Kup prenumeratę Wyborczej i pomóż Ukraińcom z Mariupola
W objętej wojną Ukrainie dwiema dawkami zdążyła się zaszczepić raptem nieco ponad jedna trzecia populacji (statystyki dla Polski wynoszą 58,5 proc.). Uchodźcy, którzy nie zdążyli lub nie mogli się zaszczepić, dostaną taką szansę w Polsce, i to bezpłatnie.
– Szczepienia Ukraińców są teraz szalenie ważne. Przerwanie transferu zakażeń chroni ich nie tylko przed poważnym zachorowaniem. Minimalizuje też ryzyko pojawienia się kolejnych mutacji – mówi prof. Grzegorz Dworacki, immunolog z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
25 lutego 2022 r. Ministerstwo Zdrowia wprowadziło możliwość szczepienia cudzoziemców narodowości ukraińskiej w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19.
Warunkiem nabycia prawa do szczepienia jest posiadanie dokumentu potwierdzającego tożsamość. – Dokumentem tym może być dowód osobisty, paszport lub tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca (TZTC) – podaje Ministerstwo Zdrowia.
Rekomendowaną szczepionką dla osób powyżej 18. roku życia jest Vaccine Janssen J&J (szczepionka jednodawkowa). Choć resort dopuszcza także zastosowanie innych preparatów dostępnych w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. - U osób poniżej 18. roku życia (dzieci i młodzieży) należy stosować szczepionki mRNA – potwierdza ministerstwo.
Uchodźcy mogą się szczepić w dowolnie wybranym punkcie. Skierowania na szczepienia może im wystawiać lekarz za pośrednictwem aplikacji gabinet.gov.pl. Ale można też takie skierowanie dostać bezpośrednio w punkcie. Wystawiając skierowania, personel medyczny powinien w polu „dane pacjenta" wybrać „Inny identyfikator" (zamiast „numer PESEL") i wprowadzić numer dokumentu, którym posługuje się uprawniony cudzoziemiec.
W sprawie szczepień czynna całą dobę pod numerem 800 190 590 jest Telefoniczna Informacja Pacjenta, która udostępnia możliwość rozmowy w języku ukraińskim. Dla osób dzwoniących z zagranicy uruchomiono tel. (+48) 22 125 66 00.
W Poznaniu wspólną akcję szczepień uchodźców wojennych organizują miasto i uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego, który prowadzi punkt medyczny na Międzynarodowych Targach Poznańskich (wejście od ul. Heliodora Święcickiego, brama nr 4).
Na szczepienia w ramach miejskiej akcji można się zapisać poprzez Biuro Poznań Kontakt. Pod numerem telefonu 61 646 33 44 działa infolinia, która jest obsługiwana w językach polskim, ukraińskim i angielskim. Biuro jest czynne od poniedziałku do piątku w godz. 7.30–20. Poza tymi godzinami uchodźcy mogą skorzystać z chatbota (więcej informacji na temat infolinii znajdziesz – tutaj ).
Punkt szczepień na MTP działa na razie dwa razy w tygodniu: w piątki od godz. 16 do 18.30 i w soboty w godz. 9–11.30.
– W każdej chwili jednak jesteśmy w stanie wydłużyć czas pracy. Wszystko zależy od liczby ochotników – mówi prof. Szczepan Cofta, naczelny lekarz szpitala Święcickiego. Dodaje, że lecznica ma nie tylko zapas szczepionek: – Zapewniamy też kwestionariusze wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem przeciw COVID-19 w języku ukraińskim.
Materiał promocyjny partnera
Materiał promocyjny partnera
Wszystkie komentarze