Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Koronawirus w Polsce. Zapisz się na specjalny newsletter, w którym zawsze znajdziesz sprawdzone informacje

Wszyscy wiemy o problemach związanych z zastojem w gospodarce. Na szczęście branża budowlana funkcjonuje. Inwestycje realizowane dzięki finansowemu wsparciu z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 nie stanęły.

Zaczęła się budowa obwodnicy Wronek

Mieszkańcy Wronek na drogową obwodnicę czekają od kilkunastu lat. Życie w mieście stało się momentami bardzo uciążliwe z powodu sporej liczby przejeżdżających ciężarówek, w tym ogromnych tirów. To właśnie tutaj znajdują się dwie duże fabryki sprzętu AGD – Amica i Samsung. Po kilku latach przygotowań w marcu, tuż po pierwszych obostrzeniach związanych z koronawirusem, podpisano umowę i rozpoczęto inwestycję.

– Cieszymy się, że mimo tej trudnej sytuacji budowa obwodnicy Wronek wreszcie ruszyła. Mieszkańcy czekają na nią już wystarczająco długo – mówi Wojciech Jankowiak, wicemarszałek woj. wielkopolskiego, odpowiedzialny za drogi.

Nowa droga liczy niewiele ponad 5 km, ale niemal całkowicie odciąży ruch tranzytowy z miasta. W pierwszej kolejności rozpoczęto usuwanie resztek po wykarczowanych drzewach, trwają też prace archeologiczne. Po ich zakończeniu wjedzie ciężki sprzęt.

Główną częścią obwodnicy będzie nowy, trójprzęsłowy most nad Wartą. Powstanie też wiadukt kolejowy nad linią PKP, trzy ronda i drogi dojazdowe. Chodniki i ścieżki pieszo-rowerowe będą już tylko dodatkiem. Początek obwodnicy zlokalizowany będzie przy ul. Szamotulskiej (droga nr 184 w Nowej Wsi), a koniec na rondzie w samych Wronkach (droga nr 182). Budowa kosztuje ponad 81 mln zł, z czego wsparcie z WRPO 2014+ to prawie 66 mln zł. Obwodnica ma być gotowa w czerwcu 2022 r.

Powidz też z umową

W marcu wykonawca rozpoczął modernizację rynku w Powidzu (powiat słupecki). Prawie 2 mln zł na to przedsięwzięcie stanowi dotacja unijna, a cała inwestycja warta jest 3,3 mln zł.

– Powidzki rynek zacznie żyć. Będzie przyjazny dla pieszych, rowerzystów, osób o obniżonej sprawności ruchowej, a także całych rodzin z dziećmi – mówi Jakub Gwit, wójt gminy Powidz.

Pierwsze prace rozbiórkowe rozpoczęły się również tuż po ogłoszeniu w naszym kraju epidemii. Po remoncie nic się nie zmarnuje. – Materiał z rozbiórek jest do dyspozycji gminy. Planujemy go wykorzystać na własne potrzeby, do remontu chodników, utwardzeń – wskazuje wójt.

Co się zmieni na rynku? Krawężniki nie będą betonowe, ale kamienne, a nawierzchnia jezdni zmieni się z bitumicznej na kamienną kostkę granitową. Z kolei chodniki wzbogacą się o płyty granitowe. Zostanie zainstalowane energooszczędne oświetlenie, będą też nowe ławki oraz stoły. Nie zabraknie też zieleni, przebudowana zostanie kanalizacja deszczowa, wymieniony będzie wodociąg z przyłączami do budynków.

Dodatkowo w ramach tego projektu Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej stworzy Centrum Edukacyjno-Rehabilitacyjne w budynku po siostrach elżbietankach. W obiekcie znajdzie się 16 pokoi, dwie sale rehabilitacyjne, a także sala konferencyjna dla 50 osób. Do tego dochodzi zaplecze gastronomiczne z kuchnią i jadalnią, szatnia i toalety.

– Budujemy centrum z myślą o seniorach i osobach z niepełnosprawnościami, ale będzie też baza szkoleniowa oraz rehabilitacja medyczna i społeczna – mówi ks. Krzysztof Stawski, dyrektor Caritasu Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

Kończą budowę w Lesznie

Poważna inwestycja kończy się w Lesznie, gdzie do końca czerwca ma być gotowe Centrum Usług Senioralnych – 2 mln zł z prawie 4,9 mln zł przeznaczonych na ten projekt to wsparcie z Unii Europejskiej. Na działce o powierzchni ok. 4 tys. m kw. powstał budynek, który zajął jedną piątą tego terenu. Centrum skierowane będzie przede wszystkim do osób, które kończą leczenie szpitalne, ale nadal wymagają profesjonalnej opieki medycznej i nie są samodzielne.

Ośrodek będzie mógł przyjąć 25 osób. Znajdzie się też miejsce dla trzech osób leżących, wymagających opieki całodobowej. Dlatego też partnerami Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie są przy tym projekcie Wojewódzki Szpital Zespolony oraz Stowarzyszenie Hospicjum Domowe Kolory. W placówce seniorzy mogą liczyć na opiekę pielęgniarek, będą mieć zajęcia ruchowe i różnego rodzaju terapie. Ich rodziny będą się uczyć opieki nad chorym.

Aktualnie trwają prace przy elewacji budynku i jego otoczeniu, gdzie będzie sporo miejsca do wypoczynku i rekreacji. Trwają też roboty wykończeniowe wewnątrz ośrodka. Bruksela dofinansuje także kupno sprzętu medycznego, który jednak z powodu koronawirusa jest teraz trudno dostępny na rynku. Stąd mimo zakończenia budowy, na samo otwarcie być może będzie jeszcze trzeba trochę poczekać.

Za rok wyspa miejska będzie jak nowa

Piła realizuje z kolei duży projekt rewitalizacyjny wyspy miejskiej i terenów nadrzecznych. Wartość projektu wynosi ponad 22 mln zł, a kwota dofinansowania z WRPO 2014+ to ponad 14 mln zł.

Prace inwestycyjne ruszyły w czerwcu 2019 roku. Przebudowywana jest północna część wyspy miejskiej i tereny nadrzeczne, po drugiej stronie rzeki Gwdy. Powstaje duża skateplaza do jazdy na deskorolce, tor rolkowy, boiska sportowe do gry w siatkówkę i koszykówkę. Znajdą się też miejsca rekreacji, w tym kalistenika, a więc będzie można np. podciągać się na różnego rodzaju drążkach. Oba miejsca inwestycji spina wybudowany już w ramach projektu most pieszo-rowerowy, który w najbliższych tygodniach zostanie oddany do użytku. Teren będzie połączony atrakcyjnym układem komunikacji dla pieszych, rowerzystów i biegaczy.

Rewitalizacja i zagospodarowanie terenów nadrzecznych jest kompleksowym przedsięwzięciem, który umożliwi aktywność i integrację społeczną również osobom starszym, niepełnosprawnym i ich rodzinom. Wykorzystany zostanie potencjał przyrodniczy obszaru, w tym walory malowniczej rzeki Gwdy.

– Zakończenie realizacji inwestycji przewidziane jest na pierwszą połowę 2021 roku – informuje Wydział Rozwoju i Funduszy Europejskich Urzędu Miasta Piły.

W Czempiniu podają tlen

Koronawirus nie ma też na razie wpływu na kolejną, unijną inwestycję – rewitalizację dawnej fabryki tlenu Antoniego Jezierskiego w Czempiniu. Można powiedzieć, że w tych ciężkich czasach podają tu tlen dosłownie i w przenośni.

W dawnej „Tlenowni” powstanie Centrum Aktywizacji Społecznej o pow. ponad 1400 m kw. Swoją siedzibę znajdzie tu m.in. Centrum Kultury oraz Biblioteka Publiczna. Organizacje pozarządowe będą mogły tu prowadzić warsztaty terapeutyczne. Znajdzie się miejsce na salę prób i występów chórów, orkiestry oraz teatru. Bez problemu będą mogły odbywać się koncerty i przedstawienia. Gości zaprosi Izba Muzealna.

W pierwszej fazie tej inwestycji przeprowadzono już wszystkie roboty rozbiórkowe. Uporządkowano teren i rozpoczęły się prace budowlane. Nowe oblicze zyskują mury. Aktualnie wykonywane są też stropy na kilku wyższych kondygnacjach, natomiast na parterze niedługo układane będą posadzki. Powstają także fundamenty pod zabudowania w zachodniej części fabryki.

– Ta inwestycja ma ogromne społeczne znaczenie dla naszych mieszkańców – mówi Konrad Malicki, burmistrz Czempinia. W ramach tej inwestycji przebudowany zostanie również Zielony Rynek.

Czempiń z WRPO 2014+ pozyskał prawie 14 mln zł, a cała inwestycja pochłonie ponad 16,6 mln zł. Mimo wiadomego kryzysu prace idą zgodnie z planem. I to jest na pewno powód do zadowolenia. 

Można składać wnioski na pożyczki dla firm

Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Agencja Rozwoju Regionalnego w Koninie rozpoczęły przyjmowanie wniosków na pożyczki dla firm, które znalazły się w kłopotach finansowych przez koronawirusa.

Do podziału jest 36 mln zł. Pieniędzmi dysponuje Wielkopolski Fundusz Rozwoju, a kwota będzie powiększona o wkład własny tzw. Pośredników Finansowych, a więc poznańskiego WARP oraz konińskiej ARR. 

Środki z pożyczki dla małych i średnich firm, którym spadły obroty przez koronawirusa, przeznaczone będą na finansowanie bieżącej działalności, w tym na zwiększenie kapitału obrotowego związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą. To ma pomóc w bieżącym funkcjonowaniu w czasie kryzysu wywołanego epidemią.

Maksymalna wartość pożyczki to 300 tys. zł na okres do 72 miesięcy (6 lat), przy oprocentowaniu wynoszącym nawet 0 proc., bez żadnych dodatkowych opłat czy prowizji. Wkład własny pożyczkobiorcy nie będzie wymagany.

Więcej informacji na www.wrpo.wielkopolskie.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.