Do wyboru będą m.in. takie branże jak budownictwo, transport czy gastronomia – wymienia Adam Niedziółka z Akademii Biznesu.  

Wielu chętnych w metropolii poznańskiej

W Poznaniu i powiecie będzie działać dwóch operatorów: spółka SEKA (ponad 4,4 mln zł dofinansowania) oraz DGA (ponad 4,3 mln zł dofinansowania).

– Nasz projekt obejmie 1370 osób. Liczba telefonów, które już dostajemy, świadczy o tym, że te kursy będą się cieszyły ogromną popularnością i pewnie zakończymy wszystko szybciej, niż zakładają harmonogramy. Ale to jest zapewne specyfika metropolii poznańskiej – mówi Anna Szymańska, wiceprezes DGA.

– W naszym przypadku zakładamy podpisanie 1317 umów – mówi Jerzy Wójcik ze spółki SEKA, który zwraca uwagę m.in. na potrzebę organizowania kursów z zakresu BHP.

I wreszcie w subregionie pilskim operatorem będzie Fundacja Inicjowania Rozwoju Społecznego (ponad 3,3 mln zł dofinansowania). – W naszym przypadku będą mogły skorzystać zarówno osoby bezrobotne, jak i pracujące, a podział pieniędzy jest mniej więcej po 50 proc. – mówi Robert Śliwiński z fundacji, której projekt obejmie ponad 750 osób.

Już dziś warto zajrzeć do Bazy Usług Rozwojowych, by zorientować się, jakie kursy są organizowane w Wielkopolsce. Wybór jest bardzo duży i warto skorzystać z tej propozycji.

Szczepienia przeciwko grypie i pneumokokom

Pod koniec grudnia ruszy kolejny unijny konkurs prozdrowotny. Tym razem do podziału jest ponad 3,1 mln zł na szczepienie przeciwko grypie i pneumokokom.

Jeden z tego typu programów wystartował w tym roku w metropolii poznańskiej. Dzięki dofinansowaniu z WRPO 2014+ w wysokości ponad 4 mln zł w ciągu trzech lat ze szczepień przeciwko grypie skorzysta ok. 45 tys. osób. Grupą docelową są m.in. osoby w wieku od 50 do 64 lat oraz młodsze (25–49 lat), jeśli wykonują zawód wymagający kontaktu z dużą liczbą ludzi (praca w handlu, transporcie publicznym, oświacie, ochronie zdrowia, administracji itp.). Szczepienia są udzielane w ponad 40 punktach medycznych.

Projekty na kolejny tego typu konkurs będzie można zgłaszać od 30 grudnia do 17 stycznia przyszłego roku. Więcej informacji na www.wrpo.wielkopolskie.pl

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.