Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chcesz dostawać mailem najważniejsze informacje z Poznania? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

Mieszkańcy Częstochowy są najbardziej dumni z modernizacji śródmieścia, mieszkańcy Krakowa - z walki ze smogiem, a wrocławianie - z solidarnej obrony miasta przed powodzią w 1997 r. A poznaniacy? Poznaniacy bronią najważniejszych wartości - i to jest dla nich powodem do dumy.

Jest co świętować

Plebiscyt Supermiasta to nasz - „Gazety Wyborczej” - sposób na uczczenie 30. rocznicy pierwszych w historii III RP wyborów do rad gmin. Jest co świętować. Utworzenie samorządów to jeden z wielkich sukcesów wolnej Polski. To samorządy - prezydenci, burmistrzowie, marszałkowie, radni - są najbliżej mieszkańców, są najbardziej czuli na ich potrzeby. To właśnie oni wiedzą, czego miasta potrzebują, by dalej się rozwijać i zmieniać. To dzięki nim nasze miasta wypiękniały, stały się wygodniejsze do życia, przyjaźniejsze, bardziej energetyczne, otwarte.

Bo przecież to 30-lecie to nie tylko nowe budynki, nowe drogi i nowe mosty. To przede wszystkim potężna przemiana mentalna lokalnych społeczności. Bardzo się cieszę, że poznaniacy, którzy wzięli udział w naszym plebiscycie, też tak sądzą. Dzięki ich głosom na pierwszym miejscu w poznańskiej odsłonie plebiscytu znalazło się tu hasło „Wolne Miasto Poznań”. Czyli przywiązanie do demokracji. Sprawiedliwości. Wolności. Niezawisłych sądów. Tolerancji. Otwartości. Empatii. Szacunku dla drugiego człowieka. Dla inności.

Z czego jesteśmy dumni w Poznaniu

Jestem dumna, że właśnie „Wolne Miasto Poznań” to najczęstsza odpowiedź na pytanie: „Z czego jesteśmy dumni?”. Drugie i trzecie miejsce w plebiscycie na największe osiągnięcie 30-lecia zajęły Poznański Szybki Tramwaj oraz tor regatowy i tereny rekreacyjne ma Malcie. To świetne, pożyteczne inwestycje. Myślę jednak, że w dzisiejszych czasach - gdy partia rządząca morduje demokrację na różne sposoby, gdy dręczy wszelkie „odmienności”, gdy paraliżuje wymiar sprawiedliwości - takie postawienie akcentów jest właściwe i potrzebne.

Plebiscyt Supermiasta rozstrzygniety. Najedź kursorem na mapę, kliknij i sprawdź, co jest największym osiągnięciem w innych miastach

.. .

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.