Otodom, najpopularniejszy serwis z nieruchomościami w Polsce, już po raz czwarty zorganizował konkurs, który w 3-etapowym badaniu realizowanym przez zewnętrzną agencję badawczą IQS, wyłania najlepsze agencje nieruchomości w Polsce.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu
Tytuł Lidera Nieruchomości w województwie wielkopolskim otrzymała agencja Manufaktura Mieszkań. „Nagroda to pewien symbol, że to, w co wkładamy codziennie mnóstwo serca i energii przynosi efekty" – mówi Patrycja Sobczyk, właścicielka agencji.
embed

Co oznacza dla agencji, to wyróżnienie?

Patrycja Sobczyk, właścicielka agencji Manufaktura Mieszkań: Uzyskanie tytułu Lidera Nieruchomości to w szczególności zwieńczenie naszej codziennej intensywnej pracy, a także pewien symbol, że to, w co wkładamy codziennie mnóstwo serca i energii przynosi efekty. O każdą ofertę staramy się zadbać jak najlepiej, aby maksymalnie przyspieszyć sprzedaż, szybko trafiając do klienta docelowego. Czasy ogłoszeń nieruchomości w telegazecie czy papierowych gazetach dawno minęły. Zmiany postępują bardzo szybko. Kilka lat temu nikt by nie powiedział, że nieruchomość można sprzedać dzięki kanałowi YouTube czy Instagram. W zeszłym miesiącu klientka ze Stanów Zjednoczonych zdecydowała się na zakup nieruchomości poprzez wideoprezentacje. To pokazuje, że agent nieruchomości musi być dynamiczny i otwarty na nowe możliwości. Dlatego wyróżnienie Lidera Nieruchomości trafia do biur, które mogą być przykładem w kreowaniu rynku.

Lider Nieruchomości Otodom to obecnie najważniejsza nagroda branżowa przyznawana najlepszym agentom i biurom nieruchomości w Polsce. Dlaczego taka inicjatywa jest tak ważna dla branży nieruchomości?

Rynek nieruchomości ulega nieustającym zmianom. Gdy nadeszła pandemia agenci musieli zmierzyć się ze strachem klientów dotyczącym spotkań w zamkniętych pomieszczeniach. Wdrożyliśmy z dnia na dzień spacery wirtualne, filmy YouTube czy chociażby prezentacje przez WhatsApp czy FaceTime. Obecnie przeżywamy napływ obywateli z Ukrainy, zasób mieszkań uległ zmniejszeniu i tylko najlepsi agenci są w stanie znaleźć wolne lokale poprzez swoje aktywne działanie. Ostatnie lata to mocny wzrost profesjonalizacji, ale nadal jest ogromny potencjał do zmian. Coroczne wyróżnienie najlepszych agencji wskazuje kierunek, w którym powinien podążać rynek pośrednictwa nieruchomości. Wyróżnienie najlepszych z branży ukazuje, kogo warto obserwować, aby podnosić jakość na rynku nieruchomości.

Co jest najważniejsze w pracy agencji nieruchomości? Jaką wartość dla klienta dostarcza współpraca z agencją/agentem?

Jako agencja nieruchomości współpracujemy tylko na umowach na wyłączność ze świadomymi klientami. Dzięki takiemu modelowi nasz klient ma zapewnioną promocję na najwyższym poziomie. Od metod konwencjonalnych jak np. przygotowanie oferty na Otodom z wykonaną profesjonalnie sesją zdjęciową i home stagingiem nieruchomości, po metody niekonwencjonalne takie jak np. stworzenie viralowego filmu na TikToku czy szereg postów promujących ofertę na takich portalach jak Instagram czy Facebook. W obecnym mocno rozwijającym się świecie zapewnia to szybki dostęp do potencjalnych klientów.

Współpraca z dobrym agentem nieruchomości daje również pewność, że oglądane mieszkanie jest możliwe do kupienia. Agent przed przyjęciem oferty weryfikuje czy nieruchomość jest zbywalna, wyjaśnia ewentualne wady prawne i powoduje, że transakcja przebiega sprawnie pod jego czujnym okiem.

Agent wykonuje prace dla obu stron transakcji. Przygotowując ofertę do sprzedaży, eksponuje jej najlepsze cechy i targetuje do odpowiedniego grona klientów co znacznie przyspiesza znalezienie klienta docelowego. Praca, którą wykonuje dla klienta kupującego, jest równie złożona. Decyzja o zakupie mieszkania to jeden z najważniejszych momentów w życiu danej osoby lub rodziny. Nie da jej się podjąć w ciągu 5 minut. To szereg konsekwencji, które prowadzą do tego miłego momentu, czyli znalezienia własnych czterech kątów. Bardzo często klient kupujący nie ma pojęcia o tym, jak zakupić nieruchomość i tylko profesjonalista jest w stanie przejść z nim przez proces zakupu, tłumacząc dokładnie na przykładach każdy z elementów transakcji. Od formy prawnej nieruchomości, poprzez usystematyzowanie tematu z użytkowaniem wieczystym, po wyjaśnienie klientowi, w jaki sposób skorzysta z ulgi mieszkaniowej – często klienci, aby sfinalizować zakup nowej nieruchomości, sprzedają swoją dotychczasową. Profesjonalny agent musi płynnie łączyć rolę dobrego sprzedawcy, w podstawowym zakresie wiedzy – prawnika czy projektanta wnętrz, podsuwając pomysły aranżacyjne nabywanej przestrzeni.

Tytuł Lidera Nieruchomości to nie tylko wyróżnienie i prestiż, ale też obowiązek: promowania swoją codzienną pracą najlepszych praktyk i inspirowania innych do rozwoju. Jakie działania planuje podejmować Manufaktura Mieszkań, aby nieustannie się rozwijać, inspirować innych oraz sprostać dynamicznie zmieniającym się potrzebom rynku?

Staramy się nieustannie rozwijać, aby utrzymać wysoką jakość obsługi. Od kilku lat organizujemy spotkania nieruchomościowe w Poznaniu, na które przychodzą osoby związane z branżą nieruchomości. Od agentów nieruchomości, poprzez architektów wnętrz, prawników, notariuszy, doradców kredytowych czy inwestorów. Codziennie staramy się docierać do nowych klientów poprzez najpopularniejsze kanały marketingowe. W tym aspekcie planujemy zwiększyć jakość i ilość materiałów.

Misję, którą obraliśmy kilka lat temu, tworząc biuro nieruchomości, to zwiększyć bezpieczeństwo klientów. Niestety prawo polskie nie daje symetrii pod kątem zabezpieczeń przy podpisaniu aktu notarialnego. W momencie podpisania kupujący staje się właścicielem mieszkania, a sprzedający traci własność. Niezależnie od rozliczenia finansowego. Od kilku lat promujemy wykorzystanie depozytu notarialnego jako rozwiązanie tego problemu. W skrócie: nabywca wpłaca pieniądze na konto kancelarii notarialnej, kancelaria notarialna po podpisaniu aktu przelewa do sprzedającego. W przypadku gdy akt nie dojdzie do skutku, pieniądze są zwracane. Niestety korzystanie z depozytu jest mało popularne, więc zdarza się, że nawet nasi koledzy z branży nie znają zasad działania depozytu i są negatywnie nastawieni do tego rozwiązania. Mamy nadzieję, że depozyty notarialne staną się powszechne i w związku z tym rynek nieruchomości stanie się bezpieczniejszy.

Lider Nieruchomości Otodom to pierwszy i jedyny tego rodzaju konkurs w branży, który wyłania najlepsze agencje nieruchomości w Polsce. W tym roku odbyła się jego czwarta edycja. W ramach konkursu wyłaniane są najlepsze agencje nieruchomości w każdym województwie oraz jedna, najlepsza w całym kraju. 

Nad prawidłowym i rzetelnym przebiegiem konkursu oraz niezależnym wynikiem czuwa agencja badawcza IQS. By wyłonić liderów w branży, podczas 3-etapowego badania pod lupę brane są najdrobniejsze detale: jakość i efektywność ogłoszeń, liczba transakcji, zdjęcia zamieszczane w ofertach, stosowanie wirtualnych narzędzi, czy też dostępność obsługi zdalnej. Jakość obsługi i kontakt z klientem sprawdzane są podczas audytu Mystery Shopper, czyli tajemniczego klienta. Na podstawie danych z badania i w oparciu o opracowany przez metodologów IQS algorytm, przeliczone zostają wskaźniki, które pozwalają wyłonić zwycięzców.

Nagrodzone agencje nieruchomości otrzymują statuetkę, certyfikat oraz pakiet świadczeń PR pozwalający na promocję biura w szeroko zasięgowych mediach biznesowych i branżowych.

Laureaci tegorocznej edycji zostaną również zaproszeni do współtworzenia Katalogu Dobrych Praktyk, który będzie stanowił rodzaj drogowskazu dla całej branży, pozwoli na profesjonalizację działania agentów oraz nieustanne podnoszenie jakości świadczonych usług.

Finałowa gala konkursu Lider Nieruchomości Otodom 2021, podczas której wręczone zostały nagrody, odbyła się 1 kwietnia. Wydarzenie można obejrzeć na YouTube. Pełna lista laureatów jest dostępna na stronie lidernieruchomosci.otodom.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
... ale Manufaktura Mieszkań mogłaby zadbać o certyfikat bezpieczeństwa w w sieci.
Przeglądarka ostrzega przed tym adresem :/
już oceniałe(a)ś
0
0