Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

- „1MILA – mityng lekki i atletyczny" już po raz trzeci zagości w Poznaniu, ale po raz pierwszy w ramach imprezy będzie można wystartować w aż czterech konkurencjach. Każdy będzie mógł poczuć się jak zawodowiec, dostając imienny numer startowy, będąc imiennie wyczytywanym na start, biegnąc w blasku stadionowych jupiterów. Oprawy dopełnią profesjonalny komentarz sportowy i stadionowy doping, a na mecie każdy uczestnik dostanie pamiątkowy medal - zapowiadają organizatorzy. 

Wystartować można będzie w biegu na 1 Milę (1609 m - w randze Amatorskich Mistrzostw Poznania w biegu na milę), Lekkiej Piątce (biegu na 5 km), sztafecie 4x400 m, a dla najmłodszych przygotowano Biegi Dzieci "Kinder Joy of moving" (100 m, 400 m i 800 m).

1 Mila. Amatorzy i gwiazdy na Golęcinie

Na Golęcin przyjadą także gwiazdy sportu. Swoją obecność w Poznaniu zapowiedzieli m.in. Joanna Jóźwik, Paweł Korzeniowski i Paweł Wiesiołek.

- Nie ma imprezy dla amatorów, która lepiej oddaje magię biegania na stadionie – mówią olimpijczycy, ambasadorzy 1MILI, Joanna Jóźwik i Marcin Lewandowski. - To jedyna taka impreza w Polsce, na której każdy może się poczuć się jak zawodowy biegacz. Imienne zaproszenia na start swojej serii, profesjonalny komentarz, ekrany z powtórkami z biegów, profesjonalny pomiar czasu. A tak głośnego dopingu kibiców zawodowcy mogą wręcz pozazdrościć – dodaje Lewandowski.

- Wraca moda na lekkoatletykę! – mówi z kolei Tomek Smokowski, dziennikarz sportowy i współorganizator 1MILI. – Minione igrzyska pokazały, że jesteśmy lekkoatletyczną potęgą. Amatorzy chcą doświadczyć tych emocji stadionowego biegania na własnej skórze. My to umożliwiamy i pokazujemy, że to sport dla każdego.

Hasło imprezy brzmi „mityng lekki i atletyczny". - Jest „lekko", bo jest piknikowa, rodzinna atmosfera, są biegi dla dzieci i mnóstwo towarzyszących, sportowych i edukacyjnych atrakcji. „Lekka Piątka" – rekreacyjny bieg na 5 km, poprowadzony jest częściowo po stadionie, a częściowo po przepięknych terenach Ogrodu Dendrologicznego Uniwersytetu Przyrodniczego. Ale 1MILA to także mocna, sportowa rywalizacja, profesjonalna oprawa i stadionowe emocje, więc jest też „atletycznie". Na imprezę można przyjść całą rodziną i każdy znajdzie coś dla siebie - zachęcają organizatorzy. - Obok stadionu stanie strefa expo, foodtrucki i sportowe miasteczko dla dzieci. Przez cały czas trwania imprezy będzie działać także Milowa Akademia Biegowa, czyli strefa spotkań z gwiazdami i ekspertami - fizjoterapeutami, dietetykami, psychologami sportu, trenerami itd. Panele edukacyjne będą poprzeplatane konkursami z nagrodami.

Pakiet startowy i cel charytatywny

Biegi dla dzieci są bezpłatne. Na pozostałe trzeba wykupić pakiet startowy (39 zł "1 Mila", 55 zł "Lekka Piątka", 99 zł - cztery pakiety dla sztafety. Pakiet startowy można kupić w wariancie charytatywnym, który zawiera cegiełkę 10 zł - w całości przeznaczaną na wsparcie programu stypendialnego „Wybiegaj w Przyszłość" Fundacji Zdrowy Ruch. Program powstał, by wspomóc młodych, zdolnych biegaczy, którzy są w trudnej sytuacji materialnej. Każdy, kto wybierze pakiet charytatywny, wesprze przyszłych mistrzów, a dodatkowo dostanie wyjątkowy, złoty numer startowy i sportowy upominek.

Więcej informacji i zapisy na wydarzenie na: http://www.1mila.pl/poznan

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.