Firma TomTom to m.in. dostawca usług nawigacyjnych. Zatrudnia łącznie ok. 4,7 tys. osób, a w Polsce należy do liderów w branży. – Z naszych produktów korzysta ponad miliard ludzi na całym świecie. Jesteśmy m.in. dostawcą map dla koncernu Apple – mówi Marcin Kmiecik, szef działu map w TomTom i dodaje: – Ale nie poprzestajemy na tym. Chcemy się rozwijać i m.in. dlatego otwieramy nasze biuro w Poznaniu.

TomTom zatrudnia informatyków

TomTom zatrudni w stolicy Wielkopolski ponad 100 osób. – To będzie wysoko wykwalifikowana kadra z branży IT – mówi Grzegorz Leopold, dyrektora nowo otwieranego, poznańskiego biura. – Zatrudnienie znajdą tu m.in. programiści, architekci, inżynierowie czy eksperci w dziedzinie BigData. Będziemy szukać kreatywnych osób o otwartych umysłach, co oznacza, że szansę mają także młode talenty. Liczymy też na współpracę z poznańskimi uczelniami. Jesteśmy po pierwszych rozmowach z profesorami, którzy są bardzo zainteresowani współpracą z nami – podkreśla dyrektor.

Z inwestycji TomTom w Poznaniu cieszą władze miasta. – Poznań należy do miast o najniższym bezrobociu. Dlatego nie jest łatwo przyciągnąć inwestorów, którzy szukają kadry o wysokich kwalifikacjach, bo to wiąże się np. z wyższymi wynagrodzeniami, jakie trzeba przeznaczyć dla pracowników. Tym bardziej doceniamy, że tak znana i rozpoznawalna marka zdecydowała się na nasze miasto. To oznacza, że proinwestycyjne działania, jakie podejmujemy w mieście, przekładają się na konkretne decyzje – podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak i Marcin Kmiecik z firmy TomTomPrezydent Poznania Jacek Jaśkowiak i Marcin Kmiecik z firmy TomTom fot. TomTom

TomTom przyczyni się do rewitalizacji centrum Poznania?

Samorządowcy zwracają też uwagę na to, że swoje biuro TomTom będzie miał w nowym biurowcu, przy ul. Za Bramką. – Konsekwentnie jednym z naszych priorytetów jest rewitalizacja centrum miasta. Fakt, że inwestor decyduje się na otwarcie siedziby takim miejscu, dowodzi, że dostrzega te zmiany – podkreśla wiceprezydent Mariusz Wiśniewski, który także liczy na kooperację szkół wyższych z biznesem. – Mamy najlepszych absolwentów informatyki, dlatego każda inwestycja sektora IT jest dla nich ważnym sygnałem, że warto zostać w naszym mieście – tłumaczy wiceprezydent.

Co powstanie w poznańskim biurze TomTom? Firma pracuje nie tylko nad mapami wykorzystywanymi m.in. w nawigacji samochodowej. Teraz myśli np. nad rozwiązaniami koniecznymi do wprowadzenia na rynek technologii inteligentnych miast oraz samochodów prowadzonych przez komputer. Oddział w Poznaniu postawi m.in. na technologie informatyczne do pozyskiwania danych z sensorów. Chodzi o stworzenie oprogramowania, które będzie te dane interpretował. Chce także rozwijać system produkcji nawigacyjnej bazy danych.

– Ci, którzy znajdą zatrudnienie w Poznaniu, będą pracować m.in. nad usługami geolokalizacyjnymi czy trójwymiarowymi mapami w rozdzielczości HD – mówi Marcin Kmiecik z TomTom.

Oficjalne otwarcie biura planowane jest na grudzień 2017 r. Obecnie firma rekrutuje pracowników. Więcej informacji o pracy w TomTom będzie można uzyskać w sobotę, 16 września na targach Kariera IT w Poznaniu (pl. Andersa 3).