Druga odsłona naszego plebiscytu samorządowego poświęcona jest przyszłości. Pod koniec marca zaprosiliśmy Was do rozmowy o tym, jak powinny rozwijać się nasze miasta i regiony, na co samorządy powinny postawić akcent, planując działania nie tylko na najbliższe lata, ale i dziesięciolecia. Etap zbierania propozycji za nami, czas rozpocząć głosowanie. Potrwa ono do 3 maja, wyniki ogłosimy 7 maja.
Głosowanie odbywa się na poznan.wyborcza.pl. Każdy Czytelnik może oddać jeden głos. Listę siedmiu zwycięskich wyzwań stworzymy z tych, które uzyskają najwięcej Waszych głosów.
Wybierz najważniejsze wyzwanie dla Poznania:
Miasto to ludzie. Młodzi i starzy. Zdrowi i chorzy. Pełnosprawni, pełnoprawni i tacy, którzy potrzebują wsparcia. O różnych kolorach skóry, różnym miejscu pochodzenia, różnych orientacjach seksualnych, różnych przekonaniach religijnych, różnym statusie materialnym. Wszyscy powinni czuć się w Poznaniu dobrze, na swoim miejscu. Wszyscy powinni mieć szansę na godne życie, mieszkanie, pracę, dostęp do służby zdrowia i edukacji. Potrzebujemy kompleksowych programów równościowych - skierowanych zarówno do osób zagrożonych wykluczeniem, do dzieci i młodzieży szkolnej, do urzędników.
Edukacja to nie tylko testy. Szkoła się zmienia, staje przed nowymi wyzwaniami, potrzebuje pilnej reformy - stało się to widoczne zwłaszcza teraz, gdy dotknęła nas epidemia koronawirusa, która zamknęła większość uczniów w domach. Dzieci i młodzież potrzebują szczególnego wsparcia, by odnaleźć się w tym trudnym czasie, by nadrobić zaległości. Potrzebujemy programów, które zauważają potrzeby dzieci, pomagają im odnaleźć właściwą ścieżkę edukacji i kariery zawodowej.
Znakomite uczelnie to jedno. Równie istotne jest przekonanie młodych ludzi z Polski, Europy i całego świata, że warto do Poznania przyjechać i tu pozostać. Dlatego potrzebujemy kompleksowego, przygotowanego we współpracy z uczelniami programu promocji, atrakcyjnej oferty dla przyszłych studentów, obejmującej m.in. sprawy bytowe, ale też kreślącej atrakcyjne perspektywy na przyszłość.
Aglomeracja skupia ponad 40 proc. firm i osób zatrudnionych w Wielkopolsce, zamieszkuje ją ponad milion osób w Poznaniu i 22 ościennych gminach. Jej dalsza integracja (transport, edukacja, planowanie przestrzenne, działania promocyjne) i zwiększanie roli w województwie, w Polsce, na arenie międzynarodowej to klucz do sukcesu gospodarczego i magnes dla nowych mieszkańców.
Katastrofa klimatyczna to fakt. Dlatego troska o środowisko i działania proekologiczne to sprawy kluczowe dla naszej przyszłości. Potrzebujemy konkretnego, przejrzystego harmonogramu walki ze smogiem - i mierzalnych, osadzonych w czasie celów w tym zakresie. Potrzebujemy prawdziwie zrównoważonego transportu. Potrzebujemy przemyślanej, przejrzystej i czytelnej dla mieszkańców polityki związanej z zielenią w mieście (wycinki i nasadzenia), potrzebujemy nowych parków i skwerów w miejscach wypracowanych we współpracy z mieszkańcami miasta. Ogromne znaczenie ma kompleksowy i efektywny program odzyskiwania wody.
Rozwój infrastruktury dla pieszych i rowerzystów oraz pojazdów wykorzystujących alternatywne źródła napędu - to coś, co w nowoczesnym mieście jest absolutnie niezbędne. Należy znacząco ograniczyć ruch samochodowy w centrum, wprowadzając obostrzenia związane z emisją spalin, wprowadzając dodatkowe opłaty za wjazd do śródmieścia, zdecydowanie walcząc z dzikim parkowaniem. Dobra komunikacja miejska to zachęta do rezygnacji z niszczących nasze środowisko samochodów. Dlatego należy stawiać na jak najlepsze skomunikowanie osiedli peryferyjnych z centrum miasta, zapewniające komfortowe przemieszczanie się.
CZYTAJ TAKŻE: 7 WYZWAŃ DLA WIELKOPOLSKI. GŁOSUJEMY!
Czystość i porządek są w Poznaniu wręcz legendarne. Ale jak jest w rzeczywistości? To już zależy tylko od nas. Nie może być tak, że w XXI wieku na naszych ulicach i osiedlach zalegają śmieci. Nie możemy czekać tygodniami na ich odbiór. A gdy już trafią na składowisko - chcemy, by były jak najlepiej przerobione lub powtórnie wykorzystane. Potrzebujemy kompleksowego systemu zagospodarowania odpadów i oczyszczania miasta. Działań, dzięki którym miasto będzie świecić czystością i przykładem.
Podstawą dobrego funkcjonowania miasta jest jasna i czytelna dla mieszkańców komunikacja z samorządem. Szeroki dostęp do wiedzy o działaniach urzędu miasta, prosty kontakt, dostęp do wiedzy o planowanych działaniach, realny wpływ na decyzje - wszystko to są sprawy decydujące o wzajemnym zrozumieniu, a to klucz do realizacji planów.
Śródmieście Poznania to jego wizytówka, to tu przyjeżdżają turyści. Ale miasto to przede wszystkim jego mieszkańcy, żyjący w różnych zakątkach, także na peryferiach. Trzeba o nich zadbać, zapewniając im komfort życia: parki i zieleńce, place zabaw, osiedlowe domy kultury. A także troszcząc się o to, by bez przeszkód i wygodnie mogli dostać się do instytucji, urzędów, ośrodków zdrowia i kultury w centrum.
Koronawirus wszystkich nas poturbował. Już teraz trzeba myśleć o kompleksowej odbudowie gospodarki Poznania i regionu, o impulsach, które nie tylko na nowo ją ożywią, ale też wzniosą na jeszcze wyższy poziom. Stąd potrzeba przyciągnięcia nowych inwestorów i tworzenia nowych miejsc pracy. Czas epidemii to także czas wielkiej solidarności społecznej - nie możemy o niej zapominać. A więc: wsparcie dla osób, które kryzys dotknął w sposób szczególny, system zniżek i zachęt dla branż, które całymi miesiącami nie mogły normalnie funkcjonować i zarabiać.
Kultura jest jedną z ważniejszych części miasta. Mamy festiwal Malta - dlaczego nie stworzyć święta tych, którzy uwielbiają czytać? Zaprośmy do siebie pisarzy. I tych bardzo znanych, z wielkimi nazwiskami, i tych, którzy dopiero zaczynają. Mamy znakomite wydawnictwa, mamy targi książki, które mogłyby się w ten sposób rozwinąć. Mamy wreszcie wiele instytucji kulturalnych, które mogłyby włączyć się w organizację takiego wydarzenia - począwszy od CK "Zamek" przez Bibliotekę Raczyńskich po prywatne księgarnie. Festiwal pisarzy mógłby stać się znakomitą miejską imprezą, angażującą mieszkańców, rozgrywającą się w wielu przestrzeniach.
Epidemia zmasakrowała system ochrony zdrowia, ludzie przestali chodzić do lekarzy, coraz mniej się badają, zaniedbują profilaktykę. To będzie miało długotrwałe efekty, na które już teraz musimy się szykować. Trzeba też uczyć troski o siebie kolejne pokolenia, od najmłodszych lat wpajając zdrowe nawyki, przyzwyczajając do zdrowej diety, ruchu, kontaktu z lekarzami.
Materiał promocyjny partnera
Materiał promocyjny partnera
Materiał promocyjny partnera
Wszystkie komentarze
Razem z KK.
no bez jaj, na taką piękną wyspę? ja bym wysłał ich na Hashima Island
Ale "Koniec dominacji kierowców" mi tu wcale nie pasuje, wcale nie chcę ograniczać ruchu samochodowego, dopóki ten nie ma alternatyw.
Najpierw tramwaje i drogi rowerowe, a dopiero potem wyrzucamy samochody z centrum.
Z tego, co do tej pory pokazało miasto wynika, że jakbym zagłosował na "koniec dominacji kierowców", to skończyłoby się na podwyżkach za strefę, i nic poza tym.