Zmniejsz temperaturę z korzyścią dla zdrowia, portfela i środowiska - praktyczne porady jak ogrzać pomieszczenia, dbając przy tym o własny komfort, zdrowie i środowisko.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wystarczy obniżyć ciepło w domach i miejscach pracy o jeden stopień Celsjusza, aby zobaczyć efekty na wielu płaszczyznach. Niemożliwe? A jednak! Takie działanie przekłada się nie tylko na zdrowie i oszczędności pozyskane w ramach zmniejszenia kosztów ogrzewania, ale również poprawę jakości powietrza.

Rzadko zwracamy uwagę na nasze kaloryfery jako urządzenia mające wpływ na ochronę środowiska i stan portfela. Nie traktujemy ich tak samo priorytetowo, jak gniazdek elektrycznych, do których podłączone są sprzęty AGD i codziennego użytku. Zasłonięte grzejniki to częsty widok w wielu domach, mieszkaniach i miejscach pracy. Ręczniki, rękawiczki, koszulki, zasłony – wszystko to stanowi barierę dla ciepła, które nie może swobodnie rozprowadzić się po danym pomieszczeniu. To jeden z licznych błędów popełnianych na co dzień przez każdego z nas.

Dlatego też, wspólnie z ekspertami z Veolia Energia Poznań, w ramach kampanii „Stopień mniej znaczy więcej" postanowiliśmy zebrać porady, które pozwolą „po poznańsku" zaoszczędzić na ogrzewaniu i racjonalnie zużywać energię cieplną z korzyścią dla samopoczucia mieszkańców, pracowników oraz środowiska.

embed

Materiał promocyjny Partnera

1. T-shirt zostaw na wakacje

Badania wyraźnie pokazują, że Polacy zdecydowanie za bardzo lubią „domowe ciepło". Ponad połowa z nas przegrzewa swoje mieszkania i biura utrzymując w nich temperaturę 22°C lub więcej. Za złudny komfort cieplny płacimy przede wszystkim pogorszonym samopoczuciem i gorszym stanem zdrowia. Przegrzane pomieszczenia sprzyjają rozwojowi infekcji górnych dróg oddechowych. Zdaniem lekarzy w okresie jesienno-zimowym temperatura nie powinna być wyższa niż 20-21°C. Podwyższone temperatury niekorzystnie wpływają na zdrowie, obniżając poziom wilgotności powietrza i sprzyjają rozwojowi np. roztocza kurzu domowego czy zarodników grzybów pleśniowych. W przegrzanych pomieszczeniach czujemy się źle, mamy bóle głowy i źle śpimy. Suche powietrze może spowodować martwicę nabłonka błony śluzowej nosa, zatok przynosowych i gardła. Natomiast niższa temperatura w domu i w pracy uchroni nas od problemów zdrowotnych wynikających z przegrzania. Domowy sweter, zamiast podkoszulka, jest naturalniejszą opcją podczas krótszych dni i dłuższych nocy w naszej strefie klimatycznej.

2. Oczy i ręce na kaloryfery. Ubrania obok

Racjonalne gospodarowanie ciepłem rozpoczyna się od uważnego przyjrzenia się domowemu lub biurowemu grzejnikowi. Zapowietrzone źródło ciepła działa zdecydowanie mniej efektywnie. Jak to sprawdzić? Jeśli zauważymy, że pomimo maksymalnego ustawienia temperatury kaloryfer słabo grzeje, to najprawdopodobniej należy go odpowietrzyć. Dotyczy to zarówno starych grzejników żeliwnych, jak i aluminiowych. Warto, aby kaloryfery i pion grzewczy były odsłonięte, wówczas ciepło będzie się swobodnie rozprzestrzeniało w pomieszczeniu. Nie warto zabudowywać grzejników, zastawiać meblami czy też zasłaniać. Także suszenie na nich odzieży zakłóca obieg ciepła w  pomieszczeniu, co może zwiększyć wskazania podzielnika. Zdecydowanie korzystniej jest rozwieszać ubrania w pobliżu kaloryfera, a nie umieszczać je bezpośrednio na źródle ciepła.

embed

Materiał promocyjny Partnera

3. Rozsądna i adekwatna temperatura do warunków

Wychodząc do pracy nie zostawiamy mieszkań z włączonym światłem elektrycznym. Tak samo w kuchni czy w łazience odkręconych kurków, z których leje się niepotrzebnie woda. Identyczna sytuacja jest z naszymi kaloryferami. Podczas naszej nieobecności nie należy zakręcać ich „do zera" – wystarczy przykręcić je do niższej temperatury. Głowicę termostatyczną, która reguluje temperaturę grzejnika należy całkowicie zakręcić tylko wtedy, kiedy zamierzamy wywietrzyć mieszkanie. Pomieszczenia powinny być wietrzone krótko i intensywnie, aby nie generować zbędnej utraty ciepła.

Powyższe wybrane sposoby nie są nadmiernie skomplikowane oraz nie wymagają od nas ogromnego wysiłku i wyrzeczeń. Obniżając temperaturę o jeden stopień osiągamy ogromne korzyści dla naszego zdrowia, budżetu domowego czy jakości powietrza, którym oddychamy. Warto, aby efektywność cieplna była dla nas tak samo naturalna jak oszczędzanie wody, prądu czy segregowanie śmieci.

Więcej wskazówek jak zadbać o energię cieplną w swoim domu i w pracy na stronie https://wielkopolskaenergia.pl/

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem