Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chcesz dostawać e-mailem najważniejsze informacje z Poznania? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

Apel, który policja zamieszcza na stronach i profilach wojewódzkich i powiatowych komend, podpisał insp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy polskiej policji.

Koronawirus. Apel policji ws. fake newsów 

„W związku z nieuzasadnionym niepokojem wywołanym w trakcie pandemii koronawirusa apelujemy o rozsądek, odpowiedzialność i niepowielanie kłamstw – #FakeNews (…). 

Dostrzegamy (…) haniebne zachowania – głównie w mediach społecznościowych. Widzimy, że za pomocą komunikatorów przekazywane są nieprawdziwe informacje dotyczące rzekomych zagrożeń, działań służb państwowych, które nie mają miejsca, czy nawołujące wprost do paniki. Są to niedopuszczalne i nieodpowiedzialne zachowania, niemające żadnego oparcia w prawdzie. Przypominamy, że jedynymi i prawdziwymi źródłami informacji są komunikaty przekazywane przez służby, zamieszczane na oficjalnych serwisach internetowych” – czytamy w apelu policji.

Rzecznik prasowy policji zamieszcza trzy z wielu przykładów fałszywych wiadomości, jakie krążą po Polsce. Informacje od „koleżanki z administracji rządowej” często też pochodzą od „kuzyna z ministerstwa” lub innej losowej spokrewnionej lub spowinowaconej osoby.

Koronawirus. FakeNews podany jako przykład przez policjęKoronawirus. FakeNews podany jako przykład przez policję policja

Często pojawiają się też fałszywe informacje na temat ograniczeń w działaniach banku, zajęciu prywatnych środków lub konieczności ich wypłaty. Policja podaje przykład, na który powołują się też banki w swoich ostrzeżeniach dla klientów. PKO Bank Polski na Facebooku apeluje: „Oszuści rozsyłają wiadomości SMS i nakłaniają do zalogowania się na fałszywych stronach. Nie klikajcie w przesłane linki!”.

Policja podkreśla, by sprawdzać źródło każdej informacji i nie wierzyć w komunikaty nieznanego pochodzenia: „Należy pamiętać, że każda decyzja czy wprowadzane jakiekolwiek ograniczenia muszą mieć swoje oparcie w przepisach prawa, a następnie ogłoszone do wiadomości publicznej! Apelujemy o rozwagę, rozsądek, odpowiedzialność i nieuleganie rozbudzanym niepokojom!”. 

Jak sprawdzać informacje?

Swoich 10 zasad weryfikacji newsów przekazał na Twitterze Wojciech Kardyś, który zawodowo zajmuje się mediami społecznościowymi.

1. Sprawdzaj źródło oraz daty publikacji!

2. Nie czytaj nagłówkami!

3. Memy nie są wiarygodnym źródłem informacji!

4. Pamiętaj o swoich uprzedzeniach.

5. Zapytaj eksperta.

6. Uważaj na celebrytów i influencerów!

7. Pomyśl, zanim udostępnisz!

8. Dowiedz się więcej – używaj Google.

9. Sprawdzaj portale factcheckingowe.

10. Nie wszystkie filmy i zdjęcia są prawdziwe.

(rozszerzenie tego dekalogu znajduje się w jego wątku na Twitterze)

Koronawirus w Polsce. Zapisz się na specjalny newsletter, w którym zawsze znajdziesz sprawdzone informacje

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.