Z akademików Politechniki Poznańskiej wyjechała już część studentów. To odpowiedź na apel rektora, by - w miarę możliwości - na czas zawieszenia zajęć z powodu epidemii koronawirusa wyjechali do swoich domów. Inne poznańskie uczelnie nie podejmują na razie takich kroków.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chcesz dostawać mailem najważniejsze informacje z Poznania? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

W związku z rozprzestrzenianiem się w Polsce epidemii koronawirusa studenci Politechniki Poznańskiej zostali poproszeni o opuszczenie akademików. Taką informację na swojej stronie internetowej podał portal epoznan.pl. Władze uczelni decyzję tłumaczą troską o ich zdrowie i bezpieczeństwo.

- Zwróciliśmy się z taką prośbą, bo chcemy uniknąć sytuacji, gdzie w jednym miejscu przebywa dużo osób. Poprosiliśmy studentów, którzy na czas zawieszenia zajęć mogą wrócić np. do swoich domów, o opuszczenie pokoi w akademikach - potwierdza Tomasz Łodygowski, rektor uczelni. - W domach studenckich mieszkają też studenci zagraniczni, którzy muszą tu zostać. Jeśli będziemy mieli więcej wolnych pokoi, będziemy w stanie zakwaterować ich np. pojedynczo. 

Środki ostrożności

Politechnika Poznańska w akademikach ma około 2300 miejsc. Część studentów, po apelu władz już wyjechała.

Takich kroków nie podejmują na razie inne poznańskie uczelnie.

- Zawiesiliśmy zajęcia i odwołaliśmy imprezy. Postępujemy według zaleceń władz. Naszym zdaniem to wystarczające środki zapobiegawcze. Nie zamierzamy opróżniać akademików, natomiast wprowadziliśmy zakaz odwiedzin - mówi Krzysztof Skrzypek, rzecznik Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

A Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu? "Wręcz przeciwnie. Zalecamy nieprzemieszczanie się" - odpisuje Małgorzata Rybczyńska, rzeczniczka uczelni.

Poznańskie uczelnie zawiesiły zajęcia do 25 marca. Jako pierwsze zrobiły to UAM i UEP w dniu, w którym władze Poznania zarekomendowały dyrektorom żłobków, przedszkoli, szkół i wszystkich miejskich instytucji zawieszenie zajęć i pracy w związku z epidemią koronawirusa. Dzień później, w środę, Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego, zawiesił zajęcia we wszystkich polskich szkołach wyższych.

Potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce

Koronawirus w Polsce. Zapisz się na specjalny newsletter, w którym zawsze znajdziesz sprawdzone informacje.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Mikołaj Chrzan poleca
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Jak widac uczelniane megaficencje nadal nie bardzo kumaja o co naprawde idzie w tej grza.
  To poczytajcie co mowi virolog prof. Drosten z Instytutu Charite w Berlinie.
  Szybko otrzezwiejecie.
  już oceniałe(a)ś
  1
  1
  No a co z pracującymi studentami, którzy mieszkają, studiują i pracują. Muszą czegoś szukać czy uczelnia im załatwi zastępcze lokum?
  Nie było pytania, doczytałem.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0