Rawicz i Krotoszyn to kolejne wielkopolskie miasta, gdzie szpitale powiatowe kupują sprzęt i odnawiają oddziały dzięki finansowemu wsparciu z Unii Europejskiej. W taki sposób zapewniają łatwiejszy dostęp pacjentom do nowoczesnej diagnostyki i leczenia.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chcesz dostawać mailem najważniejsze informacje z Poznania? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

Potrzeby w polskiej służbie zdrowia są ogromne. Dlatego nawet milionowe dotacje dla szpitali z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego nie rozwiążą wszystkich problemów zdrowotnych w naszym województwie. Ale w wielu lecznicach naprawdę dużo się zmieniło.   

Już w poprzednim unijnym rozdaniu na lata 2007-2013 w wielkopolskich placówkach służby zdrowia zainwestowano ponad pół miliarda złotych. Z tej kwoty ponad 350 mln zł stanowiła dotacja z Brukseli. Dobre projekty przygotowało ponad 50 szpitali i zespołów opieki zdrowotnej. Kilka z nich realizowało inwestycje warte po kilkadziesiąt milionów złotych.

Także w WRPO 2014+ nie brakuje pieniędzy na inwestycje w służbie zdrowia. Do tej pory skorzystały z dofinansowania zarówno największe szpitale w Poznaniu (np. wojewódzki przy ul. Lutyckiej czy dziecięcy przy ul. Krysiewicza), jak i te mniejsze w miastach powiatowych (m.in. w Koninie czy Chodzieży). Tylko w 2018 r. dofinansowanie na łączną kwotę ok. 120 mln zł uzyskało 27 lecznic. A w Poznaniu trwa budowa wielkiego szpitala dziecięcego przy ul. Lutyckiej, na którego z WRPO 2014+ przeznaczono aż 235 mln zł.

Lecznica z nowym budynkiem

Mieszkańcy położonego na południu Wielkopolski Rawicza mieli powody do narzekań. Niewystarczająca dostępność świadczeń medycznych, długi czas oczekiwania na zabiegi, a także kłopoty lokalowe szpitala powiatowego - to tylko niektóre problemy, z jakimi musieli liczyć się chorzy. Dlatego dyrekcja lecznicy podjęła decyzję o rozbudowie szpitala. Także prognozy wskazujące na to, że coraz więcej mieszkańców będzie potrzebowało w następnych latach specjalistycznej pomocy medycznej, sprawiły, iż trzeba było pomyśleć o zakupie nowoczesnego sprzętu. A wszystko było możliwe dzięki finansowemu wsparciu z Brukseli.

Przygotowania do realizacji projektu rozpoczęły się w 2017 roku. Opracowano odpowiednie plany i łącznie udało się pozyskać na inwestycje prawie 11,5 mln zł z WRPO 2014+.

- Dzięki otrzymanemu dofinansowaniu powstało nowe skrzydło szpitala wraz z łącznikiem prowadzącym do głównego budynku rawickiej lecznicy – tłumaczy Marta Czerwińska, specjalista ds. analiz techniczno-ekonomicznych szpitala.

Na parterze nowego skrzydła umieszczono trzysalowy blok operacyjny oraz oddział anestezjologii i intensywnej terapii. W piwnicy znalazły się pomieszczenia techniczne, w których przechowywane są m.in. urządzenia do obsługi sal operacyjnych, a także magazyny oraz szatnie pracownicze. W łączniku zaplanowano także poradnie specjalistyczne, a całość jest dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a także seniorów, którzy mają problem z poruszaniem się. Wykonano też podjazdy dla osób na wózkach inwalidzkich oraz zamontowano specjalne poręcze i uchwyty.

Inwestycja w rawickim szpitalu to nie tylko prace budowlane przy nowym skrzydle, ale także zakup nowoczesnego sprzętu i aparatury medycznej. Dzięki otrzymanemu wsparciu lecznica ma m.in. nowe stoły operacyjne, lampy zabiegowe, kardiomonitory, respiratory USG i panel laparoskopowy. Nowy sprzęt umożliwi szybszą i bardziej trafną diagnozę, jak również ułatwi prowadzenie leczenia w warunkach ambulatoryjnych. Wszystkie te działania mają na celu dostosowanie opieki medycznej do wyzwań demograficznych, usprawnienie wczesnej diagnostyki i zwiększenie efektywności leczenia. Ważne jest także podniesienie standardu usług medycznych oraz poprawa komfortu wszystkich pacjentów.

- Nowe skrzydło szpitala zostanie uroczyście otwarte 31 marca, a od kwietnia będą z niego mogli korzystać pacjenci – mówi Marta Czerwińska z rawickiej lecznicy.

Sprzęt na różne oddziały

Podobne jak w Rawiczu zadanie, choć na nieco mniejszą skalę, realizował szpital w Krotoszynie. Placówka pozyskała na inwestycje ponad 3,3 mln zł z WRPO 2014+. W tym przypadku nowy sprzęt medyczny trafił na kilka oddziałów, m.in. na kardiologiczny, chirurgiczny, położniczo-ginekologiczny, dziecięcy, noworodkowy, onkologiczny, a także rehabilitacyjny. Zyskały także pracownie fizykoterapii, kinezyterapii dorosłych i hydroterapii.

Łącznie w 2018 r. szpital kupił 311 urządzeń medycznych, w tym 118 łóżek elektrycznych. Pacjenci mogą korzystać m.in. z wanny do masażu podwodnego i kąpieli perełkowej. Do dyspozycji jest również specjalistyczne urządzenie do stymulacji stopy, bieżnia rehabilitacyjna oraz sprzęt do rehabilitacji dłoni i palców oraz lampa do fototerapii. Kupiono szyny do ćwiczeń stawów kończyny górnej oraz stawu kolanowego i biodrowego. Jest też szyna do ćwiczeń stawu skokowego oraz nowoczesne stoły do masażu i terapii. Zdecydowanie poprawiły się więc warunki do rehabilitacji po kontuzjach i operacjach narządów ruchu.

Puszczykowo też zyskało

Z funduszy WRPO 2014+ skorzystał też szpital w podpoznańskim Puszczykowie, który niewiele ponad rok temu otworzył po remoncie oddział rehabilitacyjny. Personel śmieje się, że ze starego oddziału zostały tylko mury.  

Pacjenci mają do dyspozycji 32 nowoczesne łóżka, które są podnoszone i łamane w różnych płaszczyznach. Na oddziale wyodrębniono też dwie izolatki, jeden pokój czteroosobowy oraz kilka pokoi dwuosobowych. Każdy ma swoją łazienkę, która jest przystosowana również dla osób z niepełnosprawnościami. Znalazło się też miejsce na małą kuchnię oraz lodówkę. Oczywiście nie obyło się bez zakupu nowoczesnego sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego. Jest np. nowoczesny sprzęt do magnetoterapii oraz laser z sondą prysznicową. Wymieniono także sporo drobnego sprzętu rehabilitacyjnego. Całkowity koszt inwestycji wyniósł ponad 2,6 mln zł, z czego ok. 75 proc. to dofinansowanie z WRPO 2014+.

- Poprawa standardu w tym szpitalu to jeden z naszych priorytetów. Trudno sobie wyobrazić niektóre inwestycje bez wsparcia Unii Europejskiej. A jeśli chodzi o potrzeby medyczne, to na pewno nie jest to nasze ostatnie słowo. Będziemy robić wszystko, by nasi pacjenci mieli w Puszczykowie coraz większy komfort leczenia – podkreśla Jan Grabkowski, starosta poznański.

Szpital w Lesznie też się zmieni

Na realizację wielkiego projektu termomodernizacyjnego ma także szansę szpital w Lesznie. W ramach WRPO 2014+ ogłoszony został pozakonkursowy nabór o wartości prawie 36 mln zł przeznaczony właśnie dla leszczyńskiej lecznicy. W grę wchodzi m.in. ocieplenie obiektu, wymiana okien i drzwi zewnętrznych, przebudowa systemów grzewczych oraz instalacja systemów związanych z odnawialnymi źródłami energii. Projekt musi być gotowy do końca kwietnia. 

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Mikołaj Chrzan poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem