Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Z położonego na południu Wielkopolski Rawicza bliżej jest do Wrocławia (65 km) niż do Poznania (120 km szybką drogą S5). Ale gdy w 1998 r. doszło do reformy administracyjnej, miasto znalazło się w granicach województwa wielkopolskiego. Taka była wola mieszkańców, którzy nawiązywali m.in. do historii, a zwłaszcza do powstania wielkopolskiego. W tym rejonie Polacy stawili mocny opór państwu niemieckiemu.

Rawicz – powiat i miasto – także wykorzystuje swoją szansę, starając się o fundusze unijne. To m.in. dzięki otrzymanemu dofinansowaniu (11,5 mln zł) powstało nowe skrzydło szpitala powiatowego. Podobną kwotę (11,2 mln zł) samorząd miejski pozyskał na projekt rewitalizacji centrum miasta z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014–2020.

Decydował głos mieszkańców

Pierwsza część tego przedsięwzięcia, a więc modernizacja rynku, właśnie się zakończyła. Przed remontem rawicki rynek nie był przyjazną przestrzenią do spacerów i spotkań. Dominował parking, przez rynek przejeżdżały samochody we wszystkich kierunkach. Teraz ten ruch „tranzytowy” zdecydowanie ograniczono, a północną część rynku przeznaczono tylko dla pieszych. Za takim rozwiązaniem opowiedziała się część mieszkańców podczas konsultacji społecznych prowadzonych od 2017 r. Organizowały je władze gminy, by włączyć rawiczan w planowane zmiany.

– Ostateczny projekt ma charakter społecznego konsensusu. Cieszę się, że udało się zaangażować różne grupy mieszkańców do dyskusji – czasami burzliwej, ale korzystnej dla gminy – podkreśla Grzegorz Kubik, burmistrz Rawicza.

Rynek stał się teraz strefą zamieszkania. To oznacza, że pieszy nie musi korzystać z chodnika, ale może poruszać się całą szerokością drogi i ma pierwszeństwo przed samochodami. To rozwiązanie jest często stosowane w małych miasteczkach Europy Zachodniej, np. w austriackim Tyrolu. Takie zasady wprowadzono także na wyremontowanym niedawno Świętym Marcinie w Poznaniu. Wewnątrz rawickiej strefy obowiązuje też zasada skrzyżowań równorzędnych, a dopuszczalna prędkość to 20 km na godz.

Nawet kostka nawiązuje do tradycji

Na rynku nie ma teraz krawężników. Powstał tzw. woonerf pokryty ciętą kostką granitową w szarym odcieniu. Jej układ imituje splot płócienny, nawiązujący do tkackich tradycji miasta. Miejsca parkingowe ograniczono donicami, nie można więc zatrzymywać się w dowolnym miejscu. O tej porze roku jeszcze tego nie widać, ale latem nie zabraknie tu zieleni. Przygotowano też miejsce na rawickiego niedźwiadka, który jest symbolem miasta.

Znalazło się też miejsce na przyłącza energetyczne, dzięki którym będzie można organizować tradycyjne rawickie jarmarki oraz popularne Targi Ekonomii Społecznej. Nie ma też żadnych przeszkód, by odbywały się tu koncerty czy okolicznościowe imprezy. Wszyscy mają nadzieję, że gdy minie pandemia, rynek znowu będzie tętnił życiem.

Formalnie prace na rynku zakończono w grudniu. Na odbiór zostali zaproszeni mieszkańcy. – Mam nadzieję, że finalny projekt po realizacji będzie służył nam przez wiele lat i bardzo pozytywnie zapisze się na kartach historii naszego miasta – mówi burmistrz.

Oprócz rynku finansowany z funduszy unijnych projekt obejmuje przebudowę budynku przy ul. Ignacego Buszy 5, w którym znajdzie się budynek Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Będzie tu działał m.in. Dom Dziennego Pobytu, w szczególności dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Powstaną też mieszkania dla starszych i niesamodzielnych. Tutaj siedzibę będzie miało Centrum Wsparcia Ekonomii Społecznej dla organizacji pozarządowych. Pierwsze przetargi właśnie ogłoszono. Przebudowany będzie także budynek przy ul. Szarych Szeregów 3, gdzie znajdzie się biblioteka multimedialna.

„Jordanki” w Ostrowie Wlkp. nagrodzone

Miejska przestrzeń zmieniła się także w Ostrowie Wlkp. W ubiegłym roku otwarto tutaj m.in. odnowiony amfiteatr i ogródki jordanowskie. Ze zrozumiałych względów dziś ich działalność jest nieco ograniczona, ale docelowo mają ożywić życie społeczne i kulturalne, które w mieście Krzysztofa Komedy ma bogate tradycje.

W zmodernizowanym amfiteatrze w parku Miejskim powiększono scenę, zamontowano zadaszenie, a widownię wyposażono w nowe siedzenia. Obok powstał budynek z zapleczem technicznym dla artystów, gdzie znalazły się garderoby oraz toalety. Szerokość drzwi i korytarzy umożliwia poruszanie się osobom na wózkach inwalidzkich.

Z kolei na „Jordankach”, gdzie czas spędzają całe rodziny, zamontowano kolorowe zjeżdżalnie i piaskownice dla najmłodszych. Jest także linarium, czyli urządzenia sprawnościowe dla starszych dzieci, oraz huśtawki. Dodatkowym elementem, z którego mogą korzystać również rodzice, jest siłownia zewnętrzna. Miasto ma powód do dumy, bo ta modernizacja zajęła drugie miejsce w X edycji konkursu poznańskiego oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich.

– Ogródki jordanowskie zostały uznane za jedną z najlepiej zagospodarowanych przestrzeni publicznych w Wielkopolsce. Cieszę się, że doceniono tę inwestycję – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego. – „Jordanki” wyróżniono m.in. za wysoką jakość wykonania oraz nową i bardzo szeroką ofertę rekreacyjną skierowaną do różnych grup. To miłe, że nas dostrzeżono. Wiem, że mieszkańcy na nowo pokochali ostrowskie „Jordanki” – podkreśla prezydent.

Ogródki Jordanowskie w Ostrowie Wlkp.Ogródki Jordanowskie w Ostrowie Wlkp. Urząd Miasta Ostrowa Wlkp.

W ramach tego projektu rewitalizacji, na który z funduszy unijnych pozyskano 9,2 mln zł, wyremontowano także ulice w centrum miasta. Konkretnie chodzi o 700-metrowy odcinek od pl. Rowińskiego przez ul. Wiosny Ludów do ul. Kolejowej. Tu również mieszkańcy będą mogli organizować spotkania integracyjne, wystawy i festiwale uliczne. Zwłaszcza skwer przy pl. Rowińskiego ma się stać miejscem społecznej integracji. Prace w tym miejscu to ostatni etap tego projektu. Powinny się zakończyć w najbliższych dniach.

Zgłoś swój projekt do konkursu

Komisja Europejska ogłosiła kolejną edycję konkursu REGIOSTARS Awards 2021 na najlepsze projekty polityki spójności w Unii Europejskiej. Zgłoszenia są przyjmowane do 9 maja.

Tytuły i nagrody są przyznawane projektom w pięciu głównych kategoriach: „Inteligentna Europa” – zwiększenie konkurencyjności lokalnych przedsiębiorstw w środowisku cyfrowym, „Zielona Europa” – ekologiczne społeczności w obszarach miejskich i wiejskich, „Sprawiedliwa Europa” – wspieranie włączenia społecznego i przeciwdziałania dyskryminacji, „Zurbanizowana Europa” – promowanie ekologicznych, zrównoważonych i opartych na obiegu zamkniętym systemów żywnościowych w miejskich obszarach funkcjonalnych oraz „Temat Roku” – zwiększanie mobilności ekologicznej w regionach, a to w ramach Europejskiego Roku Kolei 2021.

W październiku Komisja Europejska zaprosi finalistów do udziału w sesjach szkoleniowych na temat komunikacji w ramach Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast. Natomiast o przyznaniu dodatkowej nagrody decydują mieszkańcy Unii Europejskiej w głosowaniu internetowym na ulubione przedsięwzięcie.

Zwycięzcy REGIOSTARS Awards 2021 otrzymają płatne partnerstwo medialne o wartości 5 tys. euro. Zainteresowanych udziałem Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu prosi o kontakt e-mailowy (promocja.wrpo@wielkopolskie.pl), by uzyskać rekomendację Instytucji Zarządzającej Wielkopolskim Regionalnym Programem Operacyjnym na lata 2014–2020. Z jednego programu można zgłosić maksymalnie pięć projektów, jeśli ich realizacja rozpoczęła się po 1 stycznia 2007 r.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.