Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chcesz dostawać e-mailem najważniejsze informacje z Poznania? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

Instytucje kultury w Polsce, podobnie jak inne przestrzenie publiczne, od połowy marca są zamknięte z powodu epidemii. W środę premier Mateusz Morawiecki ogłosił stopniowe luzowanie restrykcji.

Muzeum od środy

Od poniedziałku mogą wznowić działalność m.in. muzea, galerie sztuki, biblioteki, archiwa i księgarnie. Ostateczne decyzje o ich otwarciu pozostawiono dyrektorom. Wiadomo już, że od 6 maja będzie czynne Muzeum Narodowe. – Zwiedzanie będzie możliwe przy zachowaniu pewnych reżimów – w maseczkach, z koniecznością odkażania rąk – mówi Aleksandra Sobocińska, rzeczniczka instytucji.

– Mamy już przeliczoną liczbę osób, które będą mogły jednorazowo wejść do budynków. Mogą się pojawić kolejki w Rogalinie, a także wielu chętnych do wejścia na wieżę widokową na Wzgórzu Przemysła – zapowiada rzeczniczka.

Większość innych instytucji kultury w Poznaniu wydaje się na otwarcie w najbliższych dniach jeszcze niegotowa. Biblioteka Raczyńskich o dacie otwarcia ma poinformować po 4 maja. Jest w trakcie dostosowywania poszczególnych filii do zasad reżimu sanitarnego. Centrum Kultury „Zamek” też nie potrafi jeszcze podać terminu otwarcia.

Jednomyślni nie są również hotelarze. Rezerwacji w hotelu Mercure można dokonać dopiero od 8 maja. Ale w hotelu Sheraton czy hotelu Altus na Świętym Marcinie – już od poniedziałku.

Galerie mają być „pustawe”

Dużym krokiem w kierunku luzowania obostrzeń jest możliwość otwarcia galerii handlowych, ale z zastrzeżeniem, że na ich terenie może przebywać nie więcej niż jedna osoba w przeliczeniu na 15 m kw. powierzchni. Premier podczas środowej konferencji zaznaczył, że ciągi komunikacyjne powinny pozostać „puste lub pustawe”.

W Poznaniu od poniedziałku po siedmiu tygodniach otworzy się m.in. IKEA. Ale jeszcze bez pokoju zabaw dla dzieci. Kupować będzie mogła ograniczona liczba osób – w maseczkach i rękawiczkach. Dobrze też przyjść z własną torbą.

Co z galeriami? Nadal nie wejdziemy do kina, nie zjemy nic na miejscu w restauracji ani kawiarni, nie zostawimy dziecka na placu zabaw. Ale większość poznańskich galerii będzie działać. Stary Browar zapowiada otwarcie, ale nie wiadomo, które sklepy będą czynne. „Lista czynnych punktów będzie dostępna rano na naszej stronie internetowej i na bieżąco aktualizowana w kolejnych dniach” – czytamy na stronie Starego Browaru.

Które się otworzą?

O otwarciu od poniedziałku poinformowały też Kupiec Poznański i Galeria Malta. – Przed każdym sklepem pojawi się informacja, ile maksymalnie osób może w nim przebywać. Prosimy o zachowanie bezpiecznej odległości. Zakrywanie nosa i ust oraz noszenie rękawiczek jest obowiązkowe – przypomina kierownictwo galerii przy pl. Wiosny Ludów.

– Dokładną listę otwartych punktów opublikujemy w poniedziałek. Działamy w godz. 10–22, sklep Piotr i Paweł – w godz. 9–22. Z działalności wyłączone pozostają strefy gastronomiczna, sportowa oraz kino – podała Galeria Malta. Maseczki kupimy tu w specjalnym punkcie, a środki dezynfekcyjne i rękawiczki dostaniemy za darmo. W pasażach wyznaczono specjalne ciągi komunikacyjne umożliwiające bezkolizyjne poruszanie się.

King Cross Marcelin już w sobotę wrzucił zdjęcie odkażania i czyszczenia obiektu. „Pracujemy pełną parą, aby zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa po ponownym otwarciu całego centrum w dniu 4 maja” – można przeczytać na Facebooku.

– Od 4 maja większość sklepów w naszym centrum handlowym zostanie otwarta. Gastronomia będzie działać na wynos lub oferując dostawy – zapowiada Poznań Plaza.

W poniedziałek otwarte zostaną też nieczynne od tygodni sklepy w Posnanii, największej galerii w Poznaniu. – Ale trudno powiedzieć, którzy najemcy się otworzą – mówi Mariusz Kania, rzecznik Posnanii.

Na otwarcie tylko części swoich sklepów w galeriach od 4 maja zdecydowały się Empik oraz LPP (właściciel marek Reserved, Cropp, House, Mohito i Sinsay). Powód? Przewidywana niska frekwencja klientów w sklepach i spadek obrotów.

Koronawirus w Polsce. Zapisz się na specjalny newsletter, w którym zawsze znajdziesz sprawdzone informacje.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.