Od najbliższego poniedziałku rusza w Poznaniu rekrutacja do szkół podstawowych, w której rodzice mogą składać dokumenty przez internet. Dla uczniów klas ósmy z kolei pewna jest tylko maksymalna liczba placówek.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chcesz dostawać mailem najważniejsze informacje z Poznania? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

Od poniedziałku, 6 kwietnia rozpoczyna się w Poznaniu rekrutacja do klas pierwszych państwowych szkół podstawowych. Ze względu na epidemię koronawirusa i zawieszenie zajęć w szkołach regularne przyjmowanie dokumentów nie jest możliwe, ale wydział oświaty poznańskiego magistratu uspokaja, że rodzice mogą składać dokumenty przez internet. - Wystarczy wypełnić wniosek i go zeskanować, a następnie wysłać albo drogą elektroniczną,albo pocztą tradycyjną. Z tego drugiego rozwiązania radzimy korzystać tylko w ostateczności - mówi Hanna Janowicz, kierowniczka oddziału ds. organizacji szkół i placówek oświatowych w wydziale oświaty urzędu miasta. - W przypadku konieczności dostarczenia niezbędnych dokumentów, jak np. zaświadczenia lekarskiego czy sprawdzenia predyspozycji dzieci, będzie to możliwe i akceptowane dopiero po otwarciu szkół. Nie wiemy jednak, kiedy to nastąpi.

Elektroniczna rekrutacja

Najpóźniej w piątek, 3 kwietnia, na stronie internetowej urzędu miasta pojawią się szczegółowe informacje dla rodziców. Znajdą się tam też aktualne obwody, które zostały przegłosowane na wtorkowej sesji rady miasta. - Nie ma wielkich zmian, ale kilkunastu szkół dotyczą drobne korekty - mówi Janowicz. 

Zaświadczenia lekarskie i sprawdzenie umiejętności czy predyspozycji jest wymagana przy rekrutacji do państwowych szkół sportowych i językowych. Odmienne zasady rekrutacji obowiązują też w szkołach artystycznych. W Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I  stopnia im. Henryka Wieniawskiego przy ul. Solnej w Poznaniu kandydaci do pierwszej klasy przechodzą tzw. badanie uzdolnień muzycznych. W Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkole Baletowej im. Olgi Sławskiej Lipczyńskiej, gdzie w rekrutacji wziąć mogą udział absolwenci trzeciej klasy podstawówki, sprawdzane są uzdolnienia i predyspozycje taneczne.

- W naszej szkole rekrutacja już trwa i drogą elektroniczną przyjmujemy dokumenty. Nie trzeba na razie składać zaświadczenia lekarskiego, bo nie chcemy narażać dzieci i ich rodziców na wizyty w przychodniach - mówi Agnieszka Nowak, dyrektorka szkoły muzycznej. - W tej chwili trudno powiedzieć, kiedy będziemy w stanie przeprowadzić badania uzdolnień muzycznych, ale jesteśmy gotowi zrobić to nawet w czerwcu czy lipcu.

W podobnym tonie wypowiada się Mirosław Różalski, dyrektor szkoły baletowej. - Elektroniczne składanie dokumentów planujemy uruchomić w drugim tygodniu kwietnia. Przy niemożności sprawdzenia predyspozycji tanecznych przynajmniej będziemy mieli rozeznanie, ilu kandydatów chce się u nas uczyć - mówi dyrektor.

Czarne scenariusze

Hanna Janowicz przyznaje, że w czarnym scenariuszu, w którym dzieci nie wrócą do szkół do końca czerwca, w poznańskich sportowych i językowych podstawówkach nie będzie w przyszłym roku szkolnym klas pierwszych.

W niepewnej sytuacji są też uczniowie ósmych klas szkół podstawowych. Na razie Ministerstwo Edukacji utrzymuje, że egzamin ósmoklasisty odbędzie się w planowanym na 21 kwietnia terminie. Wyniki z tego egzaminu są kluczowe w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Na wtorkowej sesji rady miasta radni uchwalili jedynie limit placówek, do których absolwenci mogą składać dokumenty. To zapowiadane wcześniej sześć szkół. Inne zasady rekrutacji będą omawiane dopiero wtedy, gdy ministerstwo zadecyduje o odwołaniu kwietniowego egzaminu.

Rekrutacja do państwowych podstawówek ma potrwać do 27 kwietnia.

Koronawirus w Polsce. Zapisz się na specjalny newsletter, w którym zawsze znajdziesz sprawdzone informacje.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem