Choć wakacje już za nami, to wyjazdy za granicę w poszukiwaniu ciepłego morza, letnich upałów nie słabną. Wrzesień to wymarzony czas na wypoczynek bez tłumów, posezonowe ceny i idealne temperatury powietrza do aktywnego zwiedzania. Sielankę przedłużonych wakacji psują ponowne wzrosty zachorowań na kolejne mutacje COVID-19 w wielu krajach Europy, Azji i na całym świecie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Znów mamy do czynienia z obostrzeniami, a wybierając się za granicę do dowolnego kraju, prawie na pewno będziemy zmuszeni  do przedstawienia wyników testów na COVID-19, jeśli z wyboru lub z powodów zdrowotnych nie jesteśmy zaszczepieni. Na co zwrócić uwagę przy wyborze punktu do badań?

Gdy pojawia się potrzeba zrobienia testu, by wykluczyć lub potwierdzić obecność wirusa COVID-19, w pierwszym odruchu myślimy o cenie i szybkości uzyskania wyniku, ewentualnie wybieramy „najbliższą lokalizację". Wg ekspertów z Instytutu Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu, przy którym w momencie wybuchu pandemii, w kwietniu 2020 powstało Laboratorium Diagnostyczne COVID-19 jest jeszcze kilka ważnych parametrów, które należy wziąć pod uwagę, wybierając punkt pobrań.

Materiał promocyjny Partnera
Materiał promocyjny Partnera 

- Instytut Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu, jako pierwszy z działających 69 Instytutów PAN w kraju, w momencie wybuchu pandemii wiosną ubiegłego roku, podjął błyskawiczną decyzję o utworzeniu Laboratorium Diagnostyki COVID-19. W kwietniu 2020 r., gdy zrodził się pomysł, by utworzyć Laboratorium, większość naszego zespołu zdecydowała się pracować jako wolontariusze. To na co dzień pracownicy naukowi IGC PAN, wśród których są dyplomowani diagności laboratoryjni, specjaliści laboratoryjnej genetyki medycznej, lekarze genetycy kliniczni i pediatrzy. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu zespołu Laboratorium zostało uruchomione zaledwie w 2 tygodnie! Do dziś przebadaliśmy ponad 60 tys. osób – mówi prof. dr hab. Michał Witt, dyrektor Instytutu Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu.

1. Bezpieczeństwo i niezawodność testów

Wybierajmy laboratorium działające przy szpitalach, jednostkach klinicznych lub znane punkty diagnostyczne, które posiadają uprawnienia jednostek medycznych i funkcjonują na liście laboratoriów COVID-19 Ministerstwa Zdrowia. Dlaczego ma to znaczenie? Tylko w ten sposób będziemy pewni, że nasze badanie wykonywane jest na najwyższym poziomie dokładności i przez profesjonalny zespół diagnostyków. Nie istnieje stuprocentowa niezawodność badań, ale wybór profesjonalnego laboratorium pozwala wyeliminować prawdopodobieństwo błędów niemal do 0, a wyniki badań są opisane rzetelnie i akceptowane przez instytucje międzynarodowe, w tym linie lotnicze czy hotele. Nietrudno sobie wyobrazić, jakie komplikacje mogą wyniknąć z błędów w badaniu. To nie tylko kwestia odwołanych wakacji, ale przede wszystkim bezpieczeństwo czy ryzyko zakażenia innych osób.

2. Test antygenowy czy PCR?

W przypadku wyjazdów zagranicznych i zmieniającej się sytuacji epidemiologicznej koniecznie należy upewnić się, jaki obecnie test wymagany jest w danym kraju. W niektórych wystarczy test antygenowy (jest tańszy i wynik otrzymujemy szybciej), a w innych test PCR, na który poczekamy co najmniej kilka godzin. Zwykle testy nie są honorowane zamiennie. Koniecznie zwróćmy uwagę czy test konieczny jest także u dzieci i w jakim wieku. W wielu krajach pojawiły się także surowe obostrzenia dotyczące wejścia do miejsc publicznych dla osób niezaszczepionych. Na przykład we Francji konieczne jest okazanie certyfikatu COVID-19 lub negatywnego testu, by skorzystać z wielu usług m.in. w kawiarniach, restauracjach centrach handlowych czy transporcie publicznym.

3. Szybkość wykonywania testów

Materiał promocyjny Partnera
Materiał promocyjny Partnera 

Organizując wyjazd zagraniczny, jeśli nie posiadamy paszportu COVID-19,  zwykle zobowiązani jesteśmy do przedstawienia wyników testów zrealizowanych nie wcześniej niż na 48 godzin przed wylotem. Sprawdźmy, dokładnie kiedy przypada termin możliwego badania i czy laboratorium działała także w weekendy oraz jak szybko otrzymamy wyniki.

4.Opis wyniku w języku angielskim

Pamiętajmy, że wyjazdy zagraniczne oznaczają konieczność przedstawienia wyników testów w języku angielskim. Zwróćmy uwagę, czy laboratorium przygotowuje taki opis standardowo. Czasami taka usługa jest dodatkowo płatna lub wydłuża termin otrzymania wyników.

Naukowcy włączeni w walkę z pandemią

Laboratorium przy IGC PAN w Poznaniu wykonuje testy RT-PCR wykrywające obecność wirusa SARS-CoV-2 oraz testy antygenowe. Jest jednym z bardzo nielicznych ośrodków przygotowanych do wykonywania testów genetycznych SARS-CoV-2 na skalę masową. Posiada uprawnienia podmiotu leczniczego i wpisane jest na listę Laboratoriów COVID-19 Ministerstwa Zdrowia. Do dzisiaj przebadano w nim ponad 60 tys. osób. Prowadzi diagnostykę pacjentów indywidualnych oraz pracowników firm. Wynik testu PCR otrzymamy w 8 godzin, a testu antygenowego zaledwie w 2h. Laboratorium działa 7 dni w tygodniu.

Materiał promocyjny Partnera
Materiał promocyjny Partnera 

W Laboratorium działającym przy Instytucie Genetyki PAN w Poznaniu opracowano test RT-PCR na COVID-19 oraz wprowadzono do diagnostyki pierwszy w Polsce test różnicującego COVID-19 i grypę (złożony patent). Oprócz wykonywanych testów diagnostycznych w Laboratorium analizowana jest budowa i zmienność genomów wirusów SARS-CoV-2, a wyniki wprowadzane są do ogólnoświatowych baz danych. Monitorując dynamikę epidemii IGC PAN wykazał m.in., że wariant brytyjski był odpowiedzialny za trzecią falę zakażeń, stanowiąc w kwietniu b.r. 96% przypadków chorobowych w Wielkopolsce.

Warto wspomnieć, że działalność diagnostyczna nie należy do statutowych obowiązków IGC PAN, a jest wyłącznie wyrazem chęci włączenia się w ogólnonarodową walkę z pandemią COVID-19 w zakresie swoich kompetencji.

W czerwcu b.r. Laboratorium Diagnostyki COVID-19 przy Instytucie Genetyki PAN w Poznaniu stało się częścią Innowacyjnego Centrum Medycznego to kontynuacja działań prospołecznych Instytutu. 

 

Oprócz stale prowadzonej praktyki diagnostycznej, uruchomiona tu została pracownia sekwencjonowania genomowego. Wyposażona jest w najnowsze sekwenatory firmy Illumina. Aparatura ta pozwoli na wprowadzenie sekwencyjnej analizy całogenomowej oraz celowane sekwencjonowanie wybranych genów i ich grup. Metody te znajdą zastosowanie w diagnostyce chorób genetycznych oraz w monitorowaniu zmienności wirusa SARS-CoV-2 w populacji polskiej.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.