Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Fyrtel Główna 2.0

Fyrtelglowna.pl to platforma internetowa poświęcona Głównej – dzielnicy położonej w północno-wschodniej części Poznania. Cyfrowa przestrzeń łączy w sobie cechy archiwum społecznego i wirtualnego przewodnika po dzielnicy. Jej celem jest poszerzanie zasobu wiedzy o ludziach, wydarzeniach i miejscach szczególnie istotnych dla historii i kultury tej części Poznania. W archiwum online można znaleźć nigdy wcześniej nie publikowane fotografie, karty pocztowe, dokumenty i materiały audiowizualne. Pokaźna część tych zbiorów pochodzi z zasobów partnerów projektu: Instytutu Zachodniego im. Zygmunta Wojciechowskiego w Poznaniu, Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu, Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków. Źródłem wielu materiałów archiwalnych dostępnych na stronie są także prywatne zbiory mieszkańców i mieszkanek Fyrtla.

Niezwykle istotnym elementem tożsamości lokalnej jest zbiór pojedynczych, ulotnych narracji o dzielnicy, z których wyłania się mozaikowy i wielobarwny obraz Głównej. Proces zbierania archiwów oraz historii mówionych zaczęliśmy w 2018 roku w ramach projektu edukacyjnego „Śpiewy historyczne. Główna”. W tym roku zaplanowaliśmy jego kontynuację, a dzięki programowi „Kultura w sieci” możliwe stało się uporządkowanie i opublikowanie zebranych materiałów na ogólnodostępnej stronie internetowej – mówi Daniel Stachuła, członek Stowarzyszenia Młodych Animatorów Kultury, jeden z pomysłodawców projektu.

Nowo powstała strona internetowa jest uzupełnieniem i pogłębieniem działań, które Stowarzyszenie Młodych Animatorów Kultury realizuje na Głównej w ramach programu Centrum Inicjatyw Lokalnych oraz projektu „Fyrtel_Główna – Główne Centrum Kultury”. Twórcy cyfrowego archiwum podkreślają, że chcieli stworzyć przestrzeń współpracy i wymiany informacji dla mieszkańców i mieszkanek, pasjonatów dzielnicy, NGO'sów oraz instytucji.

Wystawy i spacery tematyczne

Cyfrowe archiwum www.fyrtelglowna.pl pełni dodatkowo funkcję przestrzeni wystawienniczej oraz przewodnika po dzielnicy. Na stronie można znaleźć dwie wirtualne ekspozycje. Pierwsza z nich – Śpiewy historyczne. Główna (2018) – zawiera autorskie kolaże Mateusza Fabisia stworzone w oparciu o archiwalne fotografie Głównej oraz teksty literackie napisane na podstawie wspomnień i refleksji mieszkańców. 

Fragment wystawy 'Śpiewy historyczne. Główna', autor Mateusz FabiśFragment wystawy 'Śpiewy historyczne. Główna', autor Mateusz Fabiś 

Druga wystawa powstała jako oddolna inicjatywa mieszkańców i mieszkanek Głównej we współpracy z Instytutem Zachodnim im. Z. Wojciechowskiego w Poznaniu. Nosi tytuł Niezapomniana historia. Obóz przesiedleńczy dla ludności Wielkopolski na Głównej (2019) i prezentuje archiwalia dotyczące istniejącego w latach 1939-1940 obozu Lager Glowna, który znajdował się na terenie dzielnicy.

Fragment identyfikacji wizualnej strony przygotowanej przez Jakuba HaremzęFragment identyfikacji wizualnej strony przygotowanej przez Jakuba Haremzę 

Twórcy projektu przygotowali także dwie trasy spacerowe obejmujące niemal 30 charakterystycznych punktów związanych z dziedzictwem kulturowym dzielnicy. Co ciekawe, na spacer możemy wybrać się bez wychodzenia z domu. Przewodniki dostępne są w formie materiałów video uzupełnionych o archiwalne fotografie. O dawnej i współczesnej architekturze Głównej opowiada Kuba Głaz – krytyk architektury, publicysta i animator działań przestrzennych. Młodzi Animatorzy Kultury – Ewelina Chatłas oraz Daniel Stachuła – przygotowali natomiast trasę sentymentalną, związaną ze wspomnieniami i historiami dotyczącymi wody, stawów i rzek.

Aktywności dla najmłodszych

Autorzy i autorki projektu nie zapomnieli także o najmłodszych odkrywcach Głównej. Na portalu znalazła się zakładka „dla dzieci”, w której dostępne są specjalnie zaprojektowane kolorowanki i aktywnościówki dotyczące dzielnicy oraz mapa z grą miejską. Materiały edukacyjne powstały w oparciu o historie mówione i archiwalne zdjęcia Głównej. W projekt zaangażowali się: Anna Kaźmierak, Grzegorz Myćka oraz Artur Żyto i Bartosz Mamak. Interaktywne karty do nauki i zabawy przygotowane są w formie do pobrania i samodzielnego wydruku.

Fragment materiału edukacyjnego 'Natura na Głównej' autorstwa Grzegorza MyćkiFragment materiału edukacyjnego 'Natura na Głównej' autorstwa Grzegorza Myćki 

_______________________________________________________________________
Realizatorem projektu jest założone w 2014 roku Stowarzyszenie Młodych Animatorów Kultury, które działa na rzecz aktywizacji kulturalnej Poznania, uwzględniając potrzeby i pomysły młodych ludzi oraz lokalnych wspólnot. Członkami Stowarzyszenia są animatorki kultury, kuratorzy, artystki, menadżerowie kultury, opiekunowie i opiekunki procesów twórczych zaangażowani w realizację projektów edukacyjnych, artystycznych i kulturalno-społecznych. Od 2019 roku prowadzą Fyrtel_Główna – przestrzeń kultury, sztuki, edukacji i rozwoju społeczności lokalnej, z myślą o mieszkankach i mieszkańcach dzielnicy Główna.
Projekt „Fyrtel_Główna 2.0” został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.