Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chcesz dostawać mailem najważniejsze informacje z Poznania? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

Infolinię dla seniorek i seniorów – zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami – uruchomił poznański magistrat. Pod numerem telefonu 61 646 33 44 w dni powszednie między godziną 7.30 a 20 najstarsi mieszkańcy Poznania mogą poprosić o zrobienie zakupów spożywczych czy środków czystości w sklepie albo wykupienie leków w aptece. Limit finansowy takich zakupów to 200 zł.

Koronawirus. Pomoc dla starszych

Akcja „Zakupy dla seniora” skierowana jest do mieszkanek i mieszkańców Poznania, którzy ukończyli 60 lat, mieszkają samotnie lub z osobą z niepełnosprawnościami, długotrwale chorą lub niesamodzielną. Akcja rozszerzona jest też na pełnoletnie osoby z niepełnosprawnościami, które prowadzą jednoosobowe gospodarstwo domowe. 

Linia działa od czwartkowego popołudnia i już są pierwsze zgłoszenia. – Od chwili uruchomienia mamy już pięć zgłoszeń – mówi ks. Łukasz Łukasik, koordynator akcji z poznańskiego Caritasu. To właśnie Caritas zajmuje się koordynacją, ale w akcję włączone zostały inne organizacje pozarządowe, wśród nich Związek Harcerstwa Polskiego, fundacja Młyn Wsparcia, fundacja PETRA Senior, fundacja Fanari, Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy „Flandria” oraz kibice Lecha.

Każdy korzystający z usług pomocy ma prawo do dwukrotnej pomocy w tygodniu, związanej z dostarczeniem produktów codziennego użytku. Seniorka czy senior, dzwoniąc na infolinię, otrzyma indywidualny numer usługi. Kiedy sprawa zostanie przekierowana do koordynatorów, numer ten trafi do wolontariusza i ten będzie miał obowiązek podania go w rozmowie ze starszą osobą. Władze Poznania uczulają na zachowanie bezpieczeństwa i apelują do seniorek i seniorów o uwagę i kontrolowanie nadanego numeru. Oprócz numeru wolontariusz będzie też posługiwał się identyfikatorem.

– Apeluję do seniorów, żeby uważali na próby oszustw – podkreśla Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. – Pamiętajmy, że – podobnie jak w przypadku każdej z usług organizowanych przez miasto – to senior musi sam zadzwonić do Biura Poznań Kontakt. Proszę też wszystkich poznaniaków o empatię. Pamiętajmy o starszych mieszkańcach naszego miasta, pomagajmy sobie nawzajem, pomagajmy sąsiadom.

Potrzebni wolontariusze

– Żaden z naszych wolontariuszy nie będzie sam kontaktował się z osobami starszymi. Tylko kontakt seniora uruchamia procedurę pomocy. Indywidualny numer będzie nadawany przy pierwszym telefonie właśnie – dodaje ks. Łukasik.

Urząd miasta wciąż przyjmuje zgłoszenia od osób, które chciałyby być wolontariuszami. Chętni mogą zgłaszać się pod nr. tel.: 61 847 21 11.

Koronawirus w Polsce. Zapisz się na specjalny newsletter, w którym zawsze znajdziesz sprawdzone informacje.

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.