W Oslo koniecznie trzeba zwiedzić muzeum Muncha i zobaczyć jego słynny "Krzyk", w Sztokholmie warto zobaczyć galeon, który przeleżał trzy stulecia na dnie morza. Z Poznania można dolecieć bezpośrednio do obu stolic
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Co łączy kraje nordyckie? Największymi ich skarbami nie są zabytki, ale przyroda. Od potężnych, zapierających dech w piersiach fiordów w Norwegii, przez malownicze krajobrazy Szwecji, szkiery na archipelagu sztokholmskim, po tundrową roślinność surowych krajobrazów Laponii.

Z Poznania do Oslo. Fiord i krzyk

Jeżeli właśnie dla przyrody wybieramy się do Norwegii – pierwszy fiord czeka nas w samym Oslo. Fiord Oslo wcina się na długość około 100 km w głąb Półwyspu Skandynawskiego i na jego krańcu leży właśnie stolica Norwegii. Oslo zostało założone w 1048 r. i uznane za stolicę Norwegii już w 1070 r. Jednak po potężnym kryzysie zostało podporządkowane Danii i straciło status stolicy. Dopiero w 1814 r. ponownie zostało stolicą Norwegii.

Oslo Opera House
Oslo Opera House  Fot. Wasielgallery / wikimedia commons

Na brzegu zatoki Oslofjorden znajdziemy współczesny symbol Oslo – przypominający bryłę lodową, wynurzający się z wody budynek opery. Architekci z pracowni Snøhetta przenikające się bryły posadowili na brzegu zatoki tak, aby ich dachy stały się zarazem platformami spacerowymi i tarasami widokowymi. Kamienne bloki marmuru tworzącego "dywan", czyli deptak będący dachem opery mają różną wielkość i grubość, dzięki czemu powstały uskoki i progi przywodzące na myśl nachodzące na siebie tafle lodu. Takie ułożenie kamieni umożliwia także swobodne spacerowanie po pochyłej powierzchni. Tak więc budynek jest jednocześnie przestrzenią publiczną.

Kolejną, jedną z najnowszych atrakcji jest otwarte na jesieni 2021 Muzeum Muncha z kolekcją niemal 28 tysięcy dzieł artysty. Wśród nich znajdziemy różne wersje słynnego „Krzyku", stworzone wieloma technikami. To perełka nie tylko dla miłośników malarstwa, ale i architektury – dzieła prezentowane są w stojącej na nabrzeżu 60-metrowej wieży, która góruje nad miastem.

Z Poznania do Oslo dla Małysza

Dla miłośników sportów zimowych atrakcją na pewno będzie skocznia Holmenkollen. Wzniesiona w 1892 r., w 1952 r. odbywały się tu igrzyska olimpijskie. Jest tu też Muzeum Narciarstwa, gdzie zobaczymy m.in. sprzęt, którego na wyprawach używali Fridtjof Nansen i Roald Amundsen. Od 2010 r. stoi tu nowa skocznia, a nim stara została rozebrana, jej legendą został Adam Małysz, jedyny w historii zwycięzca pięciu zawodów Pucharu Świata w Oslo.

Do atrakcji Oslo zaliczane jest również Frammuseet, w którym – zgodnie z nazwą – prezentowany jest statek Framm z pełnym wyposażeniem z przełomu XIX i XX wieku, który wsławił się wyprawami do Arktyki i Antarktyki. Z kolei w Muzeum Kon-Tiki zobaczymy tratwę Thora Heyerdahla i dowiemy się szczegółów wyprawy do Polinezji.

Przy ładnej pogodzie trzeba wybrać się do parku Frogner. Słynie on z 200 rzeźb Gustava Vigelanda, ucznia Rodina.

Z Poznania na lotnisko Oslo Torp kursuje w poniedziałki i piątki Ryanair. Ceny biletów są bardzo przystępne - w lipcu w jedną stronę możemy polecieć już za 39 zł (oczywiście bez bagażu). Z kolei w czwartki i niedziele z lotniska Ławica do Oslo Torp lata Wizzair (ceny też od ok. 50 zł).

Z Poznania do Sztokholmu do Abby

Sztokholm to kolejna ze zbudowanych nad wodą skandynawskich stolic, do której dolecimy prosto z Poznania. Leży na 14 wyspach, które połączone są ze sobą 53 mostami oraz lądzie stałym nad zatoką Saltsjön. Bardzo przyjemnie spaceruje się tu po całym Starym Mieście (Gamla Stan), a odpocząć można w jednym z wielu miejskich parków. Badania archeologiczne dowodzą, że obszar był zamieszkany już w IX wieku.

Sztokholm - Muzeum Vasa
Sztokholm - Muzeum Vasa  Fot. Wojciech Surdziel / AG

Jedną z najciekawszych atrakcji Sztokholmu jest Muzeum Vasa, które jednocześnie jest najpopularniejszym muzeum w Szwecji. Tu eksponowany jest okręt wojenny „Vasa" - królewski galeon, który miał być niezatapialny, ale który zatonął w 1628 r. podczas rejsu próbnego. Na dnie morza przeleżał kilka stuleci i wydobyto go dopiero w 1961 r.

Żeby posmakować miasta, warto też wybrać się na wyspę Norrmalm, pełną kawiarni i  sklepów. To właśnie tutaj stoi gmach Opery Królewskiej, Teatr Miejski oraz sala koncertowa.

A skoro jesteśmy w Szwecji, to musi być Abba. Klimat lat 70 przypomni nam muzeum zespołu - znajdziemy tu oczywiście bajeczne stroje, pamiątki, dowiemy się więcej o członkach grupy, ale największą atrakcją jest tu możliwość wystąpienia z Abbą na scenie. A to dzięki show złożonego z hologramów.

Z dzieckiem do Sztokholmu

Fani książek Astrid Lindgren albo podróżujący z dziećmi nie mogą przegapić parku rozrywki Junibacken, poświęconego przede wszystkim tej szwedzkiej pisarce. Sam pomnik twórczyni takich światowych klasyków jak „Dzieci z Bullerbyn" czy „Emil ze Smalandii" znajduje się przed wejściem do muzeum na wyspie Djurgarden. Dużą atrakcję stanowi tzw. Plac Opowieści Książkowych, przy którym znajdują się domki z postaciami autorów innych niż A. Lindgren, m.in. Muminków Tove Jansson.  Na końcu placu jest ministacja kolejowa, z której kolejka zabiera gości w podróż do świata literatury Astrid Lindgren. Sceny i figurki bohaterów słynnych powieści i bajek można obserwować przez okno jeżdżącego po parku elektrycznego pociągu. Wewnątrz muzeum mieści się też największa w Szwecji księgarnia z literaturą dziecięcą.

Do Sztokholmu z Poznania polecimy liniami Ryanair na największe w Szwecji lotnisko Arlanda. Loty odbywają się trzy razy w tygodniu wtorki, czwartki i soboty. Ceny zaczynają się obecnie już od 39 zł.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Dlaczego artykul nie jest oznaczony jako ?artykul promocyjny Ryanair??