Wielkopolski Park Narodowy, a może Śnieżycowy Jar? Czyste wody Przemęckiego Parku Krajobrazowego na południu regionu, a może piękne tereny Doliny Noteci na północy? Kraina 100 Jezior na zachodzie albo park w Antoninie na południowym wschodzie? Wybierzmy wspólnie najpiękniejsze zielone tereny w Wielkopolsce.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

ZOBACZ TAKŻE: Które zielone miejsce w Poznaniu lubisz najbardziej? Zagłosuj w plebiscycie

W ubiegłym roku w plebiscycie "Wyborczej" Supermiasta i Superregiony wybieraliśmy priorytety dla Poznania i Wielkopolski do 2040 r. Jeśli chodzi o cały region, czytelnicy wskazali zdecydowanie na budowę drogi ekspresowej S11. Tym razem bohaterką naszej akcji została zieleń. Chcemy poznać preferencje mieszkańców całej Wielkopolski i wspólnie wybrać „Moją ulubioną zieloną przestrzeń".

Za nimi pierwszy etap naszego plebiscytu. Z kilkudziesięciu zgłoszeń wybraliśmy 12 zielonych miejsc w Wielkopolsce, które wskazywano najczęściej. To zapewne oznacza, że lubimy je najbardziej. Teraz wspólnie zdecydujmy, które są dla nas najważniejsze. Plebiscyt trwa do 29 maja. Wyniki ogłosimy 3 czerwca, a całą akcję Supermiasta i Superregiony podsumujemy 23 czerwca na gali w redakcji „Gazety Wyborczej" w Warszawie.

Poniżej lista zielonych finalistów w kolejności alfabetycznej.

Antonin i Dolina Baryczy

Fot. Piotr Skórnicki / Agencja Wyborcza.pl

Dolina Baryczy w przeważającej części znajduje się na Dolnym Śląsku. Ale spory jego fragment leży m.in. w okolicach Antonina – miejscowości między Ostrowem Wlkp. a Ostrzeszowem. W parku znajduje się znany Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów i to właśnie przy nim utworzono rezerwat przyrodniczy "Wydymacz"  (o pow. 13 ha) z licznymi stawami hodowlanymi. Po drugiej stronie drogi krajowej nr 11 przyciąga czyste i urokliwe jezioro Szperek.

Dolina Noteci

Dolina Noteci k. Białośliwia
Dolina Noteci k. Białośliwia  WIKIPEDIA

Ciągnie się od Bydgoszczy aż po Wieleń na północy Wielkopolski. Wyróżnia się m.in. dzięki torfowiskom i zalewowym łąkom, a także sieciom kanałów, starorzeczom i łęgom. To również ważny korytarz ekologiczny dla migrujących ptaków. Sama Noteć płynie meandrami w otoczeniu morenowych wzgórz. Pagórkowaty krajobraz sprawił, że w niektórych miejscach teren zwany jest „Szwajcarią".

Jezioro Ślesińskie

Ślesin, otwarcie sezonu na Wielkiej Pętli Wielkopolski
Ślesin, otwarcie sezonu na Wielkiej Pętli Wielkopolski  Fot. Witold Nowak, Archiwum Starostwa Powiatowego w Koninie

Jedna z perełek we wschodniej Wielkopolsce, której nie zdegradowały pobliskie odkrywki kopalniane. Przyciąga niezwykle czystą wodą. Za sprawą 26-kilometrowego Kanału Ślesińskiego ma połączenie z kilkoma innymi jeziorami. Dzięki temu tworzy Wielką Pętlę Wielkopolski. To raj dla amatorów różnych sportów wodnych. Wszystko dzięki temu, że w jeziorze nie ma mielizn. Sprzyja zatem żegludze. Teren jest też atrakcyjny dla kajakarzy.

Kraina 100 Jezior

Chronią nie tylko unikatowy krajobraz, ale także faunę i florę oraz zabytki. W Polsce znajdują się 122 parki krajobrazowe o łącznej powierzchni ponad 26 tys. km kw. W Wielkopolsce znajduje się 13 parków.  Zobaczcie, jak tu pięknie!
Na zdjęciu: czaple siwe - symbol parku, Sierakowski Park Krajobrazowy
Chronią nie tylko unikatowy krajobraz, ale także faunę i florę oraz zabytki. W Polsce znajdują się 122 parki krajobrazowe o łącznej powierzchni ponad 26 tys. km kw. W Wielkopolsce znajduje się 13 parków. Zobaczcie, jak tu pięknie! Na zdjęciu: czaple siwe - symbol parku, Sierakowski Park Krajobrazowy  Piotr Skórnicki

Tak duże zagęszczenie jezior znajdziemy tylko w kilku miejscach naszego kraju. Zachodnia Wielkopolska – między Chrzypskiem Wielkim, Kwilczem i Międzychodem oraz Sierakowem - jest jednym z nich. Największym jeziorem na tym terenie jest Chrzypskie, choć do najpopularniejszych należy Jaroszewskie w Sierakowie. Charakterystycznym elementem krajobrazu są wydmy i wzgórza morenowe porośniętych lasami liściastymi, które są imponującymi punktami widokowymi. Najpopularniejszy znajduje się w Łężeczkach.

Park w Gołuchowie

Z Gołuchowa do Hiszpanii pojechały dwa młode żubry
Z Gołuchowa do Hiszpanii pojechały dwa młode żubry  OKL Gołuchów

Położony między Pleszewem i Kaliszem przyciąga turystów m.in. za sprawą pokazowej zagrody żubrów. Można wypocząć nad pięknym jeziorem oraz zobaczyć największy głaz narzutowy w Wielkopolsce  - św. Jadwigi ważący ok. 200 ton. To właśnie park w Gołuchowie jest największym spośród parków otaczających zamki i pałace w Wielkopolsce, liczy blisko 160 ha. Dziś rośnie w nim ok. 600 gatunków drzew i krzewów, w tym wiele egzotycznych. Niezwykle piękne są aleja lipowa i lipowo-grabowa założone przez Jana Działyńskiego w połowie XIX w.

Powidzki Park Krajobrazowy

Plaża w Skorzęcinie
Plaża w Skorzęcinie  Honorata Kostro

Należy do niego kilkanaście głębokich i bardzo czystych jezior w powiecie słupeckim z malowniczą linią brzegową, otoczonych bagienną roślinnością. Najsłynniejsze jest oczywiście Jezioro Powidzkie z bardzo bogatą florą i fauną. W okolicy nie brakuje też lasów. Przeważają bory sosnowe, ale cenne są także połacie tzw. świetlistej dąbrowy w pobliżu popularnego Skorzęcina nad jeziorem – Niedzięgiel. Niestety, dużym zagrożeniem dla przyrody jest obniżanie się poziomu wody na wielu jeziorach, co związane jest m.in. z odkrywkami kopalnianymi węgla brunatnego we wschodniej Wielkopolsce.

Przemęcki Park Krajobrazowy 

Boszkowo-Letnisko , Przemęcki Park Krajobrazowy
Boszkowo-Letnisko , Przemęcki Park Krajobrazowy  Marcin Buchwald

Występują tu prawie wszystkie polodowcowe formy terenowe – od moren czołowych przez wydmy po piękne jeziora. Ich przejrzystość dochodzi tutaj nawet do 5 metrów. Największe z nich to Dominickie, Przemęckie i Wieleńskie, a najpopularniejszą miejscowością jest Boszkowo k. Leszna. Na uwagę zasługuje tutaj Rezerwat Wyspa Konwaliowa na Jeziorze Radomierskim, który słynie z różowego dywanu kwitnącej konwalii majowej. Na wyspę nie można wchodzić, ale można ją podziwiać z kajaka - tuż obok przebiega Konwaliowy Szlak Kajakowy.

Puszcza Zielonka 

Rzeka Trojanka na terenie Arboretum Leśnego w Zielonce
Rzeka Trojanka na terenie Arboretum Leśnego w Zielonce  Waldemar Lewandowski

Zielone płuca północnej części Poznania. Park krajobrazowy o takiej samej nazwie zajmuje teren ponad 12 tys. ha, z czego aż 80 proc. to lasy. Oprócz jezior (Czarne i Pławno) znajdziemy tu jeden z najstarszych w regionie drzewostanów modrzewiowo-sosnowych. Przy Dziewiczej Górze, największym wzniesieniu w okolicy (143 m n.p.m.) kwitną konwalie majowe. Na uwagę zasługuje też pomnik przyrody w Owińskich - Dąb Bartek o obwodzie 770 cm.

Rogaliński Park Krajobrazowy

Rogalin
Rogalin  Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Wyborcza.pl

Jedno z największych skupisk dębów szypułkowych w Europie. Do tego dochodzą piękne łęgi nad meandrującą Wartą. Rośnie tu kilkaset gatunków roślin, w tym wiele zagrożonych wyginięciem. Ornitolodzy zachwyceni są obecnością m.in. dzięciołów - zielonego i średniego. Rogalin znany jest także w Polsce z racji znajdującego się tu Pałacu Raczyńskich z dwoma parkami: francuskim i angielskim. W tym drugim rosną trzy słynne pomnikowe dęby: Lech Czech i Rus oraz dąb Edward.

Śnieżycowy Jar

Kwitnące śnieżyce wiosenne w Rezerwacie Śnieżycowy Jar
Kwitnące śnieżyce wiosenne w Rezerwacie Śnieżycowy Jar  Nadleśnictwo Łopuchówko

Położony obok Murowanej Gośliny unikat na całym niżu polskim. Na prawie 3 ha rośnie śnieżyca – drobny, biały kwiat, który tworzy w lesie kwietne dywany. W naturze pojawia się jedynie na górskich łąkach, np. w Sudetach i Karpatach. Niestety, kwitnie tylko w marcu i na początku kwietnia (w zależności od aury), a zwiedzanie terenów jest ograniczone przez pobliski poligon wojskowy. Dlatego jest to atrakcja bez wątpienia wybitnie sezonowa, ale dlatego jedyna w swoim rodzaju.

Wielkopolski Park Narodowy 

Jezioro Góreckie
Jezioro Góreckie  Jarosłąw Wyczyński

Jedyny park narodowy w Wielkopolsce, leży na południe od Poznania. Wydzielono tu 18 rezerwatów i obszarów ochrony ścisłej. Mamy m.in. roślinność bagienną, torfowiska, pierwotne drzewostany, miejsca lęgowe ptactwa wodnego i błotnego oraz rynnowe jeziora, moreny oraz wydmy. Występują tysiące gatunków owadów, płazów i gadów, ryb, ptaków i ssaków. Znajduje się tu aż 11 jezior, poprowadzono 26 ścieżek i szlaków dla turystów i rowerzystów, do tego 10 tras spacerowych i 30 km traktów konnych.

Żerkowsko-Czeszewski Park Krajobrazowy

Widok z Wału Żerkowskiego
Widok z Wału Żerkowskiego  fot. Marek Chwistek

Urokliwy teren w pobliżu Żerkowa i Miłosławia – między Jarocinem a Wrześnią. Chroni krajobraz ukształtowany podczas ostatniego zlodowacenia. Utworzył on wysokie wzniesienia – tzw. Wał Żerkowski – stromo opadające w kierunku Warty, której pradolina dzieli go na dwie części. Na północy znajdziemy jedne z najpiękniejszych lasów w Wielkopolsce. Zobaczyć tu możemy m.in. jesiony, dęby, lipy, olchy, wiązy i topole. To właśnie na tym terenie w 1907 r. powstał pierwszy w Wielkopolsce rezerwat.

Supermiasta 2022
CZYTAJ WIĘCEJ
icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem