Epidemii koronawirusa jeszcze nie ma w Polsce, ale już paraliżuje pracę lecznic. Dziecięcy szpital im. Karola Jonschera przyjmuje na oddziały tylko pacjentów w stanie nagłego zagrożenia zdrowia i życia.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chcesz dostawać mailem najważniejsze informacje z Poznania? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

- Leczymy tylko ostre przypadki - potwierdza Kinga Orłowska, wicedyrektor  Szpitala Klinicznego im. Karola Jonschera w Poznaniu. To jeden z dwóch pediatrycznych ośrodków w Wielkopolsce. Działa tu m.in. onkologia, transplantologia, laryngologia, trafiają dzieci z wypadków, z wadami serca.

Dyrekcja wstrzymała przyjęcia w związku z zagrożeniem pojawienia się koronawirusa SARS-CoV-2.

Lecznica znajduje się na liście wytypowanych przez wojewodę szpitali, które w przypadku wybuchu epidemii mają zwiększyć liczbę łóżek zakaźnych (mieści się tu nowoczesna klinika chorób zakaźnych) oraz przekształcić część oddziałów - w oddziały leczące koronawirusa.

Chorzy będą musieli poczekać na zabiegi jeszcze dłużej 

Zabiegi planowe w szpitalu Jonschera odwołała między innymi klinika kardiochirurgii, która wykonuje rocznie ok. 200 operacji na sercu. Leczy dzieci z północno-zachodniej Polski. W kolejce na zabiegi czeka tu obecnie ponad 20 chorych. Dwóch ostatnich pacjentów klinika przyjęła w tym tygodniu  - obu zdążyła już zoperować.

Szpital musiał odwołać także między innymi operacje, jakie w Poznaniu miał przeprowadzić w przyszłym tygodniu Tornike Sologashvili, szwajcarski chirurg gruzińskiego pochodzenia, szef kardiochirurgii dziecięcej w szpitalu uniwersyteckim w Genewie.

Sologashvili operuje w Poznaniu najbardziej skomplikowane wady serca. - Ich koszt szacuje się nawet na kilka milionów złotych - opowiada prof. Michał Wojtalik, kierownik poznańskiej kardiochirurgii dziecięcej.

Zabiegi muszą przełożyć też między innymi laryngolodzy (oni także wykonują rzadkie, skomplikowane operacje, na które czeka się czasem w długich kolejkach) i chirurdzy. - Wstrzymanie planowych przyjęć to  ogromny problem - mówią lekarze.

Co z onkologią?

Szpital zapewnia, że bez zmian będzie pracować natomiast Klinika Onkologii, Hematologii i Transplantologii Pediatrycznej.

- Każda choroba nowotworowa u dziecka traktowana jest jako stan zagrożenia życia. Nasi pacjenci będą diagnozowani i leczeni jak dotychczas - zapewnia prof. Jacek Wachowiak, szef Kliniki Onkologii, Hematologii i Transplantologii Pediatrycznej.

Planowe zabiegi odwołuje coraz więcej szpitali w Polsce. Szpital w Ostrowie Wielkopolskim (także jest na liście wojewody) operuje, ale ograniczył przyjęcia na oddziały niezabiegowe - internistyczny, kardiologiczny, neurologiczny, geriatryczny i medycyny paliatywnej.

 - Jeśli w szpitalu pojawią się pierwsi zakażeni, my z kolei zawiesimy planowe przyjęcia na dwóch oddziałach: płucnym i wewnętrznym. Będziemy leczyć na nich koronawirusa - mówi Leszek Sobieski, dyrektor szpitala w Koninie. 

W związku z grypą (rośnie liczba zachorowań) poznańskie szpitale - wojewódzki przy Lutyckiej, położniczy przy Polnej -  wprowadzają też zakaz odwiedzin. W szpitalu Jonschera chorymi dziećmi może się zajmować tylko jeden opiekun.  

Koronawirus.Wielkopolskie szpitale w gotowości

 • Szpital Wojewódzki przy Lutyckiej. W gotowości jest oddział chorób wewnętrznych, gastroenterologii, kardiologii inwazyjnej i chorób wewnętrznych, oddział anestezjologii i intensywnej terapii. 
 • Centrum Medyczne HCP (szpital prywatny) przy ul. 28 Czerwca 1956: oddział anestezjologii i intensywnej terapii. 
 • Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Strusia przy ul. Szwajcarskiej: oddział chorób wewnętrznych.
 • Szpital specjalistyczny w Koninie przy ul. Szpitalnej: oddział internistyczno-diagnostyczny, oddział chorób płuc.
 • Szpital specjalistyczny w Kaliszu przy Poznańskiej: oddział anestezjologii i intensywnej terapii, oddział kardiologiczny, udarowy, chorób wewnętrznych I, oddział chorób wewnętrznych II.
 • Szpital specjalistyczny w Lesznie przy ulicy Kiepury: oddział anestezjologii i intensywnej terapii, oddział chorób wewnętrznych, oddział nefrologiczny.
 • Szpital specjalistyczny w Pile przy ul. Rydygiera: oddział anestezjologii i intensywnej terapii,
 • Powiatowy szpital w Ostrowie Wielkopolskim przy ulicy Limanowskiego: oddział anestezjologii i intensywnej terapii.  
 • Szpital Kliniczny im. Karola Jonschera. Wytypowano tu aż 13 oddziałów, m.in. pediatryczne, nefrologiczne, kardiologiczne, endokrynologiczne, a także oddział gastroenterologiczny, chorób metabolicznych.

Koronawirus w Polsce. Zapisz się na specjalny newsletter, w którym zawsze znajdziesz sprawdzone informacje

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem