Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chcesz dostawać e-mailem najważniejsze informacje z Poznania? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

Od środy zgodnie z decyzją rządu premiera Mateusza Morawieckiego w pojazdach komunikacji miejskiej powinno się znajdować tylko tylu pasażerów, ile wynosi połowa liczby miejsc siedzących w danym autobusie lub tramwaju. W praktyce jest to trudne do wyegzekwowania. Na niektórych liniach w godzinach porannego szczytu pasażerów było więcej, niż powinno – tłok w kilku tramwajach zdarzył się już zresztą w poniedziałek (pierwszego dnia, gdy obowiązywała weekendowa częstotliwość kursów).

Urzędnicy zwiększają więc stopniowo liczbę kursów, choć jak podkreśla wiceprezydent Mariusz Wiśniewski, jest to trudne, bo wielu motorniczych i kierowców jest na L4 lub opiekuje się dziećmi, które nie mogą uczęszczać do szkół i przedszkoli.

Koronawirus. ZTM Poznań: Więcej kursów od środy, większe zmiany od poniedziałku

Pasażerowie w poniedziałek skarżyli się na tłok m.in. w tramwajach na ul. Głogowskiej oraz w podmiejskiej linii autobusowej nr 342. – Od środy na ul. Głogowskiej wprowadzono dodatkowe kursy na linii nr 8, a w czwartek na linii nr 342 zaplanowano dodatkowy kurs o godz. 5 z Przebędowa – informuje Rafał Wąsowicz z biura prasowego Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu. Jak jednak informuje ZTM, to nie koniec zmian. „Na podstawie sygnałów od pasażerów i informacji przekazanej od nadzoru ruchu MPK uruchomiono tzw. rezerwy czynne” – czytamy w komunikacie.

Zmiany w komunikacji miejskiej w Poznaniu od środy (już wprowadzone)

 • w godzinach porannego szczytu wzmocniono dodatkowymi kursami (w niektórych przypadkach na części trasy) linie nr 1, 7, 8, 9, 16 i 19;
 • podobnie podczas popołudniowego szczytu komunikacyjnego wszystkie rezerwy zostaną skierowane do wzmocnienia najbardziej obciążonych linii i kursów.

Zmiany w komunikacji miejskiej w Poznaniu od czwartku  

 • oprócz powyżej opisanych dodatkowe kursy będą wykonywane na liniach miejskich nr 5, 16 i 168, natomiast na linii nr 173 najbardziej obciążone kursy będą obsługiwane przez autobusy przegubowe;
 • dodatkowe autobusy wyjadą na najbardziej obciążone kursy na liniach podmiejskich nr 342, 603, 614 i 704;
 • dodane zostaną kursy na liniach podmiejskich nr 716, 802, 804, 811, 813.

Zmiany w rozkładzie obowiązujące od 30 marca (poniedziałek)

 • tramwaje w godzinach szczytu, tj. pomiędzy godz. 5 a 8.30 oraz 14 i 17 na wszystkich liniach będą kursować ze zwiększoną częstotliwością – co 12 minut, natomiast w pozostałym okresie – co 20 minut;
 • zawieszona zostanie linia nr 19;
 • linia nr 14 zostanie przywrócona jako całodzienna;
 • linia nr 15 zostanie przywrócona w godzinach szczytów komunikacyjnych;
 • na liniach autobusowych będzie obowiązywał obecny układ linii ze zmianą na liniach 174 i 191, dla których częstotliwość w godzinach szczytu będzie wynosić co mniej więcej 12 minut;
 • dla pozostałych linii autobusowych pojazdy pozostające w rezerwie będą wzmacniać kursy, na których podróżuje najwięcej pasażerów.

„Należy pamiętać, że wprowadzenie powyższych zmian wiąże się z wykorzystaniem ostatniej rezerwowej grupy kierowców i motorniczych. Tym samym w przypadku stwierdzenia zarażenia koronawirusem przez prowadzącego pojazd i zarządzenia kwarantanny w stosunku do części załogi znacznie wzrasta ryzyko braku możliwości obsługi pełnej sieci komunikacyjnej” – podkreśla Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu.

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.