W sobot w po逝dnie kilkadziesi徠 os鏏 stan窸o na schodach prowadz帷ych do Arkadii i zacz窸o krzycze w ge軼ie protestu przeciwko re磨mowi ㄆkaszenki.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Mocny, poruszający krzyk demonstrantów miał zwrócić uwagę na walkę Białorusinów o demokrację. W tym ostatni atak dyktatury Alaksandra Łukaszenki na niezależne media:  porwanie samolotu Ryanair, którym leciał dziennikarz i bloger Roman Protasiewicz, współzałożyciel opozycyjnego kanału informacyjnego Nexta.

Fot. Lukasz Cynalewski / Agencja Wyborcza.pl

Krzyk miał trwać minutę, ale przeciągnął się do kilku. Gdy jedni (Polacy i Białorusini) przestawali krzyczeć, drudzy zaczynali. Podobne demonstracje odbywają się się w innych miastach, m.in. w Trójmieście. 

W obronie Białorusi: krzyk Jany Shostak

Pierwsza zaczęła krzyczeć Jana Shostak, artystka i aktywistka, jak sama o sobie mówi, "obywatelka świata" o polsko-białoruskich korzeniach. Jana codziennie o godzinie 18 staje na rogu Świętokrzyskiej i Jasnej w Warszawie i przez minutę krzyczy pod budynkiem przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. W ten sposób wzywa do pomocy Białorusi.

CZYTAJ TAKŻE: Jana Shostak, aktywistka z Białorusi: Boję się o bliskich, o siebie. Ale teraz jest czas na krzyk i działanie

Roman Protasiewicz i zatrzymana razem z nim Sofia Sapega są nadal przetrzymywani po wymuszonym lądowaniu samolotu linii Ryanair w Mińsku w minioną niedzielę.

- Fala demonstracji na Białorusi trwa rok. Szala nie przechyla się na żadną ze stron. Czuję, jak wielu Białorusinów, ból i rozczarowanie. A także strach, że możemy przegrać tę walkę. Krzyczymy, by nikt o nas nie zapomniał  - mówiła w sobotę  Ksenia Tarasewicz, współorganizatorka sobotniego "Krzyczymy dla Białorusi", dziennikarka i studentka UAM. 

CZYTAJ TAKŻE: Protest pod hasłem "Idziemy po Was". Polscy dziennikarze solidaryzują się z dziennikarzami na Białorusi

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Wi璚ej na ten temat
Komentarze
Zaloguj si
Chcesz do陰czy do dyskusji? Zosta naszym prenumeratorem