To ważna informacja dla wszystkich płacących za naukę na największej polskiej uczelni. Oprócz tego uczelnia będzie redukować stawki za akademiki. Natomiast w przyszłym tygodniu UAM wznawia kształcenie w systemie zdalnym.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Koronawirus w Polsce. Zapisz się na specjalny newsletter, w którym zawsze znajdziesz sprawdzone informacje.

Jakie to będą formy zajęć i które z nich mogą być zrealizowane na odległość, tego studenci dowiedzą się po niedzieli od swoich wykładowców i dziekanów. Szczegółowe informacje dotrą do studentów poprzez uczelniany system USOS. Warto sprawdzać także stronę internetową uczelni, zwłaszcza zakładkę „UAM a COVID-19”. Tam znajdują się wszystkie informacje i zarządzenia dotyczące funkcjonowania uczelni w czasie pandemii.

Mniejsze opłaty za akademiki

- Władze uczelni podjęły cały szereg działań, których intencją jest nie tylko zapewnienie bezpieczeństwa, ale złagodzenie konsekwencji nadzwyczajnej sytuacji, w jakiej się wszyscy znaleźliśmy - pisze w liście do studentów prof. Bogumiła Kaniewska, prorektor ds. studenckich UAM.

Na czas zagrożenia zawieszone zostały opłaty za studia. Natomiast opłaty za akademiki zostaną zredukowane, proporcjonalnie do okresu nieobecności spowodowanej zagrożeniem epidemicznym. Wszystkie decyzje dotyczące terminów zaliczeń, egzaminów, składania prac dyplomowych i innych, zostają automatycznie przedłużone o czas obowiązywania stanu zagrożenia. Natomiast osoby przygotowujące prace dyplomowe wymagające badań, których nie można wykonać w czasie epidemii, będą miały możliwość przedłużenia terminu złożenia pracy magisterskiej lub licencjackiej.

Pakiet dla studenta

Studenci, którzy z powodu epidemii znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej, mogą składać wnioski o zapomogę. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zamierza zwiększyć środki przeznaczone na ten cel, a dokładnie na "Pakiet dla studenta".

Normalnie, choć zdalnie działają administracja, jak i Biura Obsługi Studentów. – Praktycznie wszystkie sprawy studenckie można załatwić telefonicznie, poprzez platformę ePUAP, system USOS i mailowo - pisze prorektor. Resort nauki przedłużył automatycznie ważność legitymacji studenckich do końca maja 2020 roku. Online działa także poradnia psychologiczna, a biblioteki nie naliczają kar za przetrzymanie książek.

Apel o rozsądek

Władze uczelni apelują po raz kolejny o rezygnację ze spotkań towarzyskich w większym gronie.

- Państwa grupa wiekowa jest wprawdzie zaliczana do grup niższego ryzyka, nie oznacza to jednak, że nie zdarzają się w niej przypadki ciężkich zachorowań. Co więcej: od rozsądnego zachowania nas wszystkich zależy tempo i zasięg rozwoju epidemii. Bądźmy odpowiedzialni. Ograniczmy wszelkie kontakty towarzyskie, unikajmy spotkań - pisze prof. Kaniewska. - Powrót do normalności jest kwestią czasu, od nas wszystkich zależy, czy będziemy go liczyć w tygodniach czy miesiącach - podsumowuje prorektor ds. studenckich.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem