Romantyczne gondole i architektoniczne perełki w Wenecji oraz wypoczynek na plaży na pobliskiej wyspie Lido, a może malownicze Cagliari ze średniowiecznymi budowlami i najdłuższą włoską plażą?
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

To kolejne włoskie kierunki oferowane przez Ryanaira, w które możemy polecieć z poznańskiej Ławicy. Miłośnikom łączenia aktywnego wypoczynku z plażowaniem z pewnością przypadną do gustu.

Romantyczna Wenecja

Znajdująca się na wodzie Wenecja przez wielu uważana jest za bardzo romantyczne miasto. Na jej urok składa się nie tylko możliwość przemieszczania się za pomocą gondoli, ale również atmosfera karnawału.

Ławica ma obecnie dwa połączenia na lotnisko Wenecja-Treviso - w środy i niedziele. W te same dni odbywają się również loty powrotne. Ceny biletów lotniczych do Wenecji rozpoczynają się od około 89 złotych. Z Wenecji do Poznania - od 59 złotych.

Lotnisko Treviso znajduje się w odległości około 20 kilometrów od Wenecji. W jego pobliżu jest przystanek, na który podjeżdżają autobusy kilku przewoźników. Możemy stamtąd pojechać bezpośrednio do Wenecji na przykład liniami ATVO. Podróż będzie trwać około 70 minut. Bilet dla jednej osoby wraz z bagażem kosztuje 12 euro.

Zwiedzanie Wenecji warto zacząć od kupienia całodobowego biletu na tramwaj wodny - kosztuje około 20 euro. Można popłynąć nim na przykład z Piazzale Roma, placu, który jest jednym z niewielu miejsc dostępnych dla aut i busów. Podróż odbędzie się przez Wielki Kanał, który ma kształt odwróconej litery "s" i dzieli miasto na dwie części. Warto wysiąść na przystanku S. Marco - S. Zaccaria, gdzie znajduje się plac św. Marka, a więc serce Miasta Mostów.

Początki tego placu sięgają IX wieku. Swój aktualny kształt osiągnął w XII wieku i od tego czasu nieustannie zachwyca. Dziś można wypić tam świetne espresso i zobaczyć wiele zabytków, m.in.:

  • Bazylikę św. Marka, której zarówno wnętrza, jak i fasada robią ogromne wrażenie. Budowla jest pełna rzeźb z brązu i złota, kolorowych mozaik i marmurowych kolumn;
  • Pałac Dożów - historyczny symbol miasta, który składa się z trzech kondygnacji. Pałac był rezydencją pierwszych władców Wenecji. Znajdowały się tam także m.in. więzienie i izba tortur. Aktualnie w jego wnętrzach mieści się Museo dell’ Opera;
  • Most Westchnień - jeden z najpopularniejszych mostów w Wenecji. Znajduje się między pałacem a wspomnianym więzieniem. Prowadzono przez niego skazańców do cel. Swoją nazwę zawdzięcza romantycznym pisarzom z XIX wieku, według których skazańcy mieli na moście wzdychać do swoich ukochanych oraz świata spoza krat.

Będąc w Wenecji, warto wybrać się również na pobliską wyspę Lido. To właśnie na niej pod koniec wakacji odbywa się co roku najstarsza i najsłynniejsza europejska impreza filmowa - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji. Na wyspie znajdziecie również rozległe plaże oraz liczne kluby. Można dotrzeć na nią jedynie transportem wodnym.

Malownicze Cagliari

Cagliari jest stolicą włoskiej wyspy Sardynia. Ten malowniczy nadmorski kurort podobnie jak Rzym wznosi się na siedmiu wzgórzach. W VII wieku p.n.e. założyli go Fenicjanie. Później przez stulecia miasto padało łupem różnych najeźdźców. W mieście poza wypoczynkiem nad urokliwymi plażami można zwiedzać zabytki architektoniczne.

Z Poznania na lotnisko Cagliari-Elmas można polecieć dwa razy w tygodniu - we wtorki i soboty. W te same dni odbywają się loty powrotne. Ceny biletów do Cagliari rozpoczynają się od około 190 złotych. Z Cagliari do Poznania - od 209 złotych.

Elmas oddalone jest od Cagliari o około 6 km. Do stolicy Sardynii z lotniska możemy przemieścić się np. pociągiem. Dworzec kolejowy znajduje się około pięciu minut spacerem od lotniska. Podróż do centrum Cagliari trwa około siedmiu minut. Bilet kosztuje około 2 euro.

W stolicy Sardynii jest wiele atrakcji turystycznych. Będąc tam, warto odwiedzić dzielnicę Castello. To najstarsza część Cagliari i jednocześnie najbardziej malownicza. Można tam zwiedzić m.in. dwie wieże: Torre dell’Elefante oraz Torre di San Pancrazio. Pierwsza z nich powstała w 1307 roku, druga w 1305 roku. Z obu budowli można podziwiać panoramę miasta.

W Cagliari obowiązkowo trzeba również odwiedzić:

  • Anfiteatro Romano, czyli najstarszy zabytek w mieście. Pochodzi z II wieku i pamięta czasy walk gladiatorów,
  • San Saturnino - piękny zabytkowy kościół zbudowany w stylu bizantyjsko-protoromańskim na przełomie V i VI wieku,
  • budynek uniwersytetu pochodzący z 1606 roku,
  • fragmenty fortyfikacji.

Warto wybrać się również na Poetto, jedną z najdłuższych włoskich plaż, mającą 13 kilometrów długości.

Po Cagliari można poruszać się zarówno pieszo, jak i komunikacją miejską. Autobusy dojeżdżają w większość miejsc. 12 przejazdów kosztuje około 15 euro.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem