Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jasiu Woźniak to młody piłkarz akademii „Zielonych” z rocznika 2012. Jeszcze w poprzednim sezonie grał w meczach z udziałem poznańskiej drużyny. Nic nie spodziewało tragedii, jaka go spotka. „Jasiek zawsze był okazem zdrowia. Mały sportowiec – trenował piłkę nożną, uwielbiał rower, basen. Nie sądziliśmy, że zostanie śmiertelnie chorym dzieckiem na oddziale onkologii, a my będziemy umierać ze strachu o jego życie…” – piszą rodzice chłopca.

W grudniu 2018 roku chłopiec bawił się ze swoją siostrą bliźniaczką Hanią, nagle rozbolała go głowa i zaczął źle widzieć. Po kilku miesiącach u młodego piłkarza zdiagnozowano guza pnia mózgu wielkości pestki brzoskwini. Niestety, guz ze względu na lokalizację jest nieoperacyjny. Taka diagnoza jest jak wyrok śmierci. Ale mały Warciarz i jego rodzice nie poddali się. Chłopiec przeszedł radioterapię, po której kilkucentymetrowy wcześniej guz zmniejszył się. Następnym krokiem jest wdrożenie nowych metod leczenia, które w takich przypadkach stosuje się w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Zurychu. Ich koszt jest jednak ogromny i przekracza 2 miliony zł! To kwota niewyobrażalna dla rodziny chłopca.

W pomoc małemu piłkarzowi włączyła się Warta Poznań. Trener Piotr Tworek zaprosił Jasia i jego siostrę na trening pierwszej drużyny. Dzieci wzięły udział w zajęciach, zwiedziły klub, szatnię i miały okazję porozmawiać z zawodnikami. Drużyna podarowała gościom koszulkę z autografami. Potem Jasiu uczestniczył w treningu „swojej” drużyny Warty Poznań.

Fot. Agnieszka Małgorzata Torba / Warta Poznań

- Kiedy dowiedzieliśmy się o chorobie Jasia, nikt z nas ani przez chwilę nie zastanawiał się, czy mu pomóc. To był naturalny odruch, że trzeba zacząć działać – mówi Wojciech Tomaszewski, dyrektor Akademii Warty Poznań. – Jasiu jest częścią naszej Zielonej Rodziny. Musimy mu pomóc: szybko i skutecznie.

W sobotę w południe "Zieloni" organizują turniej charytatywny w Centrum PLEK przy ul. Margonińskiej. Rywalizacji młodych piłkarzy będą towarzyszyły akcje, których celem będzie zbiórka pieniędzy na leczenie Jasia Woźniaka. Odbędzie się m.in. aukcja charytatywna, w której do wylicytowania będzie koszulka meczowa Warty Poznań z autografami zawodników, a także piłka firmy Nike, także z podpisami piłkarzy „Zielonych”. W czasie turnieju będzie prowadzona sprzedaż cegiełek, gadżetów i słodkości . Wpływy zasilą szczytny cel.

Trwa też zbiórka pieniędzy w internecie na portalu siepomaga.pl. Czasu jest bardzo mało, bo tylko do końca stycznia. Potrzeba prawie 2 miliony złotych, a do tej pory rodzinie udało się zebrać zaledwie 15 tysięcy złotych. Warta Poznań apeluje o pomoc dla swojego zawodnika: "Pokażmy, że WARTO POMAGAĆ!" 

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.