Majorka, Cypr, Zakintos, Kreta to kierunki kojarzące się z lotami czarterowymi, ale tego lata z Poznania można się na nie wybrać liniami LOT i Ryanair.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Poznańskie lotnisko Ławica ofertą na lato przebija swoją siatkę połączeń z poprzednich wakacji. Nowe kierunki pasażerowie z Poznania zawdzięczają przede wszystkim wakacyjnej akcji Polskich Linii Lotniczych LOT. Pod hasłem #LOTnaWakacje przewoźnik zaoferował na lato połączenia z dziesięciu polskich lotnisk do 36 popularnych europejskich kurortów. Część biletów udostępniono w cenie od 99 zł w jedną stronę i od 199 zł w dwie strony. W przypadku Poznania są w tej ofercie zarówno kierunki kojarzone raczej z czarterami, a wcześniej niespotykane wśród lotów regularnych z Ławicy (m.in. Zakintos, Majorka, Burgas, Split, Heraklion na Krecie), jak i miasta dobrze znane aktywnym poznańskim pasażerom.

Lotnisko Ławica w Poznaniu - siatka regularnych lotów rejsowych
Lotnisko Ławica w Poznaniu - siatka regularnych lotów rejsowych  Studio Gazeta

Przewoźnicy i lotnisko Ławica na bieżąco muszą reagować na decyzje władz poszczególnych państw związanych pandemią koronawirusa. W związku ze wstrzymaniem ruchu lotniczego pomiędzy Czarnogórą a Polską, wszystkie połączenia zaplanowane na tej trasie po 4 sierpnia, zostały odwołane. Oznacza to, że loty pomiędzy Poznaniem a stolicą Czarnogóry, Podgoricą, zostały zawieszone.

Z Poznania na ciepłe wyspy

Od początku poszerzania siatki połączeń o loty międzynarodowe, lotnisko Ławica oferowało loty na Wyspy Brytyjskie i do Irlandii. Były i są to jednak przede wszystkim "kierunki pracownicze", gdzie pogoda nie rozpieszcza (chyba że ktoś lubi deszcz i chłód). Pożądanymi kierunkami przez turystów-plażowiczów są za to ciepłe wyspy na południu Europy, a tych w obecnej ofercie Ławicy nie brakuje. Bezpośrednim lotem rejsowym możemy polecieć na Cypr (Pafos), na Majorkę (Palma de Mallorca), na Kretę (Heraklion), Zakintos, Korfu czy Maltę. Skupmy się na czterech pierwszych z tych kierunków.

Chopin zachwycony Majorką

Palma de Mallorca (stolica Majorki) - katedra
Palma de Mallorca (stolica Majorki) - katedra  Fot. Waldemar Gorlewski / Agencja Wyborcza.pl

"Niebo jak turkus, morze jak lazur, góry jak szmaragd, powietrze jak w niebie, uchodzi za istny raj na ziemi" - powiedział kiedyś o Majorce Fryderyk Chopin. Zachwycone największą wyspą archipelagu Balearów mogą być też rodziny z dziećmi. Po pierwsze, lot na Majorkę jest zdecydowanie krótszy niż na Wyspy Kanaryjskie. Po drugie, wyspa oferuje piaszczyste plaże z łagodnym wejściem do morza. W końcu są też mniej typowe (przejazdy zabytkowym pociągiem lub zabytkowym tramwajem) lub bardziej typowe (aquaparki) rozrywki dla dzieci i młodzieży. Na pobyt z dziećmi szczególnie polecane są miejscowości zlokalizowane w Zatoce Alkudyjskiej (Badia d’Alcudia). Sama stolica wyspy, Palma de Mallorca, przyciąga wzrok przede wszystkim za sprawą średniowiecznej katedry. 

Cypr z Afrodytą

Cypr, Skała Afrodyty (pierwsza z prawej)
Cypr, Skała Afrodyty (pierwsza z prawej)  MICHAL REMBAS

Cypr kojarzony jest z Afrodytą i murem granicznym. Skała Afrodyty wznosi się na morzu 25 km od Pafos, w zachodniej części Cypru. To miejsce otaczane ciekawym kultem - mit głosi, że jeśli rzuci się tu w morze, ale zupełnie nago, i opłynie skałę, gwarantuje to wieczną młodość. Ortodoksyjna szkoła twierdzi jednak, że trzeba to zrobić o północy i przy pełni Księżyca. 

Cypr jest jednak ciekawszy po wschodniej stronie, gdzie mamy takie turystyczne miejsca jak Aya Napa, a wokół niej - sporo klifów, plaż i miejsc, w których można miło spędzić czas. To tam znajduje się rezerwat Capo Greco i wiele jaskiń, z Jaskinią Cyklopa na czele.

Granicę Cypru i Cypru Północnego (czyli tureckiej części wyspy) można przekroczyć pieszo np. w stolicy kraju Nikozji, która jest podzielona murem granicznym przypominającym mur berliński. 

Kreta Zorby

To właśnie na Krecie Grek Zorba miał swoje piękne katastrofy. Postać z powieści Nikosa Kazantzakisa przeszła do historii kina dzięki roli Anthony’ego Quinna.

 

Charakter Zorby wzorowany był na mieszkańcach Krety - dumnych i porywczych, ale lubiących życie. Kazantzakis (napisał też „Ostatnie kuszenie Chrystusa”, na podstawie którego film zrobił Martin Scorsese) urodził się na Krecie, w Heraklionie (Iraklionie). Samo miasto - piąte największe w Grecji - oferuje muzea (archeologiczne i historyczne), trzykilometrowe mury miejskie z ciekawymi bramami oraz wenecki fort i arsenał.

Za największą, historyczną atrakcję Krety uznawany jest labirynt Minotaura. Knossos zaczęło przyciągać turystów po tytanicznej pracy archeologicznej nad ruinami z 2000-1400 r. p.n.e., którą wykonał tu Arthur Evans. Anglik działał kontrowersyjnie, bo część pałacu odrestaurował i pomalował. Zbigniew Herbert, który Grecji poświęcił swój "Labirynt nad morzem", porównywał pałac do całego miasta oraz „plastra miodu, bo mógł być dowolnie rozszerzany”.

Kreta - ruiny Knossos
Kreta - ruiny Knossos  Fot. Waldemar Gorlewski / Agencja Wyborcza.pl

Z kolei miłośnicy długich (5-7-godzinnych) spacerów wybiorą wąwóz Samaria - najdłuższy w Europie (w którym nie płynie rzeka). Na 16-kilometrową trasę warto zabrać wygodne buty (najlepiej za kostkę), wodę i jedzenie. Na końcu, z Agia Roumeli, można wydostać się promem (lub zostać na noc). Na terenie samego parku narodowego nie wolno nocować, a w wąwozie telefony prawie nie mają zasięgu. Można więc w spokoju podziwiać przyrodę.

Fascynująca i przerażająca jest historia niezamieszkałej Spinalongi. Od 1903 do 1957 r. na wyspie byli izolowani trędowaci, pozostałości po ich pobycie tutaj można zwiedzać.

Zakintos żółwi

Atrakcją wyspy Zakintos jest możliwość zobaczenia ważących nawet 100 kg żółwi morskich, które jaja składają nocą na plażach. Tutejsze plaże stykają się z turkusowym morzem, a nad nimi górują białe klify. Tylko od strony morza dostępne są błękitne groty, a podczas rejsu dookoła wyspy trzeba zajrzeć do Zatoki Wraku, gdzie od 1980 roku spoczywa statek. Według jednej wersji należał do uciekających przemytników, według innej - znalazł się tam celowo, by być atrakcją turystyczną.

Rozkład lotów z Poznania

  • Pafos (Cypr) - środy (Ryanair) - czas lotu 3 godziny 30 minut
  • Palma de Mallorca (Majorka, Hiszpania) - wtorki (LOT) - czas lotu 2 godziny 55 minut
  • Heraklion (Kreta, Grecja) - piątki (LOT) - czas lotu 3 godziny 10 minut
  • Zakintos (Grecja) - środy (LOT) - czas lotu 2 godziny 45 minut
icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem