Cytadela, Malta, park Szelągowski, park w Radojewie, Wolny Ogród Społeczny Bogdanka - to tylko niektóre z zielonych przestrzeni w Poznaniu zgłoszonych do plebiscytu Supermiasta i Superregiony "Gazety Wyborczej". Teraz wkraczamy w decydującą fazę naszej akcji: zaczynamy głosowanie
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

ZAPRASZAMY TEŻ DO GŁOSOWANIA w plebiscycie na ulubioną zieloną przestrzeń w Wielkopolsce

Wiecie jaki jest sekret zadowolenia z życia w mieście? Zieleń. Nawet jeśli to skwerek przed domem, alejka czereśni, które o tej porze roku tak pięknie kwitną. Lub niewielki stawek, zaledwie pięć minut spacerem od domu. Zieleń koi nasze nerwy po spędzonym dniu w pracy. Poprawia samopoczucie, ale także wpływa pozytywnie na nas z medycznego punktu widzenia. Tereny zielone zmniejszają zagrożenie zatrucia smogiem, stanowią naturalny filtr zanieczyszczeń gazowych, w tym pyłów zawieszonych. A przede wszystkim chronią nas przed negatywnymi skutkami zmian klimatu -  obniżają temperaturę, pochłaniają nadmiar wody w czasie ulew. Zalety parków, miejskich lasów, skwerów, zieleńców można by wymieniać bez końca.

Nie bez powodu to zieleń jest tegoroczną bohaterką plebiscytu "Gazety Wyborczej" Supermiasta i Superregiony. Chcemy poznać preferencje naszych czytelników, mieszkańców Poznania i wspólnie wybrać „Moją ulubioną zieloną przestrzeń" .

Za nimi już etap zgłoszeń. Teraz rozpoczynamy głosowanie. Wspólnie z czytelnikami wybraliśmy 12. zielonych miejsc w Poznaniu, które lubimy najbardziej. Teraz chcemy zdecydować, które jest dla nas najważniejsze. Plebiscyt potrwa do 29 maja. Wyniki ogłosimy 3 czerwca, a całą akcję Supermiasta i Superregiony podsumujemy 23 czerwca na gali w redakcji „Gazety Wyborczej" w Warszawie.

1. Las Piątkowski i Rezerwat Żurawiniec

Główny teren rekreacyjno-wypoczynkowy dla mieszkańców wschodniego Piątkowa i zachodnich Naramowic. W weekendy i cieplejsze dni las jest przepełniony mieszkańcami (spacerującymi, z dziećmi na placu zabaw, na rowerach, biegających i na siłowni). Niestety, mimo swojej popularności Rezerwat Żurawiniec ma za sobą ciężkie lata. Była nawet realna obawa, że przestanie istnieć, gdy zaczął wysychać. Dziś naukowcy z Poznania walczą o to, by każda kropla deszczu kierowana była do Lasku Piątkowskiego. Dzięki ich staraniom w 2015 roku zdecydowano o odbudowie pierwotnych warunków wodnych rezerwatu poprzez doprowadzenie wód gruntowych, wykorzystując naturalne zjawisko retencji. Po wieloletniej przerwie woda powróciła, pojawiły się tam ponownie żaby moczarowe.

Rezerwat Żurawiniec na północy Poznania. Trwa wycinka drzew pod ścieżkę pieszo-rowerową
Rezerwat Żurawiniec na północy Poznania. Trwa wycinka drzew pod ścieżkę pieszo-rowerową  Fot. Piotr Skórnicki / Agencja Wyborcza.pl

2. Park Radojewo

Na przedwiośniu część parku w Radojewie pokrywa dywan na żółto kwitnących ranników zimowych. Nieco później bujnie zakwitają kokorycze, od których miejsce to zwane jest „Kokoryczowym Wzgórzem", a runo przybiera tu fioletowo-białą barwę. Położony w północno-wschodniej części Poznania park niegdyś należał do zespołu parkowo-pałacowego rodziny von Tresków. Dziś to obiekt wpisany na listę zabytków. Oprócz tego można napotkać tu stare drzewostany. Są wielkie lipy, jesiony, buk czerwony oraz ogromne platany, z których jeden to pomnik przyrody. Zbocza morenowych wzgórz w dawnym parku porasta głównie żyzny, wielowarstwowy las zwany łęgiem zboczowym. Niewielki ich fragment zajmuje grąd, czyli las dębowo-grabowy. W XIX w. utworzono tu romantyczny park w stylu naturalnym, krajobrazowym. W lesie ukryte są też zapomniane nagrobki rodziny von Treskow, a także niesamowite romantyczne ruiny, zbudowane na jednym ze wzgórz, by dawni właściciele mogli rozkoszować się ówczesnym pięknem okolicznych widoków.

Od 2020 roku w zabytkowym parku, spacerując wśród starych drzew można znaleźć 9 tablic edukacyjnych i dwa ławostoły. Z nich poznamy historię parku oraz faunę i florę tego miejsca. Na każdej tablicy umieszczony został kod QR, pod którym kryją się rozszerzone informacje o danym przystanku, tłumaczenie na język angielski i niemiecki oraz zadania do wykonania.

Park Radojewo w Poznaniu
Park Radojewo w Poznaniu  Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Wyborcza.pl

3. Park Sołacki

Najładniejszy park miejski. Powstał w krajobrazowym stylu angielskim w 1911 roku na podmokłych terenach wzdłuż Bogdanki. Sprowadzono i posadzono w nim około 3 tysiące drzew i 12 tysięcy krzewów o znacznym zróżnicowaniu gatunkowym. Spiętrzone wody Bogdanki utworzyły w parku Stawy Sołackie o nieregularnych brzegach, z przewężeniem pośrodku imitującym istnienie dwóch niezależnych zbiorników wodnych. W parku wiele jest mostków, ale też łąka, gdzie wiele osób urządza sobie pikniki na trawie.

W ostatnich dniach pojawiła się szansa na to, że po stawach znów będą pływać łódki.

Park Sołacki w Poznaniu
Park Sołacki w Poznaniu  Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Wyborcza.pl

4. Tereny wokół jeziora Rusałka 

Całe jezioro otaczają lasy, które stanowią ważny ośrodek rekreacyjny dla mieszkańców miasta. Wędkarze łowią ryby, po leśnych ścieżkach jeżdżą rowerzyści i jeźdźcy na koniach. Z uroku miejsca chętnie korzystają miłośnicy biegania i Nordic Walking

Znajduje się tu także kąpielisko miejskie - bardzo popularne zwłaszcza latem. Przy brzegu mieści się szeroka piaszczysta plaża ograniczona chodnikiem i ławkami. Dodatkową atrakcję stanowi molo. Na miejscu można korzystać z wypożyczalni sprzętów wodnych. Ponadto nad Rusałką funkcjonuje siłownia zewnętrzna, plac zabaw, boiska do siatkówki plażowej, boisko do gry w boccia, stacja naprawy rowerów oraz ziemny tor rowerowy. Wypoczywający mogą korzystać z kilku punktów gastronomicznych.

Pogoda na weekend - 7 i 8 maja. Dolina Bogdanki w okolicach jeziora Rusałka
Pogoda na weekend - 7 i 8 maja. Dolina Bogdanki w okolicach jeziora Rusałka  Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Wyborcza.pl

5. Cytadela 

To największy park miejski (ok. 100 ha). Do XIX w. było to wzgórze winiarskie, przekształcone następnie w fort, główny element Twierdzy Poznań. Dziś to jedno z ulubionych miejsc wypoczynku i rekreacji poznaniaków, z bogatą ofertą muzealną (Muzeum Uzbrojenia i Muzeum Armii „Poznań"), na terenie parku zainstalowano m.in. największą z prac plenerowych Magdaleny Abakanowicz "Nierozpoznani".

Pasjonatów historii wojennej zainteresuje szlak turystyczny poznańskich fortów. Z kolei ogromny teren sprzyja wszelkim aktywnościom sportowym, od biegania po rower. To również teren idealny na spacery z dziećmi. Szerokie alejki, zacienione zakątki pozwalają bezpiecznie biegać, jeździć na rowerach, rolkach czy hulajnogach.

Rozległe, bardzo dobrze utrzymane trawniki są idealnym miejscem na organizację rodzinnego pikniku. Na terenie Cytadeli znajduje się plac zabaw oraz kawiarenka, gdzie podczas zabawy dzieci rodzice mogą chwilę odpocząć.

Park Cytadela w Poznaniu
Park Cytadela w Poznaniu  Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Wyborcza.pl

6. Szachty

Szachty znajdują się w dolinie Strumienia Junikowskiego w południowej części Poznania, między osiedlem Kopernika a Luboniem. To kilkadziesiąt stawów, o różnej wielkości, tzw. glinianek, czyli wyrobisk z gliny, które zostały zalane wodą kilkadziesiąt lat temu. Szachty są cenne przyrodniczo dla Poznania, stanowią jeden z klinów zieleni. To właśnie te stawy przyciągają wiejskim widokiem i sielskim klimatem. Ale nie zawsze na Szachtach było tak miło.

Przywracanie terenu wokół glinianek mieszkańcom rozpoczęło się w 2014 roku. W sąsiedztwie stawów: Parkowego - dużego i małego, Murek, Glabisa i Rozlanego powstały alejki spacerowe. Pojawiła się też mała infrastruktura - ławki i kosze na śmieci. W 2016 r. kontynuowano prace - powstały alejki na zachodnim brzegu Stawu Edy. Mieszkańcy mogą korzystać z drewnianego tarasu nad Stawem Parkowym.

Wygospodarowano miejsce na ognisko od strony ul. Kocha. Powstały też edukacyjne ścieżki przyrodnicze i geograficzne. Największa atrakcja Szacht została oddana do użytku w grudniu 2018 roku . To 22-metrowa wieża widokowa. Pieniądze na jej budowę udało się pozyskać z Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2016.

Poznańskie Szachty z wieżą widokową
Poznańskie Szachty z wieżą widokową  Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Wyborcza.pl

7. Wolny Ogród Miejski Bogdanka 

Ogród społeczny, który powstał z inicjatywy kolektywu Rozbrat . WOMB powstał przy ul. Pułaskiego, w miejscu, gdzie jeszcze do niedawna swoje ogródki mieli działkowicze z ROD Bogdanka. Teren ten stanowi element zachodniego klina zieleni, który z kolei spełnia wiele ważnych funkcji dla Poznania - przede wszystkim je napowietrza, stanowi też korytarz ekologiczny. Ma nie tylko zrzeszać społeczność miejskich działkowiczów, ale też stanowić przeciwwagę dla postępującej "betonizacji" miasta. Każdy może tam przyjść i skorzystać z dobrodziejstw natury.

Jego założyciele i działacze zostali uhonorowani nagrodą prezydenta Poznania - Inicjatory . Głosami poznaniaków otrzymali Nagrodę im. Andrzeja Białasa. W głosowaniu za pośrednictwem strony poznan.pl wzięło udział blisko 5 tys. osób. Zwycięski projekt otrzymał aż 967 głosów.

Fot. Piotr Skornicki / Agencja Wyborcza.pl

8. Park Tysiąclecia i Malta

Park rozciąga się przy północnym krańcu Komandorii , pomiędzy ul. Warszawską a Jeziorem Maltańskim. Urządzono go na terenie leśnym, na miejscu dawnej strzelnicy wojskowej i dawnego cmentarza przy ul. Świętojańskiej. Powstał w czynie społecznym "załóg i mieszkańców dzielnicy Nowe Miasto" - tak wynika z napisu, wyrytego na obelisku przy wejściu do parku. Prace budowlane zakończyły się w 1966 r., choć wykończeniowe trwały jeszcze do 1970 r. Poznaniakom udostępniono go jednak już 22 lipca w 1966 r. Powstał tam wówczas m.in. niewielki amfiteatr z muszlą koncertową, wykorzystywany podczas Malta Festival Poznań. W parku znajduje się ok. 30 pomnikowych głazów narzutowych wydobytych głównie podczas kształtowania niecki Jeziora Maltańskiego. Największy okaz ma obwód 560 cm i pochodzi ze żwirowni miejskiej przy ul. Głównej i okolicy szkoły dla głuchoniemych na Śródce. 

Charakterystycznym drzewem, licznie występującym na terenie parku, jest robinia akacjowa. Rozciąga się aż do jeziora Malta, gdzie odbywają się liczne imprezy sportowe.

Z kolei Malta to tak naprawdę sztuczny zbiornik wody, gdzie został utworzony na nim nowoczesny wioślarski tor regatowy o długości 2000 m i szerokości 175 m, na którym często odbywają się międzynarodowe zawody sportowe.

Teren wokół jeziora z kolei służy spacerowiczom i biegaczom. Są gęsto zapełnione infrastrukturą do aktywnego wypoczynku. Znajdziemy tu tor saneczkowy, lodowisko, kolejkę Maltankę, Termy Maltańskie, kilka polan, kąpielisko, a niedaleko jest też ogród zoologiczny.

Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Wyborcza.pl

9. Tereny nadwarciańskie

Wypoczynek na miejskiej plaży? Na sportowo? A może poszukiwanie dzikiej natury w mieście? Tereny nadwarciańskie to jedne z piękniejszych zakątków Poznania uwielbiane przez poznaniaków, jak i turystów. W wysokich trawach i krzewach schronienie znajdują dzikie stworzenia. Natomiast z atrakcji, takich jak Wartostrada korzystają miłośnicy biegania, jeżdżenia na rowerze czy rolkach.

Dolinę Warty ze względu na uwarunkowania przyrodnicze, infrastrukturalne i rekreacyjne miejscy urbaniści podzielili na pięć stref . Dwie z nich – północna i południowa – to części klinów i przyroda nadrzeczna, którą miasto chce chronić i pozostawić w możliwie niezmienionym stanie, podobnie jak łąki nadwarciańskie. Kolejna strefa jest przestrzenią, gdzie rzeka i rozległe łąki wykorzystywane są do celów sportowych i rekreacyjnych. Natomiast strefa śródmiejska to obszar przeznaczony głównie dla mieszkańców i turystów z zabudową Chwaliszewa, Grobli i Piotrowa, otaczający dolinę Warty i budujący miejski krajobraz nadrzeczny.

Otwarcie sezonu na Wartą już w sobotę, 30 kwietnia
Otwarcie sezonu na Wartą już w sobotę, 30 kwietnia  Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Wyborcza.pl

10. Park Szelągowski

Zabytkowy park miejski, stanowiący fragment północnego klina zieleni miasta Poznania. Park ciągnie się wzdłuż koryta rzeki Warty. Przez niego przebiega wyremontowana promenada chętnie wykorzystywana przez poznaniaków do biegania, jazdy na rowerze czy rolkach. W centrum parku znajduje się nowoczesny plac zabaw i siłownia zewnętrzna. Od 2015 roku na terenie parku funkcjonuje plaża miejska z kawiarnią i barem, gdzie w słoneczne dni można wypocząć na leżaku podziwiając przepływającą obok rzekę Wartę.

Wakacje 2020. Park Szelągowski
Wakacje 2020. Park Szelągowski  Fot. Tomasz Kaminskii / Agencja Wyborcza.pl

11. Rezerwat Morasko

Jest to zespół kraterów powstałych w wyniku upadku meteorytu, znajdujący się na stoku Góry Moraskiej. Wzgórze o tej nazwie stanowi kulminację ciągnącego się na północ od Poznania wału moreny czołowej utworzonej pod koniec ostatniego zlodowacenia. Jest to najwyższe wzniesienie w okolicach Poznania.

Dodatkowo pracownicy Obserwatorium Astronomicznego we współpracy z Polskim Towarzystwem Ochrony Przyrody „Salamandra" przygotowali ścieżkę dydaktyczną na terenie rezerwatu „Meteoryt Morasko". Ścieżka z tablicami edukacyjnymi prowadzi wzdłuż zespołu kraterów powstałych w wyniku spadku meteorytu żelaznego.

PIOTR SKÓRNICKI

12. Teren wzdłuż jeziora Strzeszynek

Przez cały rok jezioro i otaczające je lasy są bardzo atrakcyjnym miejscem wypoczynku i rekreacji. Liczne ścieżki biegowe i trasy rowerowe, boisko do siatkówki plażowej, kąpielisko, wypożyczalnia sprzętu sportowego, motel i restauracja, a także galeria sztuki przyciągają wielu mieszkańców Poznania i okolic. Jest to naturalne jezioro położone w dolinie Bogdanki na terenie zachodniego klina zieleni Poznania. Jego jedynym naturalnym dopływem jest Rów Złotnicki. 

Nieopodal kąpieliska Strzeszynek usytuowana jest wypożyczalnia sprzętu wodnego, nowoczesne molo, siłownia zewnętrzna oraz boiska do koszykówki i siatkówki plażowej.

Jezioro Strzeszyńskie w Poznaniu
Jezioro Strzeszyńskie w Poznaniu  Fot. Lukasz Cynalewski / Agencja Wyborcza.pl

Supermiasta 2022
CZYTAJ WIĘCEJCzytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Ale jak mam zagłosować? Nie ma żadnej możliwości, brak przycisków.
już oceniałe(a)ś
1
1