- Mamy nadzieję, że protesty i działania białoruskiego społeczeństwa doprowadzą do szczęśliwego finału i pożądanych zmian na Białorusi - mówią obecny rektor i przyszła rektor uniwersytetu w Poznaniu. Uczelnia ogłosiła właśnie, że relegowani ze swoich uczelni białoruscy studenci będą mogli studiować na UAM za darmo.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chcesz dostawać e-mailem najważniejsze informacje z Poznania? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

Jeden z najlepszych uniwersytetów w Polsce przyjmie na studia białoruskich studentów, którzy z powodu udziału w trwających od ponad dwóch tygodni protestach  nie mogą kontynuować nauki na swoich macierzystych uczelniach. „Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oferuje białoruskim studentom, którzy zostali relegowani ze swoich uczelni, możliwość studiowania na UAM bez odpłatności za studia” – ogłosiła na swoim facebookowym profilu poznańska uczelnia, a  pod postem posypały się pochwały.

Władze uczelni argumentują, że decyzja o przyjęciu Białorusinów jest wyrazem solidarności i poparcia walki o „wolną, demokratyczną, obywatelską i praworządną Białoruś”.

Solidarność z protestującymi

– Rok 2020 zapisze się szczególnie w historii narodu białoruskiego, który właśnie teraz postanowił upomnieć się o prawo każdego obywatela w państwie demokratycznym, prawo wyboru władzy. Mamy nadzieję, że protesty i działania białoruskiego społeczeństwa doprowadzą do szczęśliwego finału i pożądanych zmian w Białorusi – mówią obecny rektor prof. Andrzej Lesicki oraz rektor elekt prof. Bogumiła Kaniewska.

„To doskonały pomysł, taki gest długo będą pamiętać ludzie dobrej woli, ale przede wszystkim pomoc dla młodzieży z Białorusi” – napisał jeden z komentujących. „Brawa dla władz UAM. Więcej takich decyzji i wsparcia dla młodzieży!” – brzmiał inny głos.

Na razie nie wiadomo, ilu białoruskich studentów przyjedzie do Poznania. W ubiegłym roku akademickim na UAM studiowało 232 obywateli Białorusi.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Brawo!
już oceniałe(a)ś
3
0
No, mnie absolwenta UAM napawa to dumą. A co na to inne uczelnie Miasta?
już oceniałe(a)ś
1
0
Na mocy ustawy sprzed kilku ( już czasy PISu) lat każda uczelnia w Polsce otrzymuje dotację z budżetu na każdego studenta z zagranicy, która jest trzy razy wyższa niż na studenta z polski. To co płaci student to jest tylko ułamek tej kwoty. Dziwi mnie, że w tej sytuacji w ogóle coś się każe płacić. studentom z zagranicy ( do tej pory głównie z Ukrainy). Niestety student polski jako słabiej dotowany ma dla naszych uczelni znaczenie drugorzędne.
już oceniałe(a)ś
1
3