Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chcesz dostawać mailem najważniejsze informacje z Poznania? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.  

Piotr Michoń, profesor UEP z Katedry Pracy i Polityki Społecznej oraz członek zarządu Polskiego Towarzystwa Polityki Społecznej, przeprowadza anonimowe badanie "Koronawirus a pomoc państwa" (kliknij, by wziąć udział).

"Stajemy dzisiaj wobec ważnych i trudnych wyzwań, z których skalą i naturą wcześniej się nie mierzyliśmy. Niezwykłość naszych doświadczeń skłoniła mnie do przygotowania badania na temat odczuwanych zagrożeń i roli, jaką ma do odegrania państwo. Badanie służy też głębszej refleksji na temat sprawiedliwości i solidarności społecznej" - pisze prof. Piotr Michoń. 

"Będę niezwykle wdzięczny za Państwa udział w badaniu i podzielenie się ze mną swoimi ocenami i obawami. A także za upowszechnienie linku do badania (np. za pomocą Facebooka, grup mailingowych) i zaproszenie innych osób do udziału (rodziny, przyjaciół, współpracowników)" - dodaje.

W jednej z serii pytań musimy zmierzyć się z dylematami, z jakimi mieli lub wciąż mają do czynienia lekarze z Włoch czy Hiszpanii. "Niewystarczająca liczba lekarzy, brak respiratorów, tj. urządzeń podtrzymujących życie, brak miejsc w ośrodkach intensywnej terapii etc. - wszystko to sprawia, że czasami leczenie jednej osoby musi odbywać się kosztem innych osób. Nie ma idealnych rozwiązań! Komu należy pomagać?" - czytamy w opisie, a potem stajemy przed wyborem - czy najpierw powinna być leczona osoba po sześćdziesiątce czy przed trzydziestką. Albo: całkowicie zdrowa przed zakażeniem lub przewlekle chora.

Całe badanie ma charakter całkowicie anonimowy. Oczekiwany czas wypełnienia: 10-12 minut.

Koronawirus. Badanie dla ośmiu europejskich mediów, w tym "Wyborczej"

Swoje badanie dla LENA, sojuszu ośmiu gazet europejskich, do którego należy "Wyborcza", przeprowadził wcześniej YouGov, w dniach 24-30 marca 2020 r. 

Z tego badania wynika, że na tle mieszkańców innych państw Polacy mniej obawiają się zakażenia i śmierci swoich bliskich, a bardziej wywołanego pandemią bezrobocia i kryzysu. 

embed

Koronawirus w Polsce. Zapisz się na specjalny newsletter, w którym zawsze znajdziesz sprawdzone informacje

Koronawirus w Wielkopolsce

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.