"Dlaczego? Żebyście mogli przekonać się, co mur na wschodniej granicy faktycznie oznacza dla ludzi, a co dla środowiska naturalnego" - piszą organizatorzy protestu. I zapraszają do centrum Poznania w niedzielę, 6 lutego.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Poznański protest będzie jednym z wielu, które odbędą się w niedzielę, 6 lutego w całym kraju. Organizatorzy planują postawić mur na ul. Półwiejskiej, od strony pomnika Starego Marycha. Organizatorami protestu jest Zielona Fala, czyli oddolne grupy, związane z federacją anarchistyczną.

1,6 mld zł z budżetu

Protest rozpocznie się o godz. 14. Uczestnicy będą mogli mur pomalować oraz spróbować go przekroczyć. "Rozglądajcie się przy tym uważnie, być może natkniecie się na wojskowych lub zobaczycie dzikie zwierzęta…" - piszą w zaproszeniu organizatorzy.

Niedzielna akcja związana jest z budową muru na polsko-białoruskiej granicy. "Stalowy mur zwieńczony drutem kolczastym, który ma powstać na 186-kilometrowym odcinku polsko-białoruskiej granicy nie rozwiąże problemów kryzysu humanitarnego. Koszt inwestycji to około 1,6 mld zł. W skład tej kwoty wchodzi 1,5 mld zł na budowę fizycznej bariery oraz 115 mln zł na urządzenia techniczne" - pisze Zielona Fala.

Budowę muru na granicy z Białorusią krytykują nie tylko organizacje humanitarne. O katastrofalnych skutkach głośno mówią też obrońcy przyrody. "Jak pokazuje doświadczenie z innych tego typu inwestycji mury, zapory czy płoty nie zatrzymują migracji ludzi. Zwiększają za to możliwości przemytników, niszczą ostoje dzikiej przyrody, ustaje migracja zwierząt. Trudno tak naprawdę przewidzieć, jak dramatyczne w skutkach dla Puszczy będą obecne działania na granicy" - czytamy w zaproszeniu na protest.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
XD
już oceniałe(a)ś
0
0