Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chcesz dostawać mailem najważniejsze informacje z Poznania? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

W środę marszałek Marek Woźniak wydał oświadczenie w sprawie nadzwyczajnego wsparcia placówek ochrony zdrowia.

Koronawirus. Z powodu epidemii zmiany w programie operacyjnym

- Mając na uwadze stan zagrożenia epidemicznego i trudne warunki panujące w szpitalach, podjąłem działania mające na celu oszacowanie potrzeb wielkopolskich placówek ochrony zdrowia, które zamierzamy sfinansować. Zwróciłem się do wojewody wielkopolskiego z prośbą o wskazanie potrzeb, których koszty nie mogą być pokryte z innych źródeł, a które mogłyby być opłacone z będącego w naszej gestii wielkopolskiego regionalnego programu operacyjnego na lata 2014-2020, czyli z funduszy unijnych - wyjaśnia marszałek Marek Woźniak.

Jednocześnie urząd marszałkowski zbiera takie informacje ze szpitali podległych samorządowi województwa wielkopolskiego. Potem dokona zmian w programie. 

- Szacujemy, że w tej chwili będziemy mogli przeznaczyć na ten cel ok. 25 mln zł - informuje Woźniak.

Koronawirus. Marszałek kupuje dla szpitali w Kaliszu i Koninie

Marszałek podaje też, że jest w stałym kontakcie z Komisją Europejską i Ministerstwem Rozwoju, a obie instytucje zgodziły się na zmiany w programach operacyjnych.

Dodatkowo urząd marszałkowski zamierza kupić sprzęt dla szpitali, podpisał już umowy w tej sprawie. Marszałek kupi urządzenia do dekontaminacji (czyli odkażania karetek) wraz z wyposażeniem dla Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu. 

Szpitale w Kaliszu i Koninie dostaną z kolei dwa aparaty do testów na obecność koronawirusa COVID-19. Dzięki temu próbki nie będą musiały być dowożone do szpitala Strusia w Poznaniu, co bardzo opóźniało pracę lekarzy. Odtąd diagnozę będzie można postawić na miejscu, w laboratoriach tych dwóch szpitali.

O koronawirusie bez sensacji i paniki. Zapisz się na codzienny newsletter: Koronawirus w skrócie.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.